Kritik Erdoğan-Bahçeli buluşması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bahçeli ile ilgili açıklama yaptı.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, erken seçim çağrısı yapan Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile bugün kritik bir görüşme yaptı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, dünkü grup toplantısında, Türkiye’nin içinde bulunduğu zor koşulların, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin öngörüldüğü 3 Kasım 2019’a kadar sürdürülmesinin giderek zorlaşacağına dikkat çekerek 26 Ağustos 2018’de erken seçim çağrısı gündeme bomba gibi düştü. Ankara'da kulisler harketlendi. AK Parti cephesinde Bahçeli’nin açıklamaları, temkinli karşılanırken, herhangi bir itiraz da gelmeyişi dikkat çekti. CHP ise Bahçeli’nin çağrısına hemen cevap vererek, “Hodri meydan” çıkışıyla erken seçim kararına destek mesajı verdi.

MHP lideri Bahçeli grup toplantısında, “26 Ağustos 2018 Pazar günü, Malazgirt Zaferi ile Büyük Taarruzumuzun yıl dönümlerinde, sandığa gidip hem cumhurbaşkanı hem de milletvekili genel seçiminde Türkiye düşmanlarına hak ettikleri ders verilmeli” dedi.

ERKEN SEÇİM İÇİN GÖZLER SAAT 13:30'DA

Bahçeli’nin bu çağrısının ardından gözler, AK Parti grup toplantısına girişinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çevrildi. Erdoğan, girişte gazetecilerin soruları üzerine, “Yarın Sayın Bahçeli ile görüşeceğim” diyerek, bugün saat 13.30’da gerçekleşecek olan görüşmeye atıfta bulundu. Grup konuşmasında ise Cumhurbaşkanı, erken seçime yönelik herhangi bir ifadede bulunmadı. Hatta Erdoğan’ın, konuşması sırasında birkaç kez seçimler için resmi tarih olarak Anayasa değişikliğine konulmuş olan 3 Kasım 2019 seçimlerini söylemesi de AK Parti’liler arasında, “Bahçeli’nin çağrısına olumsuz yanıt verildiği” şeklinde yorumlara yol açtı.

TRAFİK HIZLANDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup çıkışı, Başbakan Binali Yıldırım ve Grup Başkanvekilleri ile bir araya gelirken, daha sonra Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın odasında da, Kahraman ve Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop’un da aralarında bulunduğu kurmaylarıyla bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Bahçeli’nin teklifi için, “Bahçeli’nin açıklaması partinin yetkili organlarında değerlendirilecektir, ona göre değerlendirme sonunda açıklama yapılacaktır” dedi.

BAHÇELİ İLE GÖRÜŞTÜ

Bu arada Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşmesi dikkat çekti. Gül, Bahçeli’nin yanından çıktıktan sonra da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın toplantısına katıldı. Kısa bir süre sonra da kurmaylarıyla değerlendirmesini tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuyla ilgili sorular karşısında, şimdilik bir şey söylemeyeceğini belirtip, Bahçeli ile bugün yapacağı görüşmeyi işaret etti. Devlet Bahçeli’nin açıkladığı ve Malazgirt Meydan Muharebesi’nin yıldönümü olarak ilan ettiği 26 Ağustos tarihi ise, aynı zamanda bu yıl 9 günü bulacak olan Kurban Bayramı tatilinin son gününe denk geliyor. Bahçeli’nin açıkladığı erken seçim tarihi, AK Parti’de yapılan değerlendirmeler ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, bugün Bahçeli ile yapacağı görüşmede netlik kazanacak. Ancak 26 Ağustos’ta da erken seçim yapılmasının önünde herhangi bir yasal engel bulunmuyor.

HÜRRİYET