Erdal’ı elinden kaçıran Belçika hesap soruyor

DHKP-C üyesi terörist Fehriye Erdal’ı ”ellerinden kaçıran” Belçika, Türkiye’de geçtiğimiz Cuma günü işlenen bir cinayettin hesabını Türkiye’nin Brüksel Büyükelçisi Fuat Tanlay’dan soruyor.

Belçika basınına yansıyan haberlere göre, Flaman Bölgesinin Dişişlerinden sorumlu Devlet Bakanı Geert Bourgeois dün büyükelçiliğe gönderdiği bir mektupla Brüksel’de faaliyet gösteren Kürt Enstitüsünün başkanı Derviş Ferho’nun Türkiye’de bulunan anne ve babasının kimler tarafindan, niçin öldürüldüğünün araştırmasını talep etti.

28 yıldır Belçika’da siyasi ilticaci olarak bulunan Derviş ve Belçika’daki Roj tv stüdyolarında çalışan kardeşi Medeni Ferho, anne ve babalarının köy korucularının da yardımıyla Türk emniyet güçleri tarafından ”hunharca katlediklerini” öne sürüyorlar. Cinayetin işleniş sebebinin ise kendilerinin Belçika’da Kürt haklarını müdafa etmeleri olduğunu iddia eden Derviş Ferho’ya destek veren Belçikadaki siyasi çevreler, Avrupa Birliğine (AB) üye olmaya talip bir ülkenin bu şekilde cinayetlere adının karışmasının kabul edilemez olduğunu duyurdu.

Türk Büyükelçiliğinden ”hesap soran” sağ görüşlü N-VA’lı bakan Bourgeois’e Flaman Sosyalistlerin kartel ortağı Spirit ve Yeşiller (GROEN) partileri de destek veriyor. Bourgeois, ”Derviş Ferho’nun ailesinin öldürülmesi olayının en kısa zamanda aydınlatılmasını istiyoruz. Gerçekten iddia edildiği gibi, cinayetlerde Türk devletinin parmağı var ise, AB ile müzakereleri devam eden Türkiye için bir sorun var demektir.” şeklinde konuştu.

Türkiye’de işlenen cinayetin Fehriye Erdal’ın firar etmesi ile bağlantı kurmanın erken olduğunu belirten Flaman Bölgesi Dişilişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı, ” Direkt bir bağlantı kurmak yanlış olur, fakat Türkiye’den Erdal’ın kaçışından sonra ciddi tepkiler aldık. O ihtimali de tamamen yok saymıyorum, ilginç bir tesadüf. Fakat bir hukuk devletinde yaşıyoruz, önce cinayetle ilgili açıklamaları beklememiz gerekir.” dedi.

Türkiye’nin Brüksel Büyükelçisi Fuat Tanlay ise Cihan’a yaptığı açıklamada bu yönde herhangi bir mektup almadıklarını söyleyerek iddialari yalandı. Tanlay, ”Bize ulaşmış herhangi bir resmi yazı sözkonusu değil. Geleceğini de sanmıyorum, çünkü usule aykırı. Her devlet kendi ülke vatandaşı hakkında ilgili büyükelçiden bilgi talep edebilir fakat sözkonusu iddialarda ki, böyle bir şey yok, lakin var olduğunu sayarsak da usulen ters. Belçika vatandaşı olmayan kişiler hakkında bilgi sorulmuş olur, ki bu da kabul edilemez.” şeklinde konuştu.

Belçika senatosundan geçirilmek istenen ve sözde Ermeni soykırımını inkar edenlere hapis cezası öngören yasa değişikliği ile okul kitaplarında sözde Ermeni soykırımını var göstermeyi hedefleyen öneri hakkında açık bir mektup yazan Büyükelçi Fuat Tanlay, ’Belçika’nın içişlerine karıştığı’ gerekçesi ile sert eleştirilere maruz kalmıştı.