MHP Erdoğan-Barzani görüşmesine tepkili

MHP, Başbakan Erdoğan'la Barzani'nin görüşmesinden rahatsız oldu.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın IKBY Başkanı Mesut Barzani ile Diyarbakır'da yapacağı görüşmeyi, "Kadim bir Türk diyarı Diyarbakır tarihte Akkoyunluların başkenti idi, şimdi Diyarbakır bölücülüğe mi başkent yapılmaya çalışılmaktadır" diye eleştirdi.

MHP'li Büyükataman, "Başbakan Erdoğan'ın, Barzani ile Diyarbakır'da görüşme yapacağı iddiası üzerine yazılı basın açıklaması yaptı. "'Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre' şeklinde geçen haberlerde Başbakan Erdoğan, 16 Kasım'da, bazı eserlerin toplu açılışını yapmak ve toplu nikâh törenine katılmak üzere Diyarbakır'a gidecekmiş." ifadelerini kullanan Büyükataman, şöyle devam etti:

"Erdoğan'ın, Diyarbakır'daki programı kapsamında IKBY Başkanı Mesut Barzani ile de Green Park Otel'de, saat 18.00'de, bir araya gelmesi bekleniyormuş. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin başkenti dururken Başbakan neden peşmerge başı ile Diyarbakır'da görüşmeyi tercih etmiştir? Kadim bir Türk diyarı Diyarbakır tarihte Akkoyunluların başkenti idi, şimdi Diyarbakır bölücülüğe mi başkent yapılmaya çalışılmaktadır? Barzani Türkiye'ye gelmeyi kendisi mi talep etmiştir, yoksa Türkiye Cumhuriyeti Barzani'yi Türkiye'ye davet mi etmiştir? Diyarbakır'da görüşmeyi isteyen taraf hangisidir? Başbakan Erdoğan, Irak'ın kuzeyinden kardeşi peşmerge başı Barzani'yi, parti kongresine davet ederek şeref konuğu yapabilir. Onunla gurur duyduğunu partililerine söyletebilir, kendisi de gurur duyabilir. Ancak Türkiye Cumhuriyetinin teamüllerini ayaklar altına alamaz. Devletin teamüllerini ve milletten aldığınız temsil yetkisini, parti programlarınız ya da kongreniz ile karıştırmayın."

"DEVLET İÇİNDE DEVLET KURMAYA MI ÇALIŞACAKSINIZ"

Büyükataman, Türkiye Cumhuriyeti devletinin şerefini, izzetinin hiçe sayılamayacağına işaret ederek, "Devlet içinde devlet kurmaya mı çalışmaktasınız ya da hayalini kurduğunuz federatif yapının zihinlerde alt yapısını mı hazırlamaktasınız? Başbakan bu konuda bir an önce bir açıklama yapmalı, bu iddianın doğru olup olmadığını açıklık getirmelidir. Bu durum kabul edilebilir değildir. Bu durum karşısında artık milliyetçi-muhafazakârım, fakat AKP'ye oy veriyorum, vatanseverim ama AKP'yi destekliyorum diyen kim varsa vaziyetini gözden geçirmeli ve kararını netleştirmelidir. Ya çözüm adına çözülmeye, barış adına teslimiyete, özgürlük adına boyun eğmeye rıza gösterecekler; ya da artık gerçeklerin farkına varacaklardır. Ya ihanete gözünü kapatacaklar, zulme ortak olacaklar; ya da yurdum, bayrağım ve milletim diyerek asaletin ve onurun altında toplanacaklardır." açıklamısını yaptı.