Erdoğan Baradey’i kabul etti

Muhammed El Baradey, İran'daki nükleer enerji sorununa müzakere ile çözüm bulunmasının hem ülke hem de bölge yararına olacağını kaydetti.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed El Baradey, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Görüşme sonrasında Baradey, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile gazetecilere açıklamalarda bulundu. Baradey, görüşmenin yapıcı geçtiğini belirterek, “Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ile Türkiye arasındaki ikili ilişkileri konuştuk. Özellikle Türkiye’nin nükleer programında ilerlemesi konusunu görüştük.” diye konuştu.

Baradey, Türkiye’nin ürettiği nükleer enerjinin yüksek güvenlik standartlarına sahip olması ve ekonomik olarak rekabet edebilir olması için ajansın ne tür katkılar sağlayabileceği konusunun görüşüldüğünü kaydetti. Baradey, “Üretilecek enerjinin çevreye zarar vermemesi de görüşülen konulardandı.” ifadesini kullandı.

Görüşmede Ortadoğu’daki gelişmelerin de ele alındığını kaydeden Baradey, İran’daki nükleer enerji meselesine diplomatik müzakere ile çözüm bulunması gerektiğini söyledi. Bugünkü Ortadoğu şartlarında İran’a diplomatik çözüm bulunmasının kaçınılmaz olduğunu ifade eden Baradey, “İran, Filistin, Afganistan’a kadar pek çok sorun olduğu ortada. İran’a müzakere ile çözüm bulunması gerek. Umarım İran bu çabalara, bu altı ülkenin teklifine sorumluluk sahibi bir şekilde cevap verecektir.” şeklinde konuştu.

“Herşeyden önce tarafların müzakereye başlamasına ihtiyaç var” diyen Baradey, müzakere masasına oturulmasının herkesin çıkarına olduğunu belirtti. Baradey, “Müzakere sonunda elde edilen anlaşma herkes için kazançtır. Bu tam bir kazan kazan durumudur. Krizin sona ermesi açısından İran için kazançtır. Ortadoğu’da krizlerle karşı karşıya gelmemek için bir kazan durumu” dedi. Baradey, uluslararası arena içinde gerekli güvenceleri sağlamak adına bir kazanma durumu olduğunu söyledi.

Baradey açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. İran’ın sözkonusu teklife 12 Temmuz’dan sonra cevap vereceğinin hatırlatılması üzerine Baradey, “Onların da bu teklifler üzerinde çalışmaları lazım. Zamana ihtiyaç duymalarını anlamak gerekir. Ancak uluslararası toplumunda sabırsızlandığını, cevap beklediğini belirtmek isterim” cevabını verdi.

Baradey, Türkiye’nin İran uranyumunu zenginleştirmek isteyip istemediği yönündeki bir başka soru üzerine ise, bunun uluslararası kurumların gözetiminde olması gereken bir konu olduğunu söyledi. Baradey, “Gelecekteki bütün uranyum zenginleştirme çabalarının, uluslararası toplumun kontrolünde gerçekleşmesini isterim” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ise, Türkiye’nin uranyum zenginleştirme gibi bir projesininin bulunmadığını söyledi.