Erdoğan Cumhurbaşkanlığına hazırlanıyor!

SHP Genel Başkanı Karayalçın: "Cumhurbaşkanını halk seçmeli yoksa Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı olur" dedi.

SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, İzmir İl Başkanlığı ziyareti sırasında Cumhurbaşkanlığı seçimlerine değinerek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olmaya hazırlandığını ve şafak saymaya başladığını iddia etti.

Cumhurbaşkanlığı seçim sisteminin değişmesini ve bu koltuğa oturacak kişinin meclis tarafından değil halk tarafından seçilmesini isteyen Karayalçın, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı için şafak sayıyor, Erdoğan ile birlikte Deniz Baykal’da şafak sayıyor.” yorumunda bulundu.

Türkiye’nin önünde 2 önemli seçim olduğunu ve bunlardan ilki olan cumhurbaşkanlığı seçiminin ülke açısından büyük önem taşıdığını kaydeden SHP Genel Başkanı Karayalçın, bugünkü sistemle seçime gidilmesi durumunda cumhurbaşkanının Recep Tayyip Erdoğan olacağını, sistemin değiştirilerek gidilmesi durumunda ise kesinlikle başka bir kişinin seçileceğini öne sürdü.

Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini isteyen Karayalçın, “Dünya piyasaları biliyor ki, bugünkü yasalarla Türkiye’nin seçime gitmesi durumunda meclis dağalımı farklı olur. Bu yasaların değiştirilmesi koşuluyla ortaya çıkacak dağılım ise bundan çok daha farklı olur. Bu gibi sebeplerle Türkiye’nin siyasi riski çok fazla ve bu bizi takip eden yabancı ülkeler tarafından da çok iyi biliniyor. Kesinlikle seçim sistemindeki yüzde 10 barajı düşürülmelidir. Bugün TBMM’deki sandalye yüzde 41’in oluyla belirlenmiş durumda. Yüzde 59’un oyu mecliste temsil edilmiyor. AB ülkelerinin hiçbirinde yüzde 5’i geçen baraj yok. 29 ülknin 9’unda ise hiç baraj yok.” yorumunda bulundu.

Seçimlerde barajın düşürülmesinin yanı sıra cumhurbaşkanını belirleyecek sisteminin de değişmesi gerektiğini kaydeden Karayalçın, cumhurbaşkanını halkın seçmesi için CHP’nin Anayasa değişikliği girişimi başlatması gerektiğini de söyledi. Karayalçın, bu girişimin başlatılması halinde SHP olarak CHP’nin yanında yer alacaklarını belirtti.

301. madde konusunda AK Parti ile CHP’nin çok ciddi yanlışlar sergilediğini söyleyen Karayalçın, 301. maddeyi demokrasi sorunu olarak gördüklerini; ancak eleştiri ile hakaretin birbirleriyle karıştırıldığnın altını çizdi.

Genel Başkan Karayalçın, “301. madde ile ilgili tartışmaları dikkatle izliyoruz. Türklüğün, TBMM’nin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bir hakarete uğramasını hiç kimse kabul etmiyor, kabul edemez. Biz SHP olarak kabul etmeyiz. Kimseyi bu kavramlara hakaret ettirmeyiz ama hakaret başka eleştiri başka. 301. maddenin son cümlesinde ’eleştiri cezanın dışındadır’ şeklinde ifade kullanılıyor. Hakaretlerin, eleştirilerin tanımları yapılırsa yazarlarımız, düşünürlerimiz yargılanmazlar. Bu Elif Şafak da olsa Orhan Pamuk da olsa başka biri de olsa eleştiri yaptıkları için yargılanmalarını kabul edemeyiz.’’ şeklinde konuştu.

Azınlıklara vakıf mallarının teslim edilmesi konusuna da değinen Karayalçın, “Gayrimüslimler bizim kardeşimizdir, canımızdır, ciğerimizdir. Birinci sınıf yurttaşımızdır, onları hiçbir anlayış yabancı göremez. Dini farklı, inancı farklı diye bu toprağın insanlarını siz nasıl yabancı görürsünüz. Bütün gayri Müslim yurttaşlarımızdan özür diliyorum. Milli futbolcumuz Lefter’den, milli boksör Garbis’ten, iş adamı İshak Alaton’dan özür diliyorum. Süryani kurucumuzdan, Ermeni kurucumuzdan özür diliyorum. Biz bunu kabul edemeyiz.” diye konuştu.

Ermeni soykırımı iddialarını kabul etmeyen Türk asıllı milletvekili adaylarını listesinden çıkaran Hollanda’daki sosyal demokrat partiyi de eleştiren Murat Karayalçın, Hollanda İşçi Partisi Genel Başkanı’na mektup yazdığını, bu olaydan duyduğu tepkiyi ve üzüntüyü belirttiğini söyledi.

Karayalçın, Dikili Belediyesi tarafından düzenlenecek konferans için İzmir’e gelen ve SHP İzmir İl Başkanlığı’nı ziyaret eden İsveç Sosyal Demokrat Parti milletvekilleriyle de sohbet etti. Konuşmaların ardınadn Karayalçın, partilerine yeni katılanlara rozetlerini taktı.