Erbakan SP’nin ikitidar olması halinde neyi hayal ediyor?

''AKP Dönemindeki Dış Politika Faciası'' konferansında konuşan Necmettin Erbakan, yine AK Parti'ye yüklendi.

Eski Başbakan Necmettin Erbakan, 22 Temmuz’da yapılacak seçimlerin sıradan bir seçim olmadığını savunarak, ”Bu seçim; var mı olacağız, yok mu olacağız, buna karar verme seçimidir” dedi.

Erbakan, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) tarafından düzenlenen Türkiye konferansları çerçevesinde, ”AKP Dönemindeki Dış Politika Faciası, Milli Görüş Yeniden Büyük Türkiye’yi ve Yeni Bir Saadet Dünyasını Nasıl Kuracak” konulu bir konferans verdi.

”AK Parti’nin, iktidarı döneminde, ekonomik yıkım, manevi tahribat ve dış politika faciasına neden olduğunu” iddia eden Necmettin Erbakan, Saadet Partisi (SP) iktidara geldiği zaman yeniden büyük Türkiye’yi kuracaklarını ve ülkenin, dünyanın efendisi olacağını söyledi. Bütün insanların saadetini isteyen bir inancın mensubu olduklarını dile getiren Erbakan, ”dünyada da gerçek saadetin, SP ve Milli Görüş ile mümkün olacağını” öne sürdü. İnsanların, yaşam, ırz ve namusunu koruma, mal ve mülk edinme, aklın korunması ve inanma gibi temel haklara sahip olduğunu belirten Erbakan, SP’nin bu hakları ön planda tuttuğunu kaydetti.

Siyonizm ile ilgili düşüncelerini de dile getiren Erbakan, ”bu düşüncenin, ırkçı bir inanç olduğunu ve büyük İsrail’in kurulmasını kendisine amaç edindiğini” ifade ederek, ”siyonizmin, sahip olduğu sermaye ile bütün dünyayı ele geçirdiğini” ileri sürdü. Sevr Antlaşmasının, büyük İsrail’i ifade ettiğini söyleyen Erbakan, Kurtuluş Savaşı sonunda kazanılan zaferle bu antlaşmanın geçerliliğini yitirdiğini, batılı ülkelerin ise Lozan Antlaşmasını imzalamalarına rağmen, Sevr’in her zaman bu ülkelerin gündemlerinde olduğunu belirtti.

”AK Parti’nin, siyonizmin emrine girdiğini” iddia eden Erbakan, ”Siyonistler, Refah Partisi’nin ardından işbirlikçileri iktidara getirdiler. Son olarak da AKP’yi iktidara getirdiler” diye konuştu.

Hükümetin dış politika konusunda yetersiz kaldığını ve ”bir dış politika faciasına neden olduğunu” öne süren Necmettin Erbakan, SP’nin iktidara gelmesi halinde, güçlü ve zengin müslüman ülkelerin bir araya geldiği D-8’i oluşturacaklarını belirterek, diğer Müslüman ülkelerin de katılımıyla daha sonra D-60’ı kuracaklarını ve bütün bu oluşumların sonunda da ”İslam Birliği”ni kuracaklarını söyledi. 22 Temmuz’da yapılacak seçimlerin Türkiye için çok önemli olduğuna işaret eden Erbakan, bu seçimlerin, sıradan bir seçim olmadığını ifade ederken, ”Bu seçim; var mı olacağız, yok mu olacağız, buna karar verme seçimidir” dedi. Konferansa, bazı SP yöneticileri ile çok sayıda partili katıldı.