Erbakan’da Bedelli İstiyor.

Saadet Partisi'nin (SP) büyük kongre tarihi 9 Nisan 2006 olarak kararlaştırıldı. Partinin başına oğlu Fatih Erbakan'ı getirmeyi planlayan Necmettin Erbakan, bedelli askerliğin çıkmaması nedeniyle zor günler geçiriyor.

Master öğrenimini tamamlaması için Fatih Erbakan’ı İngiltere’ye gönderen Erbakan, askerlik hizmetini henüz yerine getirmeyen oğlunu Genel Başkan yapabilmek için bedelli askerlik yolu gözlüyor. Son olarak Genelkurmay Başkanlığı’nın “Gündememizde bedelli askerlik yok” açıklamasıyla Genel Başkanlık hayallerini bir süre ertelemek zorunda kalan Fatih Erbakan, öncelikle askerliğini tamamlayacak. Fatih Erbakan’ın askerlik sorunu çözülünceye kadar liderlik koltuğunda Recai Kutan’ın oturmaya devam etmesi bekleniyor. SP’de gözler hükümetle Genelkurmay Başkanlığı’nın “bedelli askerlik” konusunda vereceği karara çevrildi. SP Genel İdare Kurulu (GİK) sürekli ertelenen büyük kongre tarihini 9 Nisan 2006 olarak kararlaştırıldı. Kongre takviminin belirlenmesiyle birlikte genel başkan adayının kim olacağı sorusu tartışılmaya başlandı. Necmettin Erbakan’ın göstereceği adaya karşı Numan Kurtulmuş’un Genel Başkan adaylığını açıklamasına kesin gözüyle bakılıyor.

Necmettin Erbakan’ın gönlünde veliaht olarak oğlu Fatih Erbakan’ı Genel Başkanlık koltuğuna oturtmak yatıyor. Erbakan bu planı çerçevesinde oğlunu ilk olarak master öğrenimini tamamlaması için İngiltere’ye göndermişti. Master öğrenimini tamamlayan Fatih Erbakan’ın önündeki en büyük engel ise askerlik. Henüz askerlik görevini yerine getirmeyen Fatih Erbakan, bedelli askerliğin çıkmasını bekliyor. Ancak hükümetle Genelkurmay Başkanlığı’nın bu konuda henüz bir anlaşmaya varmaması, Fatih Erbakan’ı kara kara düşündürüyor. Bir süre bedelli askerlik kararının çıkmasını bekleyecek olan Fatih Erbakan, bu sürecin uzaması halinde, kısa dönem askerlik yapmaya karar verecek. Necmettin Erbakan’ın bu süreçte Recai Kutan ile yola devam edilmesini istediği öğrenildi. 9 Nisan’da yapılacak kongrede Fatih Erbakan’ın henüz askerliğini tamamlamamış olması nedeniyle Recai Kutan yeniden Genel Başkan adayı olacak. Kutan’ın, Fatih Erbakan’ın askerlik sorunu çözülünceye kadar Genel Başkanlık görevini yürütmesi bekleniyor. Daha önce ailesine zaman ayıramadığı gerekçesiyle affını isteyen Kutan’ın Erbakan’ın bu ricasını kırmayacağı belirtiliyor. Bu arada SP’de Erbakan’ın çıkaracağı adaya karşı en güçlü rakibin Numan Kurtulmuş olması bekleniyor. Kurtulmuş’un kongre sürecine sıkı bir şekilde hazırlandığı ve Ankara’ya sık sık gelerek toplantılar yaptığı bildirildi.