‘Erbakan’la ilgili çalışmamız yok’

AK Parti Grup Başkanvekili Sadullan Ergin, eski Başbakan Necmettin Erbakan'ın hapis cezasından kurtulmasını sağlayacak yasal bir düzenleme konusunda grup olarak bir çalışmalarının olmadığını söyledi.

Bir basın mensubunun eski Başbakan Necmettin Erbakan’ın kayıp trilyon davasından aldığı hapis cezasından kurtulması için TBMM Başkanı Bülent Arınç tarafından yapılan çağrının hatırlatılması üzerine Ergin, AK Parti grubu olarak bu konuda bir çalışmalarının olmadığını ifade etti. Ergin, milletvekillerinden konuya ilişkin yasa değişikliği teklifi gelmesi durumunda konuyu inceleyip bakabileceklerini söyledi. Ergin, söz konusu olan kişinin eski bir başbakan olduğunu, siyasi, sosyal, ailevi ve sağlık yönlerinin olduğuna işaret etti.

Ergin, infaz yasasının 110. maddesinde özel durumlar için düzenleme olduğuna işaret ederek, mecvut yasada 65 yaşındakilere uygulanacak cezanın 75 yaşındaki kişilere uygulanacak cezadan daha az olmasının bir çelişki oluşturduğunu kaydetti. Ergin, ceza infaz yasasında yapılan değişikliğin Erbakan’a özel sayılamayacağını söyledi.

Ergin, TBMM Başkanı Arınç’ın partilere sunduğu içtüzük değişiklik teklifi üzerinde incelemelerini sürdürdüklerini belirtirken üzerinde konsensüs sağlanması gereken bir metin olduğu için çalışmaların uzayabileceğini söyledi. Ergin, TBMM Başkanı Bülent Arınç, tarafından parti gruplarına sunulan iç tüzük değişikliği ile ilgili çalışmalarını ilk etapta grup içerisinde kendilerini yapacaklarını söyledi. Ergin, Manisa Milletvekili İsmail Bilen, Konya Milletvekili Kerim Özkül ve kendisinden oluşan bir grup tarafından yeni iç tüzüğü inceleme yapacaklarını, daha sonra parti yetkili organlarında konuyu görüşeceklerini kaydetti. Ergin, parti kurularında görüştükten sonra iç tüzükle ilgili görüşmelerini diğer partilerle birlikte yapacaklarını söyledi.

Ergin, Mehmet Ali Ağca konusunda ise yürütmenin elindeki tek yetkiyi kullanarak yargıya müdahalesini yaptığını ve kararın düzeltilmesini istediğini hatırlatarak, “Olağanüstü bir husus yok. Usul yasalarının belirlediği süreç işlemiştir. İlk adım mahkemesinin kararını yüksek mahkeme düzeltmiştir” dedi. Bu tarz düzeltmelerin zaman zaman yapıldığını söyleyen Ergin, “Kararı düzeltilen her hakim ve savcıyla ilgili işlem yapılırsa sistem kilitlenir” dedi.

TBMM’nin bu hafta 15.00-20.00 saatleri arassıda çalışacağını söyleyen Ergin, kamuoyunun merakla beklediği sosyal güvenlik prim alacaklarının yeniden yapılandırılmasıyla ilgili kanun değişikliğinin Perşembe günü görüşüleceğini açıkladı.