Erdoğan: Şimdi barışa çok ihtiyacımız var

Erdoğan: Barışa en çok ihtiyaç duyduğumuz dönemde bu buluşma önem teşkil ediyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sultanahmet Meydanı’nda düzenlenen İstanbul – Kore Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013’ün açılış törenine katıldı. Başbakan Erdoğan, Güney Kore Başbakanı Jung Hong-won’nun da katıldığı törende yaptığı konuşmada Mısır ve Suriye konusuna değinip, “Binlerce insanın öldürüldüğü Mısır ve Suriye’de barışa her zamandan çok daha fazla ihtiyacımız olduğu dönemde bu medeniyetler buluşması önem teşkil edecektir.” dedi.

Açılışa katılanları Türkçe ve Korece selamlayan Başbakan Erdoğan, “Bugün aramızda heyetler arası görüşmemizi yaptık. Dünya kültür fuarının hayırlı olmasını ve daha güçlü ilişkilerin oluşmasına vesile olmasını diliyorum. Bu arada misafirlerimize bir şeyi hatırlatmak istiyoruz. Şu anda bulunduğumuz nokta dünyanın merkezidir. Esasen Türkiye ve Kore arasında tarihin derinliklerine dayanan güçlü bir dostluk olduğunu biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Kore Savaşı, cephede savaş yapan Türkiye ve Kore arasındaki mesafeyi kaldırarak kalıcı bağlar kurdu.” diyen Başbakan, “Bizlerin görevi ülkelerimiz arasındaki bu ilişki ve samimiyeti canlı tutarak yeni bir vizyonla genç nesillere aktarmaktır. Kore Savaşı’nda sergilediğimiz karşılıklı dayanışma ve siyasi ilişkilerimizin yanında kültürlerimiz de geliştirmek istiyoruz. Bu fuar Kore kültürel mirasının korunması adına 1998 yılından bu yana düzenleniyor. Başlattığımız demiryolu ağları ile temenni ederim ki bu İpek Yolu’nu demir yolu ile örüp doğunun en doğusu ile batısında yer alan bu iki kentin bir araya gelmesi, yeni İpek Yolu’nun sembolü olarak görülür. Bu fuarın geçmişte İpek Yolu üzerinde yaşanan dinamizme katkı sağlayacağına inanıyorum. Bu fuar 23 gün boyunca kültürel expo heyecanını yaşatacaktır. Fuar kapsamında 35 farklı mekanda gerçekleştirilecek 28 etkinlik medeniyetlerin buluşmasına zemin oluşturacaktır.” şeklinde konuştu.

Suriye ve Mısır’da yaşanan olaylara da değinen Erdoğan, “Yüz bini aşkın insanın öldürüldüğü Suriye’de, binlerce insanın öldürüldüğü Mısır’da bu olaylar cereyan ederken bölgenin böyle hassas olduğu dönemde barışa her zamandan çok daha fazla ihtiyacımız olduğu dönemde bu buluşma medeniyetler buluşması adına çok önemli zemin teşkil edecektir.” diye konuştu.