Erdoğan: ‘Dürüst olun’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği üyeliği yolunda Türkiye’nin önüne Kıbrıs sorununu çıkaran AB üyelerine "Dürüst olun" çağrısında bulundu.

Erdoğan, AB ile ilgili Türkiye’nin gerekenleri yaptığını belirterek, “Bundan sonra onlar bizi takip edecekler.” dedi. Erdoğan, “Bizi başarılı bulduklarını söyleyenler hala önümüzü kesiyorlarsa bu siyasidir, başka bir nedenden değildir.” şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, İstanbul Ticaret Odası’nın(İTO) 125’inci kuruluş yıl dönümü nedeniyle Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen törene katıldı. Burada işadamlarına seslenerek ekonomi ağırlıklı bir konuşma yapan Erdoğan AB’nin tavırları ile ilgili de tepkisini dile getirdi. AB yolunda Türkiye’nin çok önemli adımlar attığına işaret eden Erdoğan, reformların hiçe sayılması durumunda farklı davranılacağı sinyalini verdi. Erdoğan, “Kopenhag Siyasi Kriterleri’nde AB önümüzü tıkarsa adına Ankara Kriterleri koyarız, yolumuza devam ederiz. Eğer Maastrich Kriterleri’nde yolumuzu tıkarlarsa adına İstanbul Kriterleri koyarız, yolumuza devam ederiz. Yetişmiş beynimiz var. 2000 insanımız bu süreçte çalıştı. On binlerce sayfa bilgi birikimine sahip oldu. Avrupa’yı çok iyi tanıyoruz, kurumlarını iyi tanıyoruz. Onlar bizi takip edecekler.” dedi.

Başbakan Erdoğan şunları söyledi: “Bizi başarılı bulduklarını söyleyenler hala önümüzü kesiyorlarsa bu siyasidir, başka bir nedenden değildir. Bunu da görüyoruz. Bunu Kıbrıs’ta görüyoruz. En ufak hatada görüyorsunuz ki, bakıyorsunuz hemen, ’Efendim işte, Kıbrıs’ı çözün ondan sonra gelin’ Bu dürüstlük değil. O başka bir olay, bu başka bir olay. 35 başlık içerisinde bakıyorsunuz Kıbrıs ile alakası olmayan konular önünüze getiriliyor. Önce şu çözülmesi gerekenleri çözelim. Kıbrısla ilgili konuları da ayrıca konuşalım. Samimi olun. Dürüst olalım. Bu dünyayı hep beraber paylaşmaya mecburuz. Dünyanın gelişmiş ülkelerinden bir çoğu 21’inci asra girerken şunu söylüyorlardı: 21’inci asır dünyada paylaşım asrıdır. Maalasef uygulanmadı. Sadece güçlerin hegemonyasını devam ettirme gayreti içerisindeler.”