Erbil’de ‘Diyarbakır’a destek’ gösterisi

Irak'ın kuzeyindeki Kürt bölgesinde, sivil toplum örgütleri, sendikalar ve öğrenci derneklerinin organize ettigi "Diyarbakır yalnız değil" yürüyüşü düzenlendi.

Başta Diyarbakır’da olmak üzere bazı doğu ve güneydoğu illerinde yaşanan gerginlikleri protesto etmek için Irak’ın kuzeyindeki Erbil’de biraraya gelen bir grup PKK sempatizanı ve çeşitli dernekler, kent merkezindeki Karkeran Meydanı’nda başlayan yürüyüş sonunda yerel Kürt parlamentosu önünde toplandı. Yaklaşık 100 kişinin katıldıgı yürüyüşün sonunda yerel parlamento başkanlık üyesi Şervan Heyderi tarafından karşılanan göstericiler, yerel Kürt parlamentosundan; “Türkiye’de yaşanan olayları protesto etmesini” istedi. Heyderi gösterici gruba yönelik yaptığı konuşmada, göstericilerin bu talebini içeren beyannameyi parlamento başkanlığına sunacakları açıklamasında bulundu. Göstericilerin eylem esnasında PKK bayrakları ve Türkiye’de öldürülen 14 PKK militanının resimlerini taşıdıkları görüldü.

Yürüyüşü düzenleyen tertip komitesi yaptığı bir açıklama ile tüm kent halkını gösteriye katılmaya çağırdı. Başta parlamento ile Kürt partileri olmak üzere “bütün siyasetçi ve aydınlardan Türk devletinin tutumu karşısında sessiz kalmamaları” çağrısı yapan tertip komitesinin açıklamasında, “herkes ulusal görevini yerine getirmeli” ifadesi yer aldı. “Türk devletinin Kürtlere yönelik şiddetini ve Avrupa Birliği’nin olaylar karşısında sessiz kalmasını” kınayan Kürdistan Öğrenciler Birliği de herkesi Erbil’deki yürüyüşe katılmaya çağırdı. Benzer bir açıklama Asos Kültür Merkezi’nden de geldi.