Erdogan: ‘Bakan Çubukçu’ya haksizlik yapildi’

LONDRA - Basbakan Recep Tayyip Erdogan Londra'daki temaslari çerçevesinde bulundugu London Scholl of Economics'te, Malatya'daki yetistirme yurdunda meydana gelen olaylarla ilgili açiklama yapti.

Londra’daki temaslari sirasinda Nimet Çubukçu’nun moralinin bozuk oldugunu ifade eden Basbakan Erdogan, medyanin bakani demoralize ettiginin altini çizdi

Basbakan Erdogan, çocuk yurtlarindaki “çirkin yapilanma”nin Nimet Çubukçu’nun döneminde baslamadigina dikkat çekerek, bakanin son günlerde basina yansiyan Malatya’daki olaylardan sorumlu tutulamayacagini ifade etti. Kadin ve Aileden Sorumlu Bakani Çubukçu’nun çocuk yurtlarini düzeltmek için büyük gayret sarf ettigini vurgulayan Erdogan, Çubukçu’nun Ingiltere’deki sosyal sistemi incelemek için Londra’da bulundugunu ve bu sistemi Türkiye’ye uyarlamak için çalismalar yapacagini ifade etti.

—“Çubukçu’nun Türkiye’ye dönmesine ben izin vermedim”—

Bakan Çubukçu’nun Malatya’daki olaylarin basina yansimasindan sonra Türkiye’ye dönmek konusunda kendisine danistigini bildiren Tayyip Erdogan, kendisinin buna izin vermedigini açikladi. “Nimet Hanim, Türkiye’ye döndügü zaman bu is düzelecek mi?” diyen Basbakan, Çubukçu’nun vekilinin Malatya’ya gittigini ve devlet görevlilerinin gereken adimlari attigini vurguladi.

—Erdogan’dan basina sitem—

Londra’da yaptiklari görüsmelerin “haber degeri olmadigi” gerekçesiyle medyada yer bulmayacagini tahmin eden Tayyip Erdogan, “Haber degeri yoksa, yorum degeri olsun.” dedi. Erdogan, basinin olumsuzluklari haberlestirdigini ve ‘hayirli isler’i görmezden geldigini ifade etti.

—Erdogan:”Siyasi partiler arasinda bir konsensüs oldugu zaman basörtüsü sorununu çözeriz”—

Basbakan Erdogan, basörtü sorunu konusunda toplumsal seviyede bir konsensüs oldugunu mecliste de bir konsensüs oldugu zaman bu sorunu mecliste çözeceklerini söyledi. Basörtüsünün bir insan hakki oldugunu vurgulayan Basbakan Erdogan, “Çogunlugu Hristiyan olan ülkelerde din ve vicdan hürriyeti nasil saglanmissa agirligi Müslüman ülkede bir konsensüsün basarilmasi” gerektigini söyledi. Seçimlerde de sorunun çözümü için toplumsal bir mutabakat gerektigini söyledigini hatirlatan Erdogan, siyasi partiler arasinda bir mutabakat oldugu zaman bu sorunu mecliste çözeceklerini kaydetti. Erdogan konusmasinda, “Özgürlüklerin bir kismini kabul ediyorum bir kismini kabul etmiyorum demek yanlis bir mantiktir.” dedi.

Mecliste kadin vekil azligina iliskin olarak Basbakan Erdogan, kota fikrine karsi oldugunu söyledi. Erdogan, “Kota kadina saygisizliktir.” dedi. Erdogan, kotanin erkegin kadina tanidigi bir lütuf gibi görünecegini belirterek önemli olanin kadinlarin siyasete girmesi için zeminin hazirlanmasi oldugunu vurguladi.