EPL konulu konferans sona erdi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Türkiye Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin (TÜSİAD) ortaklaşa düzenlediği Enerji Piyasalarının Liberalleşmesi konulu konferans sona erdi.

Konferansa katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, konferansta Türkiye’nin enerji politikasıyla ilgili tüm konuları masaya yatırdıklarını söyledi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Enerji Çalışma Grubu’nun Sapanca Richmond Otel’de düzenlenlediği ve iki gün süren konferans sona erdi. Konferansla ilgili bir açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, toplantının çok verimli geçtiğini belirterek, yılda en az 4 kere biraraya geleceklerini kaydetti.
Konferansta, Türkiye’nin enerji politikasıyla ilgili tüm konuları masaya yatırdıklarını anlatan Güler, ileriye dönük yapacaklarını da bir defa daha değerlendirmiş olduklarını vurguladı. Konferansta sektör temsilcileri, elektrik üreticileri ve sanayicilerle biraraya geldiklerini açıklayan Güler şunları söyledi:
“Özel bilimsel çalışmalar yürütülen bir konferans oldu. Burada aldığımız kararlar enerji sektörünün daha verimli çalışmasına yönelik. Hem özel sektör hem de kamu sektörü biraraya geldik. Konferansta bazı kararlar aldık. Bunlardan birincisi yılda en az 4 kez toplanacağız. Hatta ben bunu 2 ayda bire çekeceğim. Bunun dışında üretim politikamız, dağıtım politikamız, çalışmalarımız görüşüldü. Maliyetler üzerine yoğun bir çalışma yapıldı. Bildiğiniz gibi, biz hükümet olarak iletim hariç, diğer sahaların özel sektör tarafından yürütülmesini istiyoruz. Dolayısıyla bunun ana unsurları görüşüldü. Ayrıca, bakan olarak bütün yaptığımız çalışmaları onlara sundum. Bu da sektörün bizim yaptığımız çalışmalar hakkında bilgi sahibi olmasını sağladı.”