Erdoğan: Esed neye güveniyor bilmiyorum

Başbakan Erdoğan, Beşşar Esed'in neye güvendiğini bilmediğini söyledi.

Esad'ın "Müdahale olursa bölge savaşa sürüklenir" sözlerine karşılık Erdoğan Türkiye buna hazır. Suriye hazır mı bilemem. Esad neye güveniyor bilmiyorum" yanıtını verdi

Başbakan Tayyip Erdoğan, G-20 Liderler Zirvesi için Rusya'nın St. Petersburg kentine gitti. Erdoğan, hareketinden önce gündeme ilişkin şu mesajları verdi: 

GÖNÜLLÜLER KOALİSYONU: Her türlü koalisyonda yer alabiliriz. Bunu gönüllüler koalisyoni olarak da değerlendiriyoruz. 

BEŞAR NEYE GÜVENİYOR?: (Suriye'nin saldırı üzerine çatışmayı bölgeye yayma adımı atması halinde Türkiye'nin hazırlıklı olup olmadığına ilişkin soruya) "Şu anda Türkiye böyle bir şeye hazır olmadığı diye bir soru çok yanlış olur. Tabii ki ülkemiz böyle bir şeye her an hazırdır. Suriye kendisi buna ne kadar hazırdır onu bilemem. Onu da özellikle bu konudaki askeri mercilerimiz gayet iyi biliyor ama biz de onlardan aldığımız bilgilerle az çok biliyoruz. Beşar neye dayanarak, neye güvenerek böyle bir açıklama yapar veya yapıyor onu da bilmiyorum. 

KİMYASAL KULANILDIĞI AÇIK: Orada şehit edilmiş, katledilmiş yavrularımızın zaten bütün kamera çekimlerini, dünya gördü. Kimyasal bombalarla onların şehit edildiğini zaten çok net orada görüyorsunuz. Rejim bunu kabul ediyor. Rejim, "Biz yapmadık, muhalifler yaptı" gibi bir kaçamağın, bir taktik uygulamanın gayreti içerisinde. 

PUTİN'İN YAKLAŞIMI ENTERESAN: Putin'in son yaptığı açıklamalarda biliyorsunuz, "Bu noktada eğer böyle bir şey bize getirilir, açıklanırsa bizim de duruşumuz bundan sonraki süreçte çok daha farklı olacaktır, değişecektir" şeklinde bir açıklaması var. Şimdi Sayın Putin'in "Askeri müdahaleye karşıyız" derken burada "Kimyasal silah olması halinde taraftarız ya da yanında yer alırız" gibi bir yaklaşımın içine girmesi çok enteresandır. 

ANLAMAKTA ZORLANIYORUM: Neticesi ölüm olan saldırıda ne kullanırsanız kullanın bize göre bu suçtur. İnsanlık suçudur. Yani uçaklarla bombalayacaksın öldüreceksin suç olmayacak veya helikopterlerle öldüreceksin suç olmayacak, keskin nişancılarla sniperlarla öldüreceksin suç olmayacak, tank top bunlarla öldüreceksin suç olmayacak, kimyasal silah kullanırsan bu şekilde öldürürsen suç olacak. Yüz bini aşkın insan öldürülüyor. Buna ses çıkarmayacaksınız. Ama bin 300 kişi öldüğü zaman veya 130 kişi öldüğü zaman "Bu kimyasal olduğu için suçtur" diyeceksiniz. "Eğer bu bize ispatlanırsa o zaman biz bunu BM'de destekleriz" diyeceksiniz. Doğrusu bunu anlamakta ben zorlanıyorum. 

OBAMA VE CAMERON'UN TUTUMU: Obama'nın bunu kongreye götürmesi olayı, belki kendi siyasi kararı olarak değerlendirilebilir ki, burada kendine olan belki güveninden de bu kaynaklanabilir. Ama görüldüğü gibi Sayın Obama bu şekilde hareket ederken, aynı şekilde Cameron kongreyi kendisi için önemserken, attıkları adımlardan sonra tabii kendi insiyatiflerini kullanmanın gayreti içindeler ve ilk verilen kararların nihai olmadığı ve bundan sonraki süreçte bu adımların atılabileceği tartışma konusu. Fransa'da Hollande, bir müdahaleye hazır olduklarını açıklıyor. G-20 zirvesi bu konuları da görüşme bakımından çok çok önemli bir zirve olacak. 

OBAMA VE PUTİN'LE GÖRÜŞME: Sayın Obama'nın yarın açılışta bulunup, ayrılacağına dair bir haber geldi. Kısa da olsa bir görüşme yapma imkanımız olacak. Aynı şekilde tabii Putin orada gelen bütün ülkelerle görüşmeler yapacaktır, ev sahibidir. Sayın Putin'le de görüşmemiz olacak. Farklı bir ülkede olsaydı bu görüşme daha uzun süreli olabilirdi. 

BEŞAR SURİYE'DEN AYRILSIN: Temenni ederim ki bir an önce büyütemediği, barışı sağlayamadığı, güvenliğini sağlayamadığı Suriye ve Suriye halkına daha fazla zulmetmez ve Suriye'den ayrılır. Erdoğan zirveye katılan liderlerle de ayrı ayrı görüşecek. Erdoğan'ın G20'nin açılışından sonra Rusya'dan ayrılmayı planlayan ABD Başkanı Obama ile kısa bir görüşme yapabileceği öğrenildi. Bu arada Erdoğan'ın kurmaylarının, Suriye'ye müdahale konusunda katı tutum sergileyen Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'den randevu almaya çalıştıkları öğrenildi. Bu doğrultuda, Çin'in de Suriye'ye konusunda görüşlerinin yumuşatılması amaçlanıyor. 

ST. PETERSBURG'U GEZDİ
G20 zirvesi için dün Rusya'ya giden Başbakan Erdoğan ve beraberindeki heyet Petersburg Pulkova Havalimanı'ndan kent merkezine geçti. Rusya temasları sırasında kalacağı otelde bir süre dinlenen Erdoğan daha sonra ailesi ve beraberindeki heyet ile tekne turuna çıktı. Kanalları ve tarihi zenginliği ile meşhur kenti tekne ile inceleyen Erdoğan, akşam yemeğini de bu turda yedi. Erdoğan'a gezi sırasında nehir güzergâhında bulunan tarihi eserlerle ilgili bilgi verildi. Neva Nehri'ndeki geziye Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da katıldı.