‘Erbakan’ın affedilmek için bir talebi olmadı’

Saadet Partisi Genel Başkan Vekili Recai Kutan, kamuoyunda 'Erbakan Affı' olarak bilinen yasanın Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmamasını eleştirdi.

Kapatılan Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan’ın cezasını evinde çekmesine olanak sağlayan yasanın bir maddesindeki değişikliğin Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmamasını yorumlayan Kutan, “Biz bu yasanın Cumhurbaşkanı tarafından tastik edileceği görüşündeydik. Çünkü sayın Cumhurbaşkanı bugüne kadar bir kısmı da terör örgütü içerisine girmiş insanların onlarcasını affetti. Şu andaki itirazı kişiye özel bir uygulama olduğu yönünde. Anayasa gereği bu yasa tekrar önüne gelince mecburen tastik edecektir. Ancak Erbakan hocanın hiçbir şekilde Cumhurbaşkanı tarafından affedilmesi hususunda bir talepte bulunması hiç düşünülmemiştir. Ne biz ne de Erbakan hocamız affı gerektiren bir eylem içerisinde olmadığı görüşündeyiz.” dedi.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nı ziyaret eden Recai Kutan burada basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Kutan, ABD’nin en başından beri Büyük Ortadoğu Projesi çerçevesinde Türkiye’yi kendi yanına çekmeye çalıştığını ifade ederek, bu konuda AKP iktidarının şahsiyetli bir dış politika uygulayamadığını kaydetti.

Kutan, AK Parti hükümetinin Büyük Ortadoğu Projesi’nin ne olduğunu yeterince anlayamadığını belirterek, “Sayın Başbakan Genişletilmiş Büyük Ortadoğu Projesi’nin eş başkanı olduğunu ifade ediyor. 7 tane limanımız ile 6 tane hava meydanımız ABD’nin kullanımına tahsis edildi. Gerekçe ise ABD’den ital edilecek harp silahlarının buralardan uygun yerlere gönderilmek üzere kullanılacaktır diye. Şimdi ABD bu malzemeyi nerede kullanacak. Hedefte Suriye ve İran var. Türkiye havaalanlarını ve limanlarını tahsis etmekle o savaşın içerisine girecektir.” şeklinde konuştu.

Kutan şunları söyledi: “ABD Genelkurmay Başkanı’nın İran’da nükleer santral çalışmaları ve uranyum zenginleştirilmesi yapıldığını ve bu durumun ileride atom bombası yapmaya kadar gideceğini ileri sürerek gelin el birliği ile bunu engelleyelim diyor. İran’a ordu ile askeri güçle bir müdahele yapacağını düşünmüyorum. Çünkü Irak’taki durumları ortada. İsrail ve ABD İngiliz uçaklarıyla vaktiyle Saddam’ın nükleer santralini bombaladıkları gibi havadan bir müdahele olacağını sanıyorum. İran’da müdahele ederse bir savaş olur.” Kutan, ABD Genelkurmay Başkanı’nın Türkiye’den yardım istediğini ileri sürerek, Dış İşleri Komisyonu’ndan bazı üyelerin Irak’ta PKK için ne yaptıklarını sorması ve Türk halkının ABD’ye güvenmediğini söylemesi üzerine soğuk duş etkisi ile karşılaştığını kaydetti. Kutan, İran ve Suriye konusunda Türkiye’nin ABD’ye yardımcı olmasının milli menfaatlere ters düştüğü gibi şanlı tarihimize de yakışmayacağını vurguladı.

Şemdinli olayının gelişiminden üzüntü duyduklarını ifade eden Kutan, şunları söyledi: “Van Cumhuriyet Savcısı’nın hazırladığı iddianamedeki bazı beyanlara hukukçuların itirazı var. Savcıyı hedef alan beyanlarda bulunuldu. Adalet Bakanı oraya müfettiş gönderdi. Her iki yönden de konu maalesef Türkiye’deki yargının durumunun tekrar gözden geçirilmesi ve yargıda ciddi anlamda bir reform yapılması, bunun içinde Anayasa ve yasalarda çok ciddi değişiklikler yapılması gerektiğini ortaya koymuştur.”

Kutan yaklaşan Saadet Partisi Büyük Kongresi’nde yeniden aday olup olmayacağına yapılan istişareler sonucu karar verileceğini ve bir hafta sonra Genel Başkan’ın isminin belli olacağını söyledi. Kutan, kendisinin göreve talip olmasının söz konusu olmadığını ancak verilen görevden de kaçmayacağını kaydetti. Kutan ayrıca ekonomideki durumu da değerlendirerek, AK Parti hükümetinin ekonomik politikalarını eleştirdi.