Erdoğan CHP’nin gazete ilanlarına tepki gösterdi

Erdoğan, partisince Kocaeli'ndeki pazar yerinde düzenlenen mitingde Baykal'ı eleştirdi.

Erdoğan, partisince Kocaeli’ndeki pazar yerinde düzenlenen mitingde, muhalefet partilerinin “çok çeşitli dümenlerin içine girdiklerini” savunarak CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ı eleştirdi. Erdoğan şunları söyledi;

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP’nin gazetelerde yer alan ilanına işaret ederek, “Çok enteresan. Ne diyor biliyor musunuz? Devletin borçlanma faizini, yüzde 19 küsur reel faiz olarak gösteriyor. Yakalandı. Niye? Devletin başbakanlığına soyunduğunu söyleyen zavallı, reel faizin ne olduğunu da bilmiyor” dedi.
“Şimdi size yeni bir yalanını daha söylüyorum. Bugün gazetelerde ilanlar var. Çok enteresan. Ne diyor biliyor musunuz? Devletin borçlanma faizini yüzde 19 küsur reel faiz olarak gösteriyor. Yakalandı. Niye? Devletin Başbakanlığına soyunduğunu söyleyen zavallı, reel faizin ne olduğunu da bilmiyor. Şu anda devletin borçlanma faizi, bileşik, nominal faiz, 18’in altına düşmüştür cuma akşamı itibarıyla. Bunu da öğren. Reel faiz ise şu anda yüzde 10’un altındadır be zavallı, bundan da haberin yok. Ben her zaman söylüyorum. 2 koyun gütmeyenden bu ülkeye başbakan olur mu? Haberi yok.
Bir başka yalan… Ne diyor biliyor musunuz? Türkiye’nin şu andaki borcu 400 milyar doları aşmış. Şu anda Türkiye’nin kamu net borç stoğu, 183 milyar dolardır. Bakınız 403 milyar dolar nere, 183 milyar dolar nere? İnsaf, ayıp.
Senin ne biçim kılavuzların var yahu? Hangi kılavuzlar sana bu aklı veriyor yahu? Bu kargalardan kurtul, kurtul. Ama tabii en hayırlısı, bu CHP de senden kurtulsun. Ama ben senden memnunum. Niye? Senin gibi birisinin anamuhalefet lideri olması, AK Parti’nin gücünü artırıyor da onun için. İşi bilmiyor. Yaş 70’e dayandı, hala konuştuğu şeylere bak. Bühtan, iftira, hep bunlar, meslek bu…”
Aynı ilanda işsizlikten söz edildiğini, 2,5 milyon işsizden bahsedildiğini belirten Erdoğan, şöyle konuştu:
“İnsaf. Göreve geldik, Türkiye’deki işsizlik oranı 10.3’tü. Şimdi resmi rakamlar veriyorum, 9.9’dur. İnsaf, dürüst davran. Şurada dönemimiz içerisinde yaklaşık 2.4 milyon insan iş sahibi olmuştur. Sen buna nasıl iftira yaparsın?
Biz geldiğimizde Türkiye’de borcumuzun milli gelire oranı yüzde 79’du, şimdi yüzde 44.8 olmuştur. Ben hesapla konuşuyorum. Sayın Baykal iftira ile konuşuyor.
Gazetelerde bugün boy boy ilanlar vermiş, beni teröre teslim olan insan olarak gösteriyor. Sayın Baykal 1995’te Başbakan Yardımcısıydı koalisyon hükümetinde. Başbakan Yardımcısıyken o dönemde maalesef şehidimizin sayısı 1995 yılında 1158 idi. Hepsini rahmetle anıyorum. Şu anda ise bu yıl itibariyle 73. Sayın Baykal yani bu 73 rakamı 700 olsaydı memnun mu olacaktın? Bırakın 73’ü, biz bir şehit vermeyi 550 milletvekilliğine değişmiyoruz. Sen bunu nasıl yazarsın. Bunun üzerinden oy toplamaya çalışıyorsun, sıkılmıyor musun? Bunu gazetelere boy boy ilan olarak veriyorsun. 1158 şehit vermişiz, Başbakan Yardımcısıydın, sen ne yapıyordun, nerelerde dolaşıyordun?”
Erdoğan, Baykal’ın “Ben aslında 70 yaşında değilim, 68 yaşındayım” dediğini ifade ederek, “Bundan da rahatsız olmuş. Ya ben sizin olgunluğunuzu anlatmak istedim, 68 yaşında, doğrusu o dönemleri gördüğünüzü anlatmak istedim. Bundan dolayı niye üzülüyorsun? Allah daha uzun ömürler versin ama başarılı ol. Bak başarısızsın. Dürüst olmayan politikalar yapıyorsun. Kılavuzlarını değiştir, yanlış kılavuzlarla yola gidiyorsun” dedi.
Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan’a yönelik eleştirilerde de bulunan Erdoğan, Uzan’ın Güney Kıbrıs’ta kurduğu sanal şirket aracılığı ile Türkiye’ye dava açtığını, ’40-50 milyar dolar götürürüm’ diye hesap yaptığını anlatan Erdoğan, el altından kendilerine tehditler geldiğini söyledi. Erdoğan, “Açık söylüyorum, bu ten bu canda oldukça, Türkiye Cumhuriyetinde de bu kardeşiniz başbakan oldukça, isteyen mahkeme istediği kararı versin, avucunu yalarsın, bir kuruş alamazsın. Uluslararası mahkemeden karar getireceksin, Tayyip Erdoğan bunu uygulayacak. Hiç bunu bekleme. Avucunu yalarsın. Çünkü tüyü bitmemiş yetimin hakkını siz yedirttiniz ama biz yedirtmeyeceğiz. Bunu böyle bilin” diye konuştu.
Sözü CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a getiren Erdoğan, Antalya’da bir vatandaşın kendisine mazot karnesi verdiğini, Baykal’ın Enerji Bakanlığı döneminde mazotun karneyle verildiğini ifade etti. Erdoğan, bu alışkanlıkların komünist ülkelerden kaynaklandığını ifade ederek, “Sayın Baykal’ın da ruh dünyasında o dönemlerde bu tür alışkanlıklar vardı” dedi.
Mazot ve ekmek karnelerini vatandaşlara gösteren Erdoğan, “Biz bu CHP’nin cemaziyelevvelini biliriz. Şimdi çıkmış diyor ki, ‘CHP, Atatürk’ün partisidir. Atatürk’ün partisine hakaret ediyor.’ Bak, saygısızlık yapma. Atatürk’ün üzerinden geçinme. Atatürk demokratik bir hareketle CHP’yi kurmuştur ama senin yürüttüğün CHP’yi değil. Sen layık olamamışsın. Senden önce de birçok liderler değişti, onlar da olması gereken yere taşıyamadılar. Taşıyamadıkları için CHP’nin içinden bir parti doğmuştur. DP doğmuştur, Menderes çıkmıştır, o da CHP’nin içindeydi” diye konuştu.