ERDEMİR Divan-ı Muhibbi’nin aynısını bastı

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde kurulu bulunan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (ERDEMİR) T.A.Ş. tarafından Kanuni Sultan Süleyman Han'ın şiirlerinden oluşan "Divan-ı Muhibbi" isimli kitabın tıpkı basımı gerçekleştirildi.

ERDEMİR Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, ERDEMİR’in Türk sanayisinin lokomotifi sorumluluğuyla her geçen gün performansını arttırdığı, ülke ekonomisinin gelişmesine çok önemli katkılar sağladığı belirtilerek, şirketin kurumsal sosyal sorumluluk anlayışıyla önemli projeler gerçekleştirdiği ifade edildi.

Açıklamada, ERDEMİR’in geçtiğimiz aylarda düzenlediği, “Çelik ve Yaşam” konulu heykel yarışmasıyla kültürel ve sanatsal faaliyetlere olan desteğini sürdürdüğünün altı çizilerek, şöyle denildi: “Şirketimiz, Türk hakimiyetinin doruk noktasına ulaştığı bir devre imza atan Kanuni Sultan Süleyman Han’ın şiirlerinden oluşan ‘Divan-ı Muhibbi’ isimli kitabın tıpkı basımını gerçekleştirdi. Batılılar tarafından ‘Muhteşem’ unvanıyla da anılan Kanuni Sultan Süleyman Han’ın bu ‘muhteşem’ eserinin; gelecek kuşaklara ulaştırılabilmesi, akademik çalışmalara katkı sağlanması ve kültürümüzün temel değerlerine sahip çıkılması adına uzun ve titiz bir süreç sonrası basımı tamamlanan eser, Türk şiirinin en önemli yapıtaşları arasında kabul ediliyor.”
Kılıçta olduğu kadar kalemde de usta olan Sultan Süleyman Han’ın dillere destan bir devlet gücünün yanında miras bıraktığı ve yalnız edebiyatın değil, hat sanatının da eşsiz örneklerinden birini teşkil eden “Divan-ı Muhibbi” de üç binin üzerinde şiir bulunuyor.