Erdoğan: Cumhurbaşkanlığı seçiminde Danıştay saldırısı ile gözdağı verdiler

Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Danıştay saldırısının cumhurbaşkanlığı seçimlerini tıkamak ve engellemek amacıyla yapıldığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Danıştay saldırısının cumhurbaşkanlığı seçimlerini tıkamak ve engellemek amacıyla yapıldığını ifade etti.

Başbakan ve cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan, Kayseri mitingine katıldı. Miting öncesinde AK Parti Kayseri İl Başkanı Cahit Özden, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız konuşma yaptı. Başbakan Erdoğan, konuşmasına, miting alanına katılanları selamlayarak başladı. 2007 yılındaki cumhurbaşkanlığı sürecini hatırlatan Erdoğan, 10’uncu cumhurbaşkanı görev süresi bittiğinde cumhurbaşkanı adayının Abdullah Gül olduğunu duyurduklarını ifade etti.

Erdoğan, geçmişte cumhurbaşkanlığı süreçleri nasıl işlediyse o şekilde hareket ederek, seçim çalışması yaptıklarını belirterek, “Seçimleri kilitlemeye çalıştılar. AK Parti içinden birilerini cumhurbaşkanı seçtirmeyeceklerini söylediler ve 367 krizi çıkardılar. Bizim önümüze engeller çıkardılar. Danıştay’a saldırı yaparak gözdağı verdiler. Bildiri yayınladılar. Buruşturduk çöpe attık. Önce seçim kararı aldık. 22 Temmuz’da seçime gittik ve milletimiz yüzde 47 ile bizim arkamızda olduğunu gösterdi. Seçim çalışmasına yeniden başladık ve Abdullah Bey’i aday gösterdik. Daha sonra büyük tartışmalara yol açan, kriz sebebi olan cumhurbaşkanlığı seçimlerini de parlamentodan alalım ve millete verelim dedik. Millete gittik. Millet yüzde 69 oy ile vekiller değil biz seçeceğiz dedi. Onu da engelledi ve çalıştılar. Ama halk oylamasını aşamadılar. Böylece bir dönem kapandı ve Türkiye’de cumhurbaşkanlığı makamını bir vesayet makamı olmaktan çıkardık. Bu yaptıklarımızdan dolayı da fitne sokmaya çalıştılar. Bunlardan birisi de Bahçeli. Cumhurbaşkanımızı çok seviyor biliyor musunuz. Acaba araya fitne atabilir miyim. Siz hala yüzde 13’lerde kaldı. Sende bir defa yüz olsa 16 yıldır o koltukta oturuyorsun çeker gidersin. Ben bunu başaramadım ve başaran biri gelir dersin. Ama sende bunu yapacak irade yok.” dedi.

Erdoğan, muhalefet partilerinin iktidara çıkmak için koltuklarında oturmadıklarını dile getirerek, “Onlarda hizmet sevdası yok. Biz bu yola çıktığımız andan itibaren birileri pusuya yattı. Partimiz içinde nifak çıksın diye. Fitne çıksın diye çalıştılar. Çünkü pusuda yatanların bizim nasıl dava kültürü sahibi olduğumuzu anlamadılar. Bizim davamızda ben yoktur, biz vardır. Koltuk hırsı yoktur. Makam hırsı yoktur. Bu davada yol arkadaşını yolda satmak yoktur. Sinsilik yoktur. Sırttan hançerlemek, arkadaşının kuyusunu kazmak yoktur. Biz hizmet için yola çıktık.” diye konuştu.

ERDOĞAN, CUMHURBAŞKANI ADAYINA EKMEL DİYE HİTAP ETTİ

Rakibi Ekmeleddin İhsanoğlu’nu eleştiren Başbakan Erdoğan, rakibine, ismiyle değil Ekmel olarak hitap etti. MHP ve CHP’yi de eleştiren Erdoğan, isimlerin fani olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Biz nifak, fitne için pusuda yatanları sevindirmeyeceğiz. AK Parti içinde sorun çıksın diye ellerini ovuşturanlara Bahçeli ve Kılıçdaroğlu gibi tiplere prim vermeyeceğiz. Bunlara üç tane koyun teslim et kaybederler. Dikili ağaçları yok. Ülkemiz için yapacağımız çok şey var. Bir olacağız. Diri olacağız. Beraber olacağız. Kardeş olacağız. Hep birlikte Türkiye olacağız. Milletimizin takdiri ile pazar günü milletin adayı emaneti devralacak. Reklam filmini izlediniz mi? MHP bu filme tahammül edemedi. Ezan vardı. Seccade vardı. Başı yaşmaklı o namaza durmuş Anadolu kadını vardı. Bunlara itiraz etti MHP. YSK oy çokluğu ile kabul etti. Ne oldu. Biz filmi durdurduk mu? O ezan sesini siz orada tahammül edemez. MHP bu. Bunların kutsalı yok. Bunların değerler silsilesi içerisinde yeri yok. Değerler istismarı var. 10 Ağustos’tan sonra muhalefetin durumu içler acısı. Türkiye’yi bilmiyor. Hatta İstiklal marşımızı bilmiyor. 30 günde seçim olur mu? Keşke 30 gün değilse 40 gün ilave etseydik. Aylar önce bunun ne olduğu ortaya çıksaydı. O zaman daha fazla eğlenirdik. En iyi konu edebiyat ve tarih diyordu. Orada da çaktı. İstiklal Marşı’nı, Çanakkale şehitlerini iyi bildiğini söylüyor. Yahya Kemal’in Süleymaniye’de bayram namazı diye bir şeyi yok. Bayram sabahı diye var. Burada çaktın. Çarkçı Kemal’i biliyorduk ama Çarkçı Ekmel çıktı. Ordu’da kendisini karşılamaya gelmiş, AK Parti’ye ihanet eden birisini yanına almış. Onu takdim ediyor. AK Partili Ertuğrul Özkök diyor. Ertuğrul Özkök kalp krizinden gitmiştir. Onun AK Partili olması mümkün değil. Tamamen bilyalar dağıldı.”

HOCAEFENDİ’NİN SÖYLEMLERİNİ BİR CÜMLEYLE GEÇİŞTİRDİ

Başbakan Erdoğan, Fethullah Gülen’in paralel, sülük ve haşhaşi söylemleri ile ilgili ifadelerini bir cümleyle geçiştirdi. Erdoğan, “Pensilvanya üç gündür üst üste beddua seanslarında” ifadesinden sonra Doğan medya grubunu eleştirerek, “Doğan medyası var gücü ile bu adayın arkasında. Kardeşlerim, Der Spiegel dergisi bu adayın arkasında. Almanların dergisi. Doğan grubu ile arası çok iyi. Tüm zalimler ve Türkiye düşmanı herkes bu adayın arkasında. Tam bağımsız Türkiye’den rahatsız olanlar bunun arkasında. CHP ve MHP, SP ile BBP’ye gönül veren arkadaşlarımız bunlara oy vermeyecektir.”

“BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜNÜN ARKASINDA OLAN PARTİ, PARTİMİN MECLİS ÜYELERİNİ TEHDİTLE İSTİFA ETTİRİYOR”

Başbakan Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu’na seslenerek, herkesin Alevi olduğunu rahatlıkla söyleyebileceğini belirterek, “Biz Alevisi Sünnisi ile hep birlikte yaşadık. Yeter ki silahlı eylemlere ve şiddete sarılmasınlar, biz bu ülkede bir olacağız. Diri olacağız. Ben aynı apartmanda Alevi komşularım vardı. Çok iyidik. Anacağım onların elbiselerini dikerdi. Annem meslek lisesinde okumadı. Çarıklı idi. Onların elbiselerini dikerdi. Böyle doğduk böyle büyüdük. Ayrımcılık görmedik. Kılıçdaroğlu ağzından çıkanı kulakların dursun. Bak bölücü terör örgütünün arkasında olan bir parti. Benim partimin meclis üyelerini tehditle istifa ettiriyor.” dedi.

BAKANDAN İLGİNÇ TAPE AÇIKLAMASI: HAKAN FİDAN İLE GÖRÜŞMELERİMİZİ DİNLEDİLER

Bakan Taner Yıldız, kendisinin dinlenmesi, Kayseri’nin ve insanının özelliklerini sıralarken, Kayseri’nin bir dönem nüfusunun 3’te 1’inin Ermeni olduğunu ve hiçbir sorun çıkmadan Ermenilerle birlikte sorunsuz bir şekilde yaşadıklarını dile getirdi. Bakan Yıldız, dinlendiğini ileri sürerek, “Bu kardeşinizi Hakan Fidan ile görüşmesini dinlediler. Siz bunu ne yapacaktınız. Bu tapeleri ne yapacaktınız. Komşunuza mı verecektiniz. Uzaklarda bir yere mi servis edecek miydiniz. Benim devlet başkanları ile bakanlarıyla, kendi bakanlarımızla yaptığımız görüşmeler kullanıldı. Benim istemediğim insanların elinde olması ve kullanılmasını istemezdim. Biz doğru şeyler yaptık.” dedi.

MİTİNG BİTMEDEN YÜZLERCE KİŞİ ALANI TERK ETTİ

Başbakan Erdoğan, belirtilen saate göre gecikmeli geldiği miting alanında, yarım saatlik konuşmasının sonunda vatandaşlar alanı terk etti. Yüzlerce kişi gruplar halinde miting alanından ayrıldı. Başbakan, ezan okunması nedeniyle bu sırada ara verdi. Aradan sonra yarım saat daha konuştu. Ancak bu süre içerisinde de miting alanından ayrılanların sayısı oldukça fazlaydı.
CİHAN