Erdoğan: ‘301’de her teklife açığız’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hrant Dink’in öldürülmesi ile tekrar gündeme gelen Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesini tümden iptal etmek gibi bir düşünceleri olmadığını vurguladı.

“DEĞİŞİKLİK NOKTASINDA HER TÜRLÜ TEKLİFE AÇIĞIZ” Başbakan Erdoğan, 29-30 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilecek Afrika Birliği Zirvesi’ne katılmak üzere Etiyopya’ya hareketinden önce düzenlediği basın toplantısında TCK’nın 301. maddesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “301. maddeyi tümüyle iptal diye bir şey düşünmüyoruz. Ama değişiklik noktasında her türlü teklife varız” dedi.

“Türklüğü aşağılamak” suçlarına verilecek cezaları düzenleyen 301. maddenin özellikle birinci ve ikinci fıkrasının görmezden gelinemeyeceğini belirten Erdoğan, “301’in tamamen kaldırılmasını isteyen akademisyenlerimize bunu kendi şahıslarında da özellikle değerlendirmelerini tavsiye ederim. Böyle yaparlarsa yaptıkları teklifin çok çok tutarlı olmadığını görecekler” diye konuştu.

“SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ KENDİ ARALARINDA ANLAŞAMADI”
Öte yandan, maddeye ilişkin değişiklik önerileri konusunda her türlü teklife açı olduklarını vurgulayan Erdoğan, şunları söyledi:

“Daha önce de söyledim, neyin nasıl değiştireleceği konusunda her türlü teklife varız. Bununla ilgili birçok sivil toplum örgütü ile gerek benim gerek İçişleri Bakınımın görüşmelerimiz oldu. Fakat kendi aralarında anlaşamadıklarını görüyoruz. Anlaşıp bir teklifle gelirlerse biz kesinlikle bunu masaya yatırırız” dedi.

“OLMAYANI BİZE SORMAYIN”
Trabzon Valisi ve Emniyet Müdürü’nün görevden alınmasının ardından, İstanbul Emniuyet Müdürü’nün de görevden uzaklaştırılıp uzaklaştırılmayacağının sorulması üzerine ise Erdoğan, “Olmayanı bize soramayın. Bunlar hassas konular, cddi konular. Eğer olması gereken bir şey varsa, zaten hemen onun adımını atarız, aynen Trabzon’da duyduğunuz gibi onda da duyarsınız” yanıtını verdi.

“IRAK’TA PETROL KONUSUNDA MUHATABIMIZ MERKEZİ HÜKÜMETTİR”
Erdoğan, bir gazatecinin “Irak’ta çalışan türk petrol firmalarının işe devam etmeleri için Kuzey Irak yönetimi ile temasa geçilmesi yönünde bir yazı geldi. Hükümet olarak ne tepki vereceksiniz?” sorusuna ise, “Bu konularla ilgili muhatap kesinlikle merkezi hükümettir” yanıtını verdi.

Irak’ta petrol ticareti ile ilgili olarak ödemeler konusunda zaman zaman sıkıntılar yaşandığını hatırlatan Erdoğan, “Bu konuda karşılıklı olarak bazı görüşmeler yaptık. Şu anda yaşanan olay bundan başka bir şey değildir. Bu konuyla ilgili görüşmeler yine yapılmakta, değerlendirmeler de ilgili bakanımız tarafından sürdürülmektedir” dedi. Böyle bir yazının bulunmadığını kaydeden Erdoğan, “Tam aksi son olarak Sayın Maliki geldiğinde de bunları konuştuk. Son olarak Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı geldiğinde de bunları konuştuk. Bu konularla ilgili muhatap kesinlikle merkezi hükümettir” diye konuştu.

“AFRİKA ÜLELERİYLE KALKINMA YOLUNDA BİRLİKTE ÇALIŞMAK İSTİYORUZ”
Konuşmasında Afrika Birliği Zirvesi’ne de değinen Erdoğan, birliğin kısa zamanda önemli adımlar atarak Afrika’nın “talihsiz imajını” silmek konusunda ciddi başarılar elde ettiğini vurguladı.

Erdoğan, şöyle konuştu:
“Biz de hükümet olarak 2005 yılını Afrika Yılı olarak ilan etmiş ve bu çerçevede birçok Afrika ülkesini ziyaret etmiştik. Bu ziyaretlerle ilişkilere hız ve içerik kazandırılmasını amaçladık ve bunda da olumlu mesafeler aldık. Afrika’ya açılım politikamız çerçevesinde Afrika ülkeleriyle siyasi, ekonomik, ticari, askeri ve kültürel alanlardaki ilişkilerimizin hukuki çerçevesini de bu arada tamamlamaya çalışıyoruz. Afrika halklarının dostu bir ülke olarak bölgesel işbirliği, barış ve sürdürülebilir kalkınma yolunda birlikte çalışmak istiyoruz. Bunun için açlıktan işsizliğe, salgın hastalıklardan etnik çatışmalara kadar her ciddi sorunun çözümünde Afrika’ya destek vermeye devam edeceğiz. Afrika Birliği Zirvesi’nin açılış oturumuna katılmak üzere gerçekleştireceğim bu ziyaretin, Afrika ülkeleriyle ve özel olarak da Birlik’le ilişkilerimizin gelişmesine yeni bir ivme kazandıracağını düşünüyorum.”