Erdoğan: Durak’ı neden aday yapmadık?

Erdoğan, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ı neden aday göstermediklerini açıkladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Aytaç Durak’ı kastederek; Beyfendiyi biz niye aday yapmadık. Görüyorsunuz ne kadar isabetli adım attığımız ortada. Kalkıp sözünü tutmuyorsa onun AK Parti çatısı altında yeri olamaz. ‘Kusura bakmayın biz seninle yolumuzu ayırdık’ dedik. CHP’ye gitti, sonra da MHP’ye gitti. CHP istemedi. MHP Aytaç Durak’ı aday göstermeden önce bize sorsaydı su kaçağını gösterirdik.”

Erdoğan, Anayasa değişikliği paketini bugün siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve medyaya ulaştırılacağını söyledi.

Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, anayasa değişiklik çalışmasıyla belli bir noktaya gelindiğini belirterek, arkadaşlarının bugün muhalefet partilerinden randevu talep edeceğini ve çalışmaların içeriğini paylaşacaklarını kaydetti.

Kendilerinin bu değişikliği daha geniş yapmayı arzu ettiklerini ifade eden Erdoğan, Anayasa değişikliğine diğer siyasi partilerin hiç yakın olmadıklarını dile getirdi.

Bu işi bir geçici madde ile geçiştirelim diyenlerinde olduğuna işaret eden Erdoğan, “Türkiye’nin çok acil bir ihtiyacı bu. Değişiklik asla ve asla kişisel beklentiler doğrultusunda değil, ülkenin ve milletin beklentileri doğrultusunda, AB ile katılım müzakerelerini yürüten bir ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda şekillenmiştir. AK Parti’nin 7,5 yıllık iktidarı döneminde ekonomi de, dış politika da, iç politika da, sosyal politika da çok hızlı bir ilerleme kaydetmiş, artık kabına sığmayan bir noktaya ulaşmıştır. Bu aşamadan itibaren yolumuza kararlılıkla devam etmek için bu değişiklikleri, bu reformları yapmamız gerekli hale gelmiştir. Yıllar boyunca gecikmiş, geciktirilmiş reformları artık Türkiye yapmak, bunu başarmak zorundadır. Geçtiğimiz her saniye ülkemiz aleyhinedir.”dedi.

Türkiye’nin bir anayasa değişikliğini gerçekleştirebilecek parlamentoya sahip olduğunun altını çizen Erdoğan, şunları söyledi: “Yok kurucu Meclismiş, yok şuymuş, yok buymuş, bunların hepsi gereksiz tartışmalarıdır. Bu parlamentoya yetkiyi benim milletim, vatandaşım ‘git gerektiğinde yasa yap, gerektiğinde Anayasa değişikliği yap’ diye bu yetkiyi vermiştir. Milli iradenin temsilcisi olan TBMM bu değişikliği yapacaktır. Bu reformları gerçekleştirecek güce, iradeye, yetkiye sahiptir. Muhalefetin sağduyulu davranacağına, aklıselimle hareket edeceğine inanıyorum. En azından inanmak istiyorum. Değişime karşı çıkanlar, değişimi istemeyenler varsa lütfen bunu açık açık, samimi şekilde, mertçe ortaya koysunlar. Farklı bahanelerin arkasına sığınarak, halkı yanıltmak suretiyle gerçekleri gizleyerek, çarpıtarak kimse bir şey elde edemez. Bugün arkadaşlarımız bu taslak çalışmayı bütün siyasi partilere, parlamento içi, parlamento dışı, STK’lara, medyaya bunları ulaştıracaklar. İstiyoruz bu taslak hepsine ulaşsın ve ulaştıktan sonra arkadaşlarımız pazartesi, salı gerekirse çarşamba kendilerini ziyaret etmek suretiyle onların nereleri eleştiriyorlar, çıkmasını istedikleri neler varsa kendilerinden arkadaşlarımız alacaklar. Şu anda tasarıyla ilgili 110 imza toplanmış durumda.”

Erdoğan şunları söyledi:

“Roman vatandaşlarla tarihi bir buluşma gerçekleştirdik. Yaklaşık 13 bin roman vatandaşı ile Abdi İpekçi’de buluştuk ve coşku bir an eksilmedi. Bazı köşe yazarları romanlarla kaçak olan ermenilerle mukayese ediyorlar. Bu bir defa Roman vatandaşlara saygısızlıktır. Bunun yanında Ermeni vatandaşım var. Onlara da saygısızlıktır.

Eğer özür dilenmesi gereken varsa ben devlet adıma Roman vatandaşlardan özür diliyorum. Şahsım adına değil benim her zaman ilgi ve alakam vardır. Roman vatandaşlarım ülkenin azınlıkları değildir, ülkenin asli unsurudur. Benim Kürt kökenli vatandaşım azınlık değil bu ülkenin asli unsudurur. O salonda gözyaşı vardı. İlk kez değer verilmiş olmanın sevincini umudunu yaşıyorlardı.
 
Birbirimizi gerçekten anlama çabası gösteriyor muyuz? Bizim bu sürecimizi sadece Kürt kökenli vatandaşlarla çerçevelemek isteyen mihraklar var. Bu süreç tüm sorun alanlarını kapsayan süreçtir.”
 
“Çingene kelimesinin nasıl olumsuz anlamlarda kullanıldığını göreceksiniz. Şopar aynı zamanda köpek demek. Bu denli saygısızca bu toplumda değerlendirenler olmuşur. Etnik grubun aşağılanması insani olabilir mi? Bizim inancımızda arabın aceme acemin araba üstünlüğü yoktur.”
 
“Toplantı sonrası dönüş yolunda karayollarında istasyona roman vatandaşları almamışlar. Şimdi buna dayanarak hayırlı bir iş başlatan iktidara faturayı kesiyorsun. Roman olsanız ne denli farklı sorunları görürsünüz. Ben onlarla büyüdüm. Ben onlarla komşuydum biliyorum. Dillerini çok iyi anlarım. Kısacası damdan düşeni bilirim. Ama konuşanlar damdan düşmedi. Fark burada. Herkes şapkasını önüne koysun ve bir an önce öteki gibi düşünsün. Köy boşaltmanın olağanüstü halin nasıl bir şey olduğunu anlamaya çalışın. Bu ülkede Alevi olmak ne demek. Onları da anlamak gerek. Alevi vatandaşın sıkıntısı var da sünni vatandaşın sıkıntısı yok mu bal gibi var? Onların da mağduriyetlerinin giderilmesi lazım.”
 
“Yarın sanne ve gösteri sanatçılarına açılımı anlatacağız. Görüş ve önerilerini alacağız. Bu nevruz farklı bir nevruz olsun. Terör örgütünü adres ve barışın adresi olarak göstermesini kendilerini inkar olacağını hatırlatmak isterim. Terörist başı özgürlüğün adresi değildir.”
 
“Anayasa değişikliği bugünkü Türkiye’nin acil bir ihtiyacı var. AB ile katılım müzakereleri yürüten ülkenin ihiyaçları doğrultusunda şekillenmiştir. TBMM Anayasa değişikliğini yapacak güce ve iradeye sahiptir. Benim vatandaşım git yasa yap gerektiğinde Anayasa yap demiştir. Değişime karşı çıkanlar varsa bunu açıkça ortaya koysun. Parlamento için ve dışı siyasi partiler STK ve medyaya taslağı ulaştıracağız.”
 
“Cami kışla ve yargıya siyasetin sokulmaması konusunda CHP de bizim kadar hassa olsun. Bize çuvaldızı batırmadan önce kendilerine iğneyi batırsınlar. CHP Bolu İl Başkanı Bolu’daki imam ve müzezinlere mektup gönderiyor. Yaşananlara kayıtsız kalmayın diye… Baykal her konuşmasında Anayasa’nın 138. maddesini çiğniyor ancak yargı buna sessiz kalıyor.”
 
“Tarihi aydınlatmak isteyenler girerler arşivlere akla karayı orada görürler. Süreci zora sıokacak her türlü girişimin bedeli ağır olacak. Bu bedeli biz değil süreci zora zokanlar öder. Göreve geldiğimizden bu yana hava yolu trafiğini başlatmak oldu. Van gölünde Akdamar kilisesini birilerinden talimat alarak restore etmedik.”
 
“Bu iktidar bunu da yaptı dediler mi? Göremezsiniz. Ermeni vatandaşlarla hiç bir sorunumuz olmamıştır. Bu ifadem maalesef tatamen art niyetli bir yaklaşımla kaçak kelimesi atılarak kullanıldı. Vatandaşlarımız olan Ermenilerle ilgili konuşmadım sözüm çarpıtılıyor. Biz kimden özür dileyeceğimizi iyi biliriz. Sen kimin avukatısın. Doğrunun avukatı ol yanlışın değil. Dürüst olanı yapmaya mecburuz.”
 
Gazze’de insanlık dramı devam ederken hani ses? Ciddi manada yaklaşım yok. 780 bin kilomtrekarelik anlayışa sığan bir başbakan değiliz. Doğu Kudüs’e 1600 konut inşası asla kabul edilebilir değildir. 1967 anlaşmalarını inkardır. İsrail’in taktiği bir geri iki ileri. Böylece Filistin’in yok edilmesi planlanıyor. Eğer bir yerde zulüm varsa Türkiye olarak biz orada yokuz. Bunu açıkça söylüyorum.”
 
“Halk otobüslerine karşı tutundukları tavırlar. Otobüsler bedava olacakmış dünyanın neresinde var böyle bir şey. Maaş almaya gelince maaş beğendiremezsin. Komünist düşünce var ya onları yaşadıkları ülkeyi iflas ettirdiler, bizdeki komünistler hala kurtulamadı. Bunlar milletten yana değil illetten yana.. Milletten yana olanlar Ankara’da otobüs boyar mı cam kırar mı? Akıllı olun akıllı. Bununla bir yere varılmaz. Yoksulluk var ama 17 milyon olan yoksul sayısı 12 milyonun altına indi. Onlara elinizi siz uzatacaksınız. Onların derdini minimize eden biz olacaksınız. Benim belediye başkanlarım meclis üyelerim kadın kolların gençlik teşkilatım olacak.”
 
Beyfendiyi biz niye aday yapmadık. Görüyorsunuz He kadar isabetli adım attığımız ortada. Kalkıp sözünü tutmuyorsa onun AK Parti çatısı altında yeri olamaz. ‘Kusura bakmayın biz seninle yolumuzu ayırdık’ dedik. CHP’ye gitti sonra da MHP’ye gitti. MHP Aytaç Durak’ı aday göstermeden önce bize sorsaydı su kaçağını gösterirdik.”
 
AYRINTILAR GELİYOR…