Erdoğan ‘Ahi Baba’ kaftanı giydi

TESKOMB Genel Kurulu'na katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a 'Ahi Baba' kaftanı giydirildi ve esnaf kuşağı sarıldı.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooparatifleri Merkez Birliği (TESKOMB) 35. Genel Kurulu Ankara Selim Sırrı Tarcan Spor Salonu’nda yapıldı. Genel kurula Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sanayii ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı Ali Babacan, Ankara Valis Kemal Önal, siyasi parti temsilcileri, milletvekilleri, delegeler ve işadamları katıldı.

Başbakan Erdoğan, salona girişi sırasında ayakta alkışlanırken, salondan “Esnaf Başbakan” sloganları yükseldi. Kürsüye ilk gelen TESKOMB Başkanı Abdülkadir Akgül, 2001 yılında yaşanan ekonomik krizi hatırlatarak Türkiye’yi düzlüğe çıkaran Başbakan Erdoğan’a teşekkür etti.

Geçen yıl esnafa 3 milyar dolar kredi dağıttıklarını kaydeden Akgül, bu parayı faiziyle birlikte tahsil etiklerini, esnafın bir güven problemi olmadığını ifade etti. Esnafı ihracata teşvik etmek istediklerini aktaran Akgül, ihracat yapacak esnafa 100 bin YTL’ye kadar faizsiz kredi vermeye hazır olduklarını söyledi. “Her fırsatta devletin ve Türkiye’nin yanında yer alacağız” diyen Akgül; milletin, millete rağmen iş yapmaya kalkanlara prim vermeyeceğini kaydetti. Halk Bankası’nın özelleştirilmesine karşı olmadıklarını ifade eden Akgül, bankanın hisselerinin çoğunluğunun bir gruba verilmesine karşı olduklarını belirtti. Akgül, kredi konusunda birlikte çalıştıkları Halk Bankası’nın yüzde 30’unu, yüzde 40’ını almaya talip olduklarını açıkladı. Abdülkadir Akgül, Başbakan Erdoğan’dan çalışmalarını yavaşlattığını öne sürdüğü bazı kanun maddelerinin değiştirilmesini talep etti. Akgül, 2003’de yüzde 59 olan kredi faiz oranının bugün yüzde 13’lerde olduğunu ifade ederek, ekonomik dengeleri bozmayacak şekilde 1-2 puanlık faiz indirimi yapılırsa memnun olacaklarını belirtti. Erken seçim tartışmalarının Türkiye’ye hizmet etmediğini kaydeden Akgül, “Ülkenin, yıllar sonra yakaladığı güven ve istikrar ortamını zaafa düşürecek gereksiz ve zamansız tartışmalara tahammülü yoktur” dedi.

ESNAF KALKINMANIN ÖNCÜSÜ OLACAK

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, göreve geldiklerinden beri toplumun bütün kesimleriyle diyalog kurmaya özen gösterdiklerini belirtti. Gerçek bir kalkınmadan bahsetmek için her yönüyle topyekün bir kalkınmanın şart olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Biz bütün sektörlerimizle tek tek görüşüyor ve sorunlarını aracısız dinliyoruz. Ortaya çıkan sonuçları değerlendiriyor ve çözüm üretiyoruz. Tıkanıklığın aşılması için üzerimize düşen neyse gayret gösteriyoruz” diye konuştu.

Göreve geldiklerinde köhne politikalarla, milletle devlet arasına mesafe koyan bir siyaseti istemediklerini ilan ettiklerini söyleyen Erdoğan; devletin millete, milletin de devlete güven duyacağı bir yönetim istediğini vurguladı.Geçen 3.5 senede sözlerinde durduklarını belirten Erdoğan, Devletle milletin kaynaştığını dile getirdi. İstikrardan, güvenden rahatsız olanların bu ortamı nasıl sabote etmeye çalıştığını milletin gördüğünü belirten Başbakan Erdoğan, “Biz ülkemizin kirli para koridoru değil enerji koridoru, uyuşturucu merkezi değil yatırım merkezi olmasını istiyoruz, bunun için çalışıyoruz. Devletin sırtından nemalananların değil üretenlerin egemen olduğu bir ekonomi istiyoruz” dedi.

TESKOMB Başkanı Akgül’ün faiz indirimi talebine yanıt veren Erdoğan, Hazine’nin bugün yapılan ihalede yüzde 18 faizle borçlandığını, bu oranın esnafa yüzde 13 olarak yansıtıldığını, aradaki farkı devletin ödediğini söyledi. Hortumcuların değil, esnafın ve çalışanın önünün açıldığı bir Türkiye isteğinin altını çizen Erdoğan, geçmişte yaşanan kriz nedeniyle esnafın sokağa döküldüğü acı günlerin yaşandığını hatırlattı. O dönemde esnafın yüzde 59’larla kredi kullandığını anımsatan Başbakan Erdoğan, şu anda 231 bin esnafın yüzde 13 faizle 1 milyar 819 milyon YTL kredi kullandığını belirtti.

Milletin huzuru ve refahı için her türlü düzenlemeyi hayata geçirdiklerini anlatan Başbakan Erdoğan şöyle devam etti: “Biz göreve geldiğimizde esnafın sorunları 1963’den kalma bir kanunla çözülüyordu. Bu yasa ihtiyacı karşılamıyordu. Geçen yıl 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Kanunu’nu çıkardık. 81 ilde Sicil Müdürlükleri kuruldu. Açılan ve kapanan iş yerlerinin işlemleri buralardan on-line yaptırılıyor. Esnaf ve Sanatkar veri tabanı da oluşturuldu. Esnaf ve sanatkarları layık oldukları duruma kavuşturmak için çalışıyoruz. Bizler Ahilik teşkilatını kurmuş tarihi bir zenginliğe sahibiz. Esnaf bugün de gelecekte de toplumsal kalkınmanın öncüsü olacak.”

Konuşmasının ardından Erdoğan’a TESKOMB Başkanı Akgül tarafından ‘Ahi Baba’ kaftanı giydirildi ve esnaf kuşağı sarıldı. Erdoğan’a, kök boyalı bir halı, çini tabak ve üzerinde portresinin olduğu bakır bir Türkiye haritası da hediye edildi.