Erdoğan DSP’li Türker’i kabul etti

Başbakan Tayyip Erdoğan, DSP Genel Başkanı Masum Türker'i kabul etti. Yaklaşık 1 saat 40 dakika süren görüşme, Başbakan Erdoğan'ın AK Parti Genel Merkezi'ndeki makamında gerçekleşti.

Görüşmeye, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek, AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ katılırken, DSP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Macit, Genel Sekreter Hasan Erçelebi ve eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk de katıldı.

DSP Genel Başkanı Masum Türker görüşmeden ayrılırken yaptığı açıklamada, seçim yasaları, Siyasi Partiler Kanunu ve Anayasa’da değişiklik yapılmasına ilişkin görüşlerini aktardıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

”Bu konuda gerek barajın düşürülmesi gerek ön seçim gerekse kadın-erkek eşitliğinin sağlanmasına ilişkin gerekli önlemlerin alınmasına yönelik neler düşündüğümüzü paylaştık. Ayrıca Anayasa değişiklikleriyle ilgili bu konudaki düşüncelerimizi aktardık. Kendileri de önümüzdeki günlerde bu hafta sonuna kadar kendi Anayasa değişikliklerini kamuoyuyla çeşitli siyasi partilerle parlamento içi ve dışında paylaşacaklarını söylediler. Bu konuda kendi görüşleri de ortaya çıktıktan sonra gerek bizden aldıkları görüşler gerek diğer görüşlerle birlikte tekrar görüşmeye açık olduklarını söylediler. Biz, Türkiye’de Anayasa değişikliğinin herkesin gücüne göre değil, her siyasi partinin temsil edildiği bir uzlaşma komisyonuyla ve TBMM Başkanı’nın çağrısıyla gerçekleşmesinin mümkün olabileceğini belirttik. Temennimiz kutuplaşmadan uzak, gerginlikten uzak bir siyaset anlayışının, Türkiye’nin sorunlarını çözecek gerek Anayasa değişikliği gerek seçim yasalarındaki değişiklikleri gerçekleştirecek adımların atılması.”

Türker, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşme sırasında barajın düşürülmesine yönelik endişelerini açıkladığını bildirerek, kendilerinin de yüzde 10 barajı varken de hem koalisyon hükümetlerinin oluştuğunu hem de partilerin tek başına iktidar olabildiğini örneklerle anlattıklarını söyledi.

Türker, seçim barajının düşürülmesinin adalet ve temsil açısından önemli olduğunu da görüşme sırasında ifade ettiklerini kaydederek, Başbakan Erdoğan’ın konuyu önümüzdeki günlerde değerlendireceklerini söylediğini anlattı.