Erdoğan’dan bedelli açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bedelli konusunda açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündemden bir türlü düşmeyen ve çok sayıda vatandaşın beklediği bedelli konusunda açıklama yaptı ve seçimden sonra görüşüleceğini belirtti.

Biz Türkiye’yi bir dönem daha belki böyle bir durum söz konusu olacak ama ben inanıyorum ki 50+1 konusu bundan sonraki süreçlerde bu seçimlerden sonra siyasi partileri bir kenara koyacaktır” ifadelerini kullanan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Orada cumhuriyetçiler demokratla konuşulur. Artık halkın ilgisi belli olmuştur. Yerleşik bir siyasi anlayış orada oturmuştur. Koalisyonların hakim olduğu ülkelerde ekonomisini altüst eder. En son İtalya’da olay öyle bir yere geldi ki, kalktılar indirdiler. Yüzde 40 gibi bir orana düşürdüler. Yüzde 40’la bile İtalya bu sorunu çözemedi. İtalya seçimlerden çıktı hala hükümet kuramadılar. En son sağ gittiler sola gittiler bugün hükümet kurdular. Kalıcı olmasını istiyoruz. Bizim siyasi anlayışımızda güven ve istikrar var. Güven ve istikrarın olmadığı ülkede başarı bekleyemezsiniz.”

“Milletime ciddi manada inanıyorum. Milletime inandığım içinde ihtimaller üzerinde siyaset yapmam” diyen Erdoğan, “Milletime inancımı meydanlarda görüyorum. Milletim yürü dediği içinde biz zaten yürüyoruz. Şu anda dolaştığım kongreler yapıldı. Türkiye’nin genelinde bütün illere kongreler için gittim. Kongrelerde hem salonda, hem de dışarıda adeta bir mitingi gibi salonda toplantı yaptım. Arkasında da bu geldi. Oralarda yaptığım toplantılarda nabzı yokladım. Zaten halkımın bize olan ilgisi kongrelerde bambaşkaydı. Şimdi başladık kampanyaya bugün 6. ilimizi yaptık. Meydanların dili yalan söylemez. Parlamentoya yansıyacağı gibi milletimizden bir şey rica ediyorum. Güçlü bir meclis hükümet istiyorsak, bizi özellikle cumhurbaşkanlığında zayıf bırakmamalısınız. Cumhurbaşkanının kanun yapma yetkisi yok. Sadece kararname çıkarma yetkisi var. Biz o zaman güçlü bir meclis güçlü bir başkan bu işi süratle yürütelim, muasır medeniyetler üstüne çıkartalım” ifadelerini kullandı.

Muhalefetin bundan önceki seçimlerde de halini gördüklerini belirten Erdoğan, “Bekara karı boşamak kolaydır. Bol keseden dağıtıyorlar. Bir yetkin yok neye göre veriyorsun. Ben bir vereyim de bulduğum kasa neyse onu boşaltırım diyorlar. Bunların hayatı böyle geçmiş. Geçmişine bakın bunların. En basitinde ana muhalefetin başındaki zat SSK başındayken hastanelerin durumu ortadaydı. Bizim hastanelerimiz şu anda pırıl pırıl bunun ötesinde biz sağlıkta bir reform yaptık. Sağlıkta attığımız adımla da şehir hastanelerinde dünya ile yarışır hale geldik. Şehir hastanelerimizle övünüyorum. 5 tanesini açtık. Özellike iftihar duyuyorum. Bunlardan bir tanesi Mersin, Adana, Yozgat, Isparta en son Kayseri’ye açtık. Ankara var, açılışını yapacağız. Elazığ ve Eskişehir var” dedi.

“16 yıldır asla boş durmadık, devraldığımız andan itibaren verilen ücretlerin çok çok üstünde verdik” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti:

“Emeklilik dışında 45 lira öğrencilere burs veriliyordu. Şu anda 500 liraya yakın bir rakama ulaştı. Öğretmenlerin aldığı ücretler belliydi. Doktorların, hemşilerine ücretleri belliydi, bunları ciddi bir manada arttırdık. Bunların haberi yok bunlardan. Öğretmen sayısı neydi, şu anda sayı ne. Bütün bunları 300 bine yakın öğretmen aldık. Bunların ücretleri de ne yazık ki bin liranın altındayken, bu rakamlar 3 bin liraya yakın hale geldi. 16 yıllık sürede Türkiye sınıf atladı, bunların bunlardan haberi yok” dedi.

Erdoğan, “Türkiye ile ilgili yola çıktığımızda 4 sütün üstünde yükselteceğiz dedik. Sağlık, adalet, emniyet bu sütünler üzerinde ulaşım önemli, enerji önemli, tarım, dış politika, savunma sanayi önemli. Bunlarla beraber daha geniş yaptığımızı zaman dünyadaki gelişmelere rağmen, yerli milli otomobili üretmemiz lazım. CEO belli oldu. Ana muhalefetin adayı, şahsımla alakalı 20 yıl geriden geliyor diyor. Bizim şu anda nasıl bir otomobil yaptığımızdan haberi yok. Bunu söyleyen adam önce geçmişine baksın. Bu daha çırak, geçmişte neler olmuş haberi yok açsında biraz okusun bakalım Nuri Demirağ’ın nasıl yok edildiğini bir öğrensinler. Beyniyle uğraşabilmesi için önce kendisinde o olması lazım. Geçmişlerinde ne yaptıkları ortada. AK Parti zihniyeti bu adımı atarken, onlar bunu bırakın diyor, biz burada 2021’de elektrikli ve akıllı sürüşü olan bu otomobili üreteceğiz. 5 babayiğit konsorsiyum oluşturdular şimdi de Mehmet Gürcan Karakaş diye bir arkadaşımızı transfer ettik. Sayın İnce bunları konuşurken, biz yol alıyoruz. Biz icraatçıyız lafçı değiliz” şeklinde konuştu.

3.HAVALİMANINA İSİM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3. Havalimanına isim olarak Atatürk Havalimanı ismi verilir mi sorusuna ''Atatürk Havalimanı zaten var'' cevabını verdi. Nazlı Çelik'e ''sizin aklınızda bir isim var mı?'' diye soran Erdoğan ''Sabırlı olun'' dedi.

MİLLET BAHÇESİ OLACAK MEKANLAR

İstanbul'da Atatürk Havalimanı, Ankara ve İzmir'de bulunan Atatürk Kültür Merkezleri, Eskişehir Atatürk Stadyumu, Bursa Atatürk Stadyumu ve Trabzon Avni Aker Stadyumu Millet Bahçesi olacak mekanlar.

BEDELLİ ASKERLİK AÇIKLAMASI

Bedelli askerlik konusunu seçim sonrası Genelkurmay ve Milli Savunma Bakanlığı ile oturup konuşuruz.