Erdoğan CHP’ye yüklendi

Ankara, Şemdinli iddianamesi sebebiyle geçen haftayı gergin geçirirken, AK Parti gelişmeleri değerlendirmek üzere dün Kızılcahamam'da toplandı.

Baykal’ın “Sivil darbeyi önledik.” sözüne atıf yapan Erdoğan, anamuhalefet liderini “sivil ve darbe ifadelerini yan yana kullanacak kadar demokrasiden uzak olmak ve demokrasiden nasipsizlikle” suçladı. Millete, demokrasiye ve sivil iradeye saygı çağrısında bulunan Başbakan, Genelkurmay başkanının atanmasıyla ilgili sürecin Anayasa’da belirlendiğinin altını çizdi. AK Partili vekillerden birbirlerine destek olmalarını da isteyen Erdoğan, “Birilerinin olumsuz bakışlarına fırsat vermeyeceğiz. Seyir halindeyken hatalar yapılabilir. Tökezleyene, hatası olana omuz verin. Kimse birlikteliğinizi zedelemeye muktedir olmamalıdır.” dedi.

Erdoğan, bir saat yirmi dakika süren konuşmasında ‘demokrasi dışı odaklardan medet umanlara’ önemli mesajlar verdi. Eski siyaset anlayışlarının nüksetmeye başladığını belirten Erdoğan, ülkenin rotasını geri çevirme gayretlerinden yakındı. Ekonomi politikalarının kararlılıkla sürdürüleceğini kaydeden Başbakan, mali disiplinden ve para politikalarından asla taviz vermeyeceklerinin altını çizdi. Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri üzerinden siyaset yapılmasından şikayetçi olurken, Genelkurmay başkanı atamasıyla ilgili yasal sürece dikkat çekti. İktidarın neyi nasıl yapacağının Anayasa’da belirlendiğini kaydeden Başbakan, demokrasiye saygısı olanın bunun neticesine katlanmak zorunda olduğunu vurguladı. Erdoğan, özetle şu görüşleri dile getirdi:

Yolsuzluklara prim vermeyeceğiz

“Soruyorlar, efendim yolsuzlukla mücadele şudur budur. Onlara sadece bunu söyleyin; bir tane Fon’a devredilmiş banka var mı? Şu anda 50 milyar doları aşan bir faturadır bankaların Fon’a devredilme olayı. Eğer bu paralar Türkiye’nin kasasında kalmış olsaydı, Türkiye bugün nerede olurdu, bunu tasavvur edin. Artık bu yolsuzluklar finans sektöründe hamd olsun ortadan büyük ölçüde kalkmıştır. Yüzde yüz kalkmış mıdır? Hâlâ yüzde yüz kalkmıştır demiyorum; ama süreç devam ediyor. Zaman zaman ülkemizde de sağa sola çamur atmakla şöhret bulmuş olan bazı tipler vardır. Ama biz onlara hiç ilgi, alaka duymadan yolumuza devam edeceğiz, bizim yapacak çok işimiz var. Şunu bir defa kesinlikle herkesin bilmesi gerekiyor. Türkiye’de artık bunlara prim veren bir yönetim iş başında değildir, yolsuzluklara prim veren bir iktidar iş başında değildir. Ama maalesef birçok yasal boşlukları gayet iyi değerlendirmesini bilen, ihalelerde şunlarda bunlarda hakikaten maharet sahibi olan tipler var. Akıl almaz şekilde, en düşük fiyatı vermek suretiyle ihaleyi alıp ondan sonra da orada süreci arzu etmediğimiz bir şekilde devam ettirenler var. Bunlarla mücadele öyle zannedildiği gibi kolay mücadeleler değil.”

Başbakan Erdoğan, Şemdinli Komisyonu Başkanı Musa Sıvacıoğlu’nun tutanakları Van Başsavcılığı’na göndermesine ise üstü kapalı bir şekilde destek verdi. Özel araştırma komisyonundaki bilgilerin sır olması gerekirken, bunları anamuhalefet partisinin temsilcilerinin sağda solda, televizyon programlarında dile getirmesinin siyasi etikle bağdaşmadığını belirten Erdoğan, ‘’Komisyon üzerinde spekülasyon gayretleri içerisine giren anamuhalefet partisini de bu konuda daha tutarlı olmaya davet ediyorum.” dedi.

‘Muhalif değilim öneri sunuyorum’

AK Parti lideri Tayyip Erdoğan, kampın açış konuşmasını yaptıktan sonra milletvekillerini dinledi. Edinilen bilgiye göre vekillerin şikayetleri arasında Başbakan’ın danışmanları konusu da yer aldı. Bu konudaki rahatsızlığını aktaran Gaziantep Milletvekili Mahmut Durdu, “Lütfen yanınızdakileri iyi seçin. Danışmanlarınız başta olmak üzere yanınızdakiler devlet adamlığına yaraşır kişiler olsun.” dedi. Son zamanlarda yaptığı sivri çıkışlarla gündemden düşmeyen Mahmut Koçak (Afyonkarahisar) ise yanlış anlaşılmaktan dert yandı. Koçak, “Benim söylediğim sözler muhalefet anlamına gelmez. Önerilerden ibarettir.” savunmasını yaptı. Bir diğer önemli şikayet de Durdu Mehmet Katsal (Osmaniye)’dan geldi. Belediyelerle ilgili yolsuzluk iddialarını gündeme getiren Katsal, “Belediyelerdeki usulsüzlüğü yakın markaja almalıyız. Birkaç belediye başkanı ihraç edersek, bunun önünü ancak keseriz.” teklifinde bulundu. Vekillerin diğer talep ve şikayetleri şöyle:

Hamza Albayrak (Amasya): YÖK ve yolsuzluklarla mücadele ile ilgili yasa tasarılarının bir an önce Meclis’ten çıkarılması gerekir. Cumhurbaşkanını da bu Parlamento seçmeli. Halk bizi bunun için iktidara getirdi.

Mehmet Dülger (Antalya): Gündem oluşturamıyoruz. 5 büyük gazetenin son bir aydaki haberlerini inceledim. Bizimle ilgili olumlu haberler göremedim. Siz bazen günde 20 açılış yapıyorsunuz. Bunlar gazetelerde yer al

mıyor. 5 kişilik bir komisyon oluşturalım. İçinde ben de yer alayım.

Mevlüt Akgün (Karaman): PKK terörü konusunda güvenlik güçlerine moral verici açıklamalar yapılsın. İçişleri Bakanı, bayramlarda polislerle daha çok iç içe olsun.

Fahrettin Poyraz (Eskişehir): Muhalif milletvekilerini eleştirerek) Bazı arkadaşlarımız sağda solda konuşuyorsunuz. Ama burada konuşmuyorsunuz. İşte meydan.

Ersönmez Yarbay(Ankara): Sayın Başbakan, Köşk’e çıkmamalısınız. Özal ve Demirel çıktı; ancak pişman oldular. Bunun yerine Köşk’ün yetkileri başbakana devredilmeli. Cumhurbaşkanı sadece sembolik bir makam olmalı.

Hikmet Özdemir (Çankırı): Bakanlar ne kendileriyle ne de birbirleriyle istişare ediyor. Milli Eğitim Komisyonu üyesiyim, bakanın bir kez benimle istişare ettiğini görmedim.

İsmail Katmerci (İzmir): Sayın Başbakan seçim bölgelerini ziyaret ettiğinizde bize isimlerimizle hitap edin. Bu şekilde bizi onore etmiş olursunuz.

KAMPTAN NOTLAR
AK Parti lideri Erdoğan bir saat 20 dakika süren konuşmasının büyük bir bölümünü metnin dışına çıkarak yaptı. Başbakan konuşmasında sık sık birlik ve beraberlik mesajı verdi. Erdoğan ilk günkü oturumların yarısında Kızılcahamam ilçe merkezine gelerek kadınlar lokalini ziyaret etti. Çocuklara oyuncak dağıttı. Akşam ise Fenerbahçe-Konyaspor maçının ilk yarısını vekillerle birlikte izledi.

Bazı vekiller, sabahın erken saatlerinde yürüyüşe çıkarken, bazıları tenis oynamayı tercih etti. AK Partililer, akşam verilen arada ise bürokratlarla voleybol maçı yaptı. Giresun Milletvekili Adem Tatlı’nın kaptanı olduğu AK Parti takımı, TRT Genel Müdürlüğü ataması Köşk’ten dönen Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şahin’in kaptanı olduğu bürokrat takımına 2-1 yenildi.

İlk günde 72 vekil söz istedi, bunlardan 60’ı konuştu. Geriye kalan 12 vekil de bugün dinlenecek. Vekillere 3’er dakikalık konuşma süresi tanındı.

Anamuhalefet partisinin hakkında üçüncü gensoru verdiği Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Kızılcahamam kampına boş gelmedi. Unakıtan, vekillere “Hakkımdaki İddialar ve Buna Dair Gerçekler.” adıyla 36 sayfalık bir kitapçık dağıttı. Maliye Bakanı’nın bu davranışı vekilleri memnun ederken, Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay, Unakıtan’a teşekkür etti.

Kampı izleyen basın mensupları için Asya Termal Tesisleri’nin hemen önüne çadır konuldu. Basın mensupları için çay ve yemek servisleri yapıldı. Devlet Bakanı Beşir Atalay, Grup Başkan Vekili Faruk Çelik ve Genel Başkan Yardımcısı Akif Gülle, akşam saatlerinde ise gazetecilerin kaldığı otele gelerek basın mensuplarıyla çay içip sohbet etti. AK Partili yöneticiler, kampı “oldukça yapıcı” sözleriyle değerlendirdi.