Erdoğan afişindeki seçim stratejisi

AK Parti 2007 genel seçim stratejisinin ilk işaretini, Türk bayrağı zeminine "Kurban olam ayına yılzına" ifadesinin bulunduğu afişiyle verdi.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Kurban Bayramı kutlamaları için hazırlattığı, tüm Türkiye’deki bilboardları süsleyen bayram afişlerinde kullanılan slogan dikkat çekti. Başbakan, AK Parti kurulduğu günden bu yana çalıştığı reklam ajansı Arter Reklam’ın hazırladığı afişleri onaylamasının ardından Türkiye’deki tüm bilboardlarda “Kurban Olam Ayına Yıldızına” yazılı bayram afişleri yer aldı.

AKŞAM gazetesi yazarı, iletişimci Ali Saydam, Başbakan’ın bayram için hazırlattığı reklam afişlerini “ulusalcılığa kaçış” olarak nitelendirdi. Arter Reklam Ajansı sahiplerinden Erol Olçak, başka sloganların da alternatif olarak sunulduğunu, ancak Başbakan Erdoğan’ın bunu kabul ettiğini söyledi.

“Kurban Olam Ayına Yıldızına, Bayramınız Kutlu Olsun” cümlesinin yer aldığı afişlerden 2 bin adet basıldı. Afişlerin yaklaşık 600’ü İstanbul’da kullanıldı. Başbakan’ın Türk bayrağı fonu önünde fotoğrafının olduğu kutlama mesajındaki “Kurban Olam” söylemi, “halka rahat mesaj ulaştırılmasının düşünülmesi” şeklinde yorumlanırken; “Ayına Yıldızına” bölümü de, milliyetçi partilerin siyasi sloganlarını çağrıştırıyor.

BAŞBAKAN BUNU SEÇTİ

Reklam ajansı sahiplerinden Erol Olçak, afişlerdeki sloganın kendilerine ait olduğunu belirterek, başka alternatifler de sunduklarını söyledi. Hazırlanan sloganların AKP’nin Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Edibe Sözen’e sunulduğunu söyleyen Olçak, “İyi Bayramlar Milletim”, yurtdışı için “Ne gözden ıraksınız, ne gönülden”, “Uzaklardasınız ama gönlümüzdesiniz” sloganlarının da teklif edildiğini; ancak “Kurban Olam Ayına Yıldızına” sloganının kabul gördüğünü belirtti. Olçak, zaman darlığı nedeniyle yurdışında Türklerin yoğun olduğu bölgelere bayram kutlaması afişlerinin yetişemediğini anlattı.

Olçak, neden böyle bir slogan sorusuna, “Türkiyeli gibi düşündük. Türkiye’nin değerleri de ay ve yıldız olduğu için, Türkiye ve Türkiyeli sevdasını anlatmak istedik. Kurban Bayramı’yla birleştirdik” yanıtını verdi. Olçak, “Hatırlarsanız parti kurulduğunda da “Herşey Türkiye için” demiştik ve halen kullanılıyor” dedi.

TARAN’LA GÖRÜŞÜLDÜ

AKP’nin Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Edibe Sözen, reklamcı Ali Taran’la sadece Başbakan’ın bir görüşme yaptığını belirterek, herhangi bir anlaşmanın olmadığını ifade etti.

Ali Taran, Cem Uzan liderliğindeki Genç Parti’nin reklam kampanyasını üstlenmiş, Erdoğan’ın bayram tebriğini hatırlatan sloganlar kullanmıştı. Genç Parti bu sayede 2002 seçimlerinde yüzde 7.25 oranında oy almış, yüzde 8.36 oy alan MHP’nin ardında yer almıştı.