Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na dava

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu'na dava açtı.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na hakkında sarfettiği sözlerden dolayı dava açtı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, partisinin 21  Kasım 2017'deki grup toplantısında kendisi ve ailesine yönelik sözleri nedeniyle  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu aleyhine açtığı 1 milyon 500 bin liralık  manevi tazminat davasının görülmesine devam edildi.

Anadolu 20. Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki duruşmaya, davacılar  Cumhurbaşkanı Erdoğan ve yakınlarını temsilen avukat Ferah Yıldız, davacı Özdemir  Bayraktar'ın avukatı Abdullah Demirhan ile davalı Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal  Çelik katıldı.

Mahkeme Hakimi Memun Kılıç, Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik'in  celse arasında verdiği dilekçe ile yeniden reddi hakim talebinde bulunduğunu tutanağa geçirdi.

Dilekçede, davanın bir önceki celsesinde reddi hakim talebinin geri  çevrilme koşulları bulunmadığı halde talebin reddedildiği, ön inceleme  duruşmasında mazeretinin kabul görmediği,  mahkeme hakiminin Facebook hesabında  "Rabia" sembollerinin bulunduğu ve ağabeyinin bir dönem Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan'ın danışmanlığını yaptığı gerekçeleriyle reddi hakim talebinde  bulunulduğu belirtildi.

Mahkeme Hakimi Kılıç ise "Benim sosyal medya hesabım yok. Hayatımın  hiçbir döneminde de olmadı. Gazetede bir haber çıktı diye bunun üzerine atlamak  etik değil. Benim Whatsapp'ım yok. Böyle rabia sembolü falan… Hakim mazereti  kabul etmedi diye bu yapılır mı? Meslek adına üzülüyorum. Hukuk okuyan birisi  bunun reddi hakim nedeni olmayacağını bilir." ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine söz alan Kılıçdaroğlu'nun avukatı Çelik'in ortada somut  bir olay olduğunu söylemesi üzerine Hakim Kılıç, "Avukat bey yok diyorum.  Telefonumu sana vereyim al. Niye anlamıyorsunuz?" diye tepki gösterdi.

Söz verilen davacı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Ferah Yıldız da  reddi hakim talebini kabul etmediklerini söyledi.

Davacı Özdemir Bayraktar'ın avukatı Abdullah Demirhan ise "Dayanaksız  iddialarla mahkeme hakimi baskı altına alınmaya çalışılıyor. Davanın esasına  geçilerek kabulüne karar verilmesini, reddi hakim talebinin ise reddine karar  verilmesini talep ederiz." diye konuştu.

Bunun üzerine araya giren Hakim Kılıç, "Ben baskı altına girmem."  ifadesini kullandı.

REDDİ HAKİM TALEBİYLE YENİDEN REDDEDİLDİ

Hakim Kılıç, davalı Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik'in her ne  kadar reddi hakim talebinde bulunmuş ise de ileri sürdüğü gerekçelerin HMK'nın  36. maddesinde açık olarak düzenlenen nedenlerden hiçbirisine uymadığı, benzer  nedenlerle davanın bir önceki celsesinde geri çevirme kararı verildiğini tutanağa  yazdırdı.

Bu nedenle davalı vekilinin yeniden hakimin reddini istemesinin mümkün  olamayacağını değerlendiren Hakim Kılıç, reddi hakim talebinin tekrar geri  çevrilmesine karar verdi.

Tekrar söz verilen davacı Özdemir Bayraktar'ın avukatı Abdullah  Demirhan, şunları söyledi:

"İftiralara maruz kalmak böyle bir şeydir. Müvekkilim Özdemir  Bayraktar, İHA ve SİHA'lar yaparak Türkiye'ye milli savunma sanayi kapsamında  özgün ve yerli ürünler üretmektedir. Bunda da en önemli etki ülke, millet ve  vatan sevgisidir. Para konularında özellikle de yolsuzluk konularında çok  hassastır. Bunu da bizzat davalı Kemal Kılıçdaroğlu çok iyi bilir. 'Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan'ın dünürünün de' diyerek, yani isim vermeden müvekkilimi  kastetmesi psikolojisini bozmuştur. Kendi bünyesinde çalışan 200'ün üzerinde  mühendisin de 'yanlış mı yapıyoruz' sorgulaması ile psikolojisini bozmuştur. Zira  bu insanlar hassas insanlardır. Davanın esasına girilerek karar verilip, kamuoyu  önünde aklanmak ve vermiş oldukları manevi zararın tazminini istiyoruz."

Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik ise davanın başından bu yana  doğruları ifade ettiklerini savunarak, "Genel başkanımız veya şahsım tarafından  karşı tarafa iftira atılmış değildir." dedi.

Mahkeme hakimi, davalı Kemal Kılıçdaroğlu'nun sosyal ve ekonomik durum  araştırmasının yapılması için Çankaya İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne yeniden yazı  yazılmasına, bu yazılan ikinci tekid yazısına da cevap verilmemesi halinde  ilgililer hakkında yasal işlem yapılacağının belirtilmesine karar vererek,  duruşmayı erteledi.

DAVA DİLEKÇESİNDEN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Ahmet Özel tarafından,  İstanbul Anadolu Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi'ne sunulan dilekçede CHP Genel  Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 21 Kasım 2017'de partisinin grup toplantısında  yaptığı konuşmalarına yer verilmişti.

Kılıçdaroğlu'nun sarf ettiği sözlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın  çocukları, kardeşi ve dünürlerini hedef alan küçük düşürücü, aşağılayıcı, gerçek  dışı ithamlar ve hakaretler içerdiği belirtilen dilekçede, Erdoğan adına 500 bin  lira, çocukları ve diğer yakınları için de toplam 1 milyon lira manevi tazminat  talep edilmişti.

MİLLİYET