Erdoğan bürokratlara yönelik eleştirilerini sürdürdü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yatırımlar konusunda bürokratların engel çıkardığı yönünde şikayetler aldığına işaret ederek, "Bu noktada ön açıktır, yeter ki müteşebbis bu konuda Sayın Bakanıma gelsin. Sayın Bakanım alsın bana gelsin.

Başbakan Erdoğan, Hükümet olarak hayvancılığa büyük önem verdiklerini ifade ederek, besicilere verdiği müjdede, Ziraat Bankası’nın tarımsal kredilerde faiz oranını yüzde 20’den 17.5’a düşürdüğünü açıkladı.

Erdoğan, Hilton Oteli’nde düzenlenen Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Genel Kurulu’na katıldı. Türkiye’nin, geniş ve verimli arazileri, küçük ve büyük baş hayvan potansiyeli ile bölge ülkeleriyle aslında rahatlıkla rekabet edebilecek güce sahip olduğunu ifade Erdoğan, yılların ihmali sektördeki gücün ortadan kaldırdığını, şimdi ise toparlanma zamanı olduğunu kaydetti.

KÖYDES Projesi’ne de değinen Erdoğan, geçen yıl köye dönük projelere 500 milyon dolar, bu yıl ise 2 katrilyon lira kaynak ayrıldığını söyledi. Erdoğan, bu adımı atarken, çiftçinin, köylünün, tarımla uğraşan vatandaşların kendilerine özgüven oluşturacak bir alt yapı oluşturmasını hedeflediklerini kaydederek, köydeki hayat kalitesini yükseltmenin, ekonominin geneli açısından da hayati öneme sahip olduğuna işaret etti. Bürokratlarla ilgili eleştirilere temas eden Erdoğan, şöyle dedi:

“Tabii her zaman söylüyorum, zaman zaman da ‘acaba fazla mı bu işi kaçırdım’ diye de düşünüyorum. Hep, ‘bürokrasi, bürokrasi, bürokratik oligarşi filan falan’ deyip duruyorum. Belki bürokrat arkadaşlarım da bundan rahatsız oluyorlar. Ama bu yanlışı yapmayanlar hiç rahatsız olmasınlar. ‘Ben görevimi yapıyorum’ desin. Ama bir de bakıyorum, girişimci, müteşebbis bu konuda bir adım atacak, adım attığı zaman kalkıp bir masadan öbür masaya, bir masadan öbür masaya gidiyor. Eğer böyle bir turnike, bürokratik bir turnike oluşturacak olursak, bu ülkemdeki girişimciyi de yoruyor ve ‘lanet olsun’ deyip ondan sonra da bir kenara çekiliyor. İşte biz bunu istemiyoruz. Benim bürokratım Allah aşkına şunu yapsın; şu anda benim huzuruma gelen bu girişimci, aslında ‘benim aldığım şu maaşta bunun hakkı var, yani ben bu maaşı alıyorsam eğer bu girişimci güçlenirse, daha güç bulursa, ülkemde yatırımlar yaparsa, benim gibi bir çok insanın da istihdamına vesile olacak, biran önce benim bunun işini görmem gerekir’ anlayışıyla bunu düşünmesi lazım, buna katkıda bulunması lazım. Bu yapılıyor mu? Maalesef yapılmıyor. İşte biz bunun üzüntüsü içindeyiz, hüznü içindeyiz. Yılların, kendilerine vermiş olduğu bir gücü acımasızca kullanıyorlar. Bunu görüyoruz… Bunu hep birlikte aşmaya da mecburuz. Er ya da geç bu aşılmalı. Bu sadece Türkiye’nin sorunu mu? Hayır. Dünyanın sorunu. ABD’ye gidin aynı şeyden şikayetçi görürsünüz, Avrupa’ya, gidin orada da aynı şeyden şikayetçi görürsünüz. Bunu en azından asgariye indirmek bizim görevimiz.”

“YA İMZALARLAR YA GİDERLER”

Başbakan Erdoğan, yatırım yapmak isteyenlerden, karşılaştıkları sorunlardan kendilerini haberdar etmelerini istedi. Erdoğan, yatırımlar konusunda bürokratların engel çıkardığı yönünde şikayetler aldığına işaret ederek, “Bu noktada ön açıktır, yeter ki müteşebbis bu konuda Sayın Bakanıma gelsin. Sayın Bakanım alsın bana gelsin. Ben öyle şu bürokrat, bu bürokrat imzaladı mı imzalamadı mı ona bakmam. Ya imzalar ya gider… İmzalamıyorsa, ben imzalarım işi bitiririm. Çünkü siyasetin risk olduğuna inanarak biz bu yola girdik. Eğer buna inanmazsak biz ülkemizi sıçratamayız. Ticaret risktir kardeşim, siyaset de risktir. Hayat da risktir, yaşam da risktir… Bunu böyle bilelim buna inanmazsak zaten başarılı olmamız mümkün değildir.”

Hükümet olarak hayvancılığa büyük önem verdiklerini vurgulayan Erdoğan, besicilere bir müjdesi olduğunu söyleyerek, Ziraat Bankası’nın tarımsal kredilerde faiz oranını yüzde 20’den 17.5’a düşürdüğünü açıkladı.

2002 yılında tarımsal kredi oranının 224 trilyon lira olduğunu hatırlatan Erdoğan, şimdi ise bu rakamın 2.5 katrilyon lira seviyelerine çıktığını ifade etti.