Erdemir ve Oyak satiliyor!

ANKARA - Rekabet Kurulu, Eregli Demir ve Çelik T.A.S (Erdemir)'in yüzde 46,12'lik hissesinin Oyak'a blok satisina iliskin ihaleye onay verdi.

Rekabet Kurumu Baskani Mustafa Parlak baskanliginda toplanan Rekabet Kurulu, Erdemir’in ihalesini görüstü. Kurul toplantisi ardindan açiklama yapan Baskan Parlak, Erdemir’in yüzde 46,12’lik hissesinin 2 milyar 770 milyon dolar ile ihaleye en yüksek teklifi veren Oyak’a satilmasinda hiçbir sakincanin bulmadigini belirterek, onay verildigini açikladi.

Parlak, kurulun, ihlaye ikinci yüksek teklifi veren Erdemir Ortak Grisimi Grubu’nu Rekabet Kanunu’nca bir birlesme ve devralma olarak degil, rekabeti sinirlayici bir isibirligi anlasmasi olduguna karar verdigini söyledi. Buna göre, Oyak, ihale sartlarini yerine getirmedigi takdirde ihalenin Erdemir Ortak Grisimi Grubu’nu yerine kurulun da uygun gördügü üçüncü yüksek teklifi veren Novolipetsk Open Joint Stock Company Novolipetsk Iron and Steel Corporation’a verilecek. Rekabet Kurulu, Erdemir ihalesi ile ilgili aldigi bu karari Özellestirme Yüksek Kurulu’nda görüsülmek üzere Özellestirme Idaresi Baskanligi’na illetti.