Erbakan’ın cezası bu hafta görüşülecek

Kapatılan Refah Partisi'nin son Genel Başkanı ve eski Başbakan Necmettin Erbakan'ın, 'kayıp trilyon' davasından aldığı 2 yıl 4 aylık hapis cezasını evinde çekmesine imkan sağlayan yasa tasarısı, bu hafta TBMM Genel Kurulu'nda ele alınacak.

Bu hafta yoğun bir gündemle toplanacak olan Genel Kurul’un 15.00-20.00 saatleri arasında çalışması planlanıyor ancak gündemin yoğunluğu nedeniyle bu sürenin uzayabileceği ifade ediliyor. Sözlü sorular ile denetim konularını görüşmeyecek olan Meclis Genel Kurulu, 7 Şubat Salı günü, geçen hafta görüşmeleri yarıda kalan, emeklilerin vergi iadesi için fiş toplaması uygulamasına son veren yasa tasarısını ele alacak. Genel Kurul daha sonra Emniyet Genel Müdürlüğü’ndeki ekonomik ömrünü tamamlayan malzemenin satışına imkan tanıyan tararıyı görüşecek.

TBMM Genel Kurulu, 8 Şubat Çarşamba günü Sosyal güvenlik prim alacaklarının yeniden yapılandırılmasını öngören tasarıyı ele alacak. 31 Mart 2005 tarihine kadar ödenmemiş prim borçlarının 60 ayda tahsil edilmesini öngören tasarı, 5 yıl ve daha uzun süreli prim borcu bulunanları da kapsıyor. Bu tasarının yasalaşmasının ardından Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in bir kez daha görüşülmek üzere TBMM’ye gönderdiği Gümrük Müsteşarlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Yasa ele alınacak. Aynı gün özelleştirilen kurumlardaki işçilerin kamu kurum ve kuruluşlarına geçişini öngören tasarı da görüşülecek.

Genel Kurulun, 9 Şubat Perşembe günü 4 ayrı tasarıyı ele alması bekleniyor. TSK stratejik hedef planının gerçekleştirilmesi amacıyla gelecek yıllara sari taahhütlere girişme yetkisi verilmesi hakkındaki yasada değişiklik yapan tasarı, Terörle Mücadele Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin yasa tasarısı, Disiplin Mahkemeleri Kuruluşu, Yargılama Usulü, Disiplin Suç ve Cezaları Hakkındaki Kanunda değişiklik öngören yasa tasarısı ile TTB Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin yasa teklifi Perşembe günü ele alınacak.