Erdoğan: ‘Bütün siyasi partilerimizi kutluyorum’ (CANLI)

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gurur konuşmasını yaptı; "kimseyle kırgınlığımız" yok dedi.

Konuşmayı an be an yazdık, canlı verdik…

BAŞBAKAN ERDOĞAN:

1. BÖLÜM

 

Türkiye genel seçimlerinin tamamlamış milli irade hür ve şeffaf bir ortamda sandıklara yansımıştır. Vatandaşlarımızın demokratik tercihlerini ortaya koymasından büyük bir memnuniyet duyduğum ifade etmek istiyorum.

 

Demokrasimiz önemli bir sınavını başarıyla vermiştir. Ülkemize milletimize demokratik hayatımıza hayırlı olsun. İlk değerlendirmelerimi sizinle paylaşmak istiyorum. Milletimiz önemli bir çoğunlukla partimizi tescil etmiş oylarını AK Partide birleşmiştir. Bu çok önemli bir tespittir. Rahmet Menderes’ten sonra ilk defa milletimiz iktidarına devam kararını vermiştir.

 

Bu seçimde kazanan güven ve istikrar olmuştur.

 

(Partililer “Lodos’a Baykal” diye eleştiri sloganı atıyorlar)

 

2. BÖLÜM

 

Halkımıza verdiği destekten dolayı teşekkür ediyor, şükranlarımı arz ediyorum. Bu sonuçta emeği katkısı olan her kademedeki bütün arkadaşlarımı; bize gönül veren bütün arkadaşlarımı kutluyorum. Bu başarı bizi şımartmak yerine omuzlarımızdaki sorumluluğumuzu daha da artırmıştır. Milletimizden aldığımız bu sorumluluğun ağırlığını omzumuzda hissediyorum. Oylarını AKP’ye vermeyen kardeşlerime de seslenmek istiyorum: Oylarınızı kime vermiş olursanız olun, oylarınız bizim için değerlidir. Rahat olunuz, ülkemize sahip çıkacağız.

 

3. BÖLÜM

 

Bize verdiğiniz göreve layık olmak için gayretle çalışacağız. Sosyal bir hukuk devleti olan ülkemizi daha da yükseklere taşıyacağız. Ortak hedefimiz güçlü bir Türkiye idealidir. Sizlere sözümüz hiçbir ayrım yapmadan Türkiye’yi bir ve bütün olarak kucaklamaktır. Atatürk’ün gösterdiği hedefi yakalamak 2013’te yakalamak temel önceliğimiz olacaktır. Bugün sandıkta tecelli eden sonu gelişmeye “devam” demiştir. Bu dönemde kişi başına düşen gelir 10 bin dolar olacaktır. Son dört buçuk yılda yeni hedeflerimizi yakalama noktasında bize güç verecektir. Sizlerle birlikte aşamayacağımız hiçbir engel yoktur. Bu dönemde AB’ye girmek için kararlı çalışmaya devam edeceğiz. Milletimizin değişim talepleri yine rehberimiz olacaktır. Halkımızın yaşam standartları yükselmesi için demokratik reformları azimle sürdüreceğiz. Dikleşmeden dik durmak… Düşman üretmek değil dost kazanmak.. ilkelerimiz yine komşularla ilişkilerimizi belirleyecektir.

 

(Erdoğan halka bayraklarını açtırarak sallattı)

 

4. BÖLÜM

 

Bölücü teröre karşı verdiğimiz mücadele halkımızdan aldığımız güçle sürecektir. Gereken her adımı doğru zamanda atma kararlılığında olduğumuzu bir daha söylemek istiyorum. Ulusal güvenliğimizi, huzurumuzu hedef alan her türlü mücadelemizi sürdüreceğiz Gördüğün gibi çeteler bir bir çöküyor. Mafya çöktü, çöküyor.

 

5. BÖLÜM

 

Seçimin sükûnet içinde geçmesi için çalışan güvenlik güçlerine, YSK’ya ve tüm kamu görevlilerine milletim adına teşekkür ediyorum. Bütün siyasi partilerimizi kutluyorum. Ben şahsım veya partim adına kimseye kırgın değilim. Artık sert ifadeleri meydanlarda bırakıyoruz. Yeni bir sayfa açtık. Kaybeden rakiplerimize bundan sonrada başarılar diliyorum. Milletimiz kararını verdi. Ama sınavımız devam ediyor.

 

SON BÖLÜM

 

Sizin sevinciniz başkasının sevincine gölge düşürmesin. İnanıyorum ki AK Parti ve tüm AKP’liler bu sonucu olgunlukla karşılayacaktır. Bize yakışan budur. Sizleri tebrik ediyorum. Her zaman söylediğimiz gibi asla başarı başımızı döndürmemelidir. Bizim sevincimiz bizim gibi düşünenlerin üzüntüsü olamaz. Aslolan Türkiye’nin kazanmasıdır. Bundan sonra da bunun için çalışacağız. Bunun için: DURMAK YOK YOLA DEVAM

 

(Başbakan Erdoğan “Allah yolunuzu açık etsin, her şey Türkiye için” diyerek konuşmasını bitirdi.)