Erdoğan: ‘301 tümden iptal edilemez’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 301'inci maddenin değiştirmekten yana olduklarını ancak maddeyi tümden iptal etmeyi düşünmediklerini söyledi.

Erdoğan hareketinden önce Atatürk Haalimanı Devlet Konukevi’nde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir basın mensubu “Boğaziçi Üniversitesi’ne mensup bir grup akademisyenin 301’inci maddenin tamamen kaldırılması talebini” hatırlatması üzerine Tayyip Erdoğan, değişim sinyali verdi. Erdoğan, tümden değiştirmeyi düşünmediklerini söyleyerek değişikliğin gündemde olduğunu dile getirdi.

Başbakan Erdoğan şunaları söyledi: “Tümden iptal diye bir şey yok, bunu açıklıkla söyleyim. Bize bunu tümden iptal edilmesini teklif edenler, bunu kendi ülkelerinde uygulayan bazı ülkeler var. 301’in içerisinde gerek birinci fıkrasında, gerek ikinci fıkrasında geçen maddeleri çok iyi değelerdirmeleri gerekir. Bu maddeleri bir defa görmemezlikten gelemezsiniz. Ben 301’in tamamemen kaldırılmasını isteyen akademisyenlere bunu kendi şahıslarında da özellikle değelerlendirmelerini tavsiye ederim. Bunu iyi değerlendirsinler. Kendi şahıslarında bunu iyi değelerdendirirlerse yaptıkları bu teklifin çok çok tutarlı olmadığını göreceklerdir. Değişiklik noktasına gelince ben daha önce ‘Değişikliğe varız’ dedim. Neyin, nasıl değişmesi gerektiği konusunda her türlü teklife varız. Bu noktada ele alabiliriz. Değişiklik noktasında çalışma yapabiliriz. Bununla ilgili değişik sivil toplum kuruluşlarıyla da görüşmelerimiz oldu. Fakat kendi aralarında anlaşamadıklarını görüyoruz. Kendi aralarında anlaşıp bize bir teklif getirirlerse kesinlikle bunu masaya yatırırız.”