Erdoğan: “Anayasa taslağını herkese göndereceğiz”

Başbakan Erdoğan: "Anayasa taslağını herkese göndereceğiz. Bizim ön yargımız yoktur." dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, istihdamı artıracak ve işsizliği önleyecek yeni bir istihdam paketi üzerinde çalıştıklarına belirterek, “Yılbaşına kadar bu konuda somut gelişmeler ortaya çıkacak.”dedi.

Başbakan Erdoğan, Türk-İş’in MEB Şura Salonu’nda yapılan 20. Olağan Genel Kurulu’nda katıldı. Erdoğan, ekonomide önemli olanın sürdürülebilir bir ekonomik kalkınmayı sağlamak olduğunu, Türkiye ekonomisinin 22 dönemdir sürekli olarak büyüdüğünü, bunun Türkiye tarihinde ilk kez olduğunu kaydetti.

Erdoğan, büyümeye paralel olarak istihdamda artış görüldüğünü, son beş yıl içerisinde istihdam edilen insan sayısının 2 milyon 400 bin olduğunu belirtti. İşsizlik noktasında henüz arzu edilen seviyeye gelinmediğini ifade eden Erdoğan, en kısa süre içerisinde işsizlik oranlarını makul seviyeye indireceklerini ifade etti. Erdoğan, istihdamı artıracak ve işsizliği önleyecek yeni bir istihdam paketi üzerinde çalıştıklarına dikkat çekerek, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız bir heyetli titiz bir çalışmayı hazırlıyor. Yılbaşına kadar bu konuda somut gelişmeler ortaya çıkacak. Çalışmalarımız olgunlaştıkça bunları kamuoyunun bilgisine sunacağız. Çalışmalarda sizlerin değerli katkılarını bekliyoruz. Türkiye’nin bu en önemli sorunu yine biz çözeceğiz” diye konuştu.

“ÇALIŞAN İKİ KİŞİ BİR EMEKLİ FİNANSE EDİYOR”

Çalışma hayatını yakından ilgilendiren konulardan birisinin de sosyal güvenlik sistemi olduğunu hatırlatan Erdoğan, eski iktidarlar döneminde yapılan hatalar ve uygulamaların Türkiye’ye çok ağır bedeller ödettiğini kaydetti. Erdoğan, bugün çalışan her iki kişinin bir emekliyi finanse etmek için çalıştığını, 1960 yılında 20 çalışana 1 emekli düşürken, süreç içerisinde yapılan sorumsuzluk nedeniyle 2 çalışan bir emekli düştüğünü söyledi. Erdoğan, “Bunu Türkiye uzun süreli taşıyamaz. Bu bedeli uzun süreli ödememiz mümkün değildir. Bunun standardı dünyada dört çalışana bir emeklidir. Bizimde bunu tuturmamız kaçınılmaz hale geldi. Emeklilerimizin yüzde 60’i mevcut emeklilik yaş sınırının altındadır. Milyonlar çalışabilir vatandaşımızdan prim almak yerine emekli aylığı ödüyoruz”dedi.

Dönemlerinde emekli aylıklarında ciddi iyileştirmeler yaptıklarını anlatan Erdoğan, sosyal güvenlik sistemini sürdürülebilir hale getirmek zorunda olduklarını söyledi. Sosyal güvenlik sisteminde yeni bir düzenleme yaptıklarını ifade eden Erdoğan, 18 yaş altındaki herkesin sağlık hizmetlerin yararlanabileceklerini, her doğanın sigortalı olarak doğacağını, bununda sosyal güvenlik sisteminde bir devrim niteliği taşıdığını söyledi. Sosyal bir devletin bu şekilde olacağına işaret eden Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’nin iptal gerekçelerini dikkate alarak düzenleme yaptıklarını ve sosyal taraflara sunduklarını belirterek, “Hiç kimse bu tasarı yagından mal kaçırar gibi parlamentoya geldi ve çık acele çıkartılmaktadır diyemez. Her şey kamuoyunun gözü önünde ceryan etti. Tüm sosyal taraflarının görüşlerine başvurulmuş ve bu görüşlerden yararlanılmıştır” dedi. Erdoğan, tasalağı yönülik eleştiri yapanların ise inceleme yapmadıklarını belirtti.

Anayasa tartışmalarında hiç akıllarının uçlarından geçirmedikleri şeylerle yargılandıklarını söyleyen Erdoğan, “Öyle şeyler konuşuldu ki hiç gündemimizde olmayan ve anayasa taslağı görmemişler olanların yaklaşım tarzıdır. Biz enerjimizi bilmediğimiz, görmediğimiz, taslaklar üzerinden yapmamalıyız. Her zaman şunu söylüyorum. Biz anayasa taslağında bütün siyasi partilere, sivil toplum örgütlerine, üniversiteler, ilgili tüm kuruluşlara, medya yazılı görsel hepsine göndereceğiz. Onlardan aldıklarımız eleştiriler bu için tasarın hazırlanmasında önemli bir adım olacaktır. Bu konuda bizim ön kabulumuz ve ön yargımız yoktur” dedi.

Anayasanın 1982 yılından itibaren adete delikli bohçaya dönüştüğünü ifade eden Erdoğan, kendilerini bu noktada geleceği kuşacak, asgari noktada eleştirilere neden olacak anayasayı hazırlayacaklarını söyledi. Erdoğan, anayasa değişikliği, sosyal güvenlik sistemi konusunda gerekli değişikleri yapacaklarını söyledi.

Erdoğan, sosyal diyaloga çok önem vereceklerini belirterek, her adımda tarafların görüşlerini alacaklarını kaydetti. Erdoğan, kendisinin işçilikten gelen birisi olduğunu, masanın her iki tarafında oturduğunu belirterek, konuşmasına şöyle devam etti: “İstanbul Büyükşehir Belediyesi İETT’de işçi olarak çalıştım. Ondan sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı oldum. İşçi olarak çalıştığımda sendikal faaliyette oldum. Belediye Başkanı olduğumda işveren tarafında oldum.”