Erdoğan: Ey geziciler hiç ağaç diktiniz mi?

Başbakan Erdoğan, gezi eylemcilerine 'siz hiç ağaç diktiniz mi' diye sordu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Ey geziciler 10 tane ağaçla başladınız değil mi, acaba hayatta bir yere bir tane ağaç diktiniz mi?" diye sorarken,  "Buyurun her tarafta biz ağaçlar dikiyoruz, yeşille ülkemizi ve insanımızı buluşturuyoruz. Acaba ey anamuhalefetin temsilcileri siz nerede neyi dikiyorsunuz? Dedikodudan başka, iftiradan başka bu güzel insanlarımızın arasına nifak tohumu dikmekten başka ne yapıyorsunuz?" diye konuştu.

Erdoğan, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin yapımını gerçekleştirdiği Yeni Çiftlik Bulvarı açılışında yaptığı konuşmada, Gezi eylemlerini anımsatarak, "Sizi gidi geziciler sizi, gezseniz gene iyi hep yatıyorsunuz, ya engelliyorsunuz, ya yatıyorsunuz. Ne yaparsanız yapın bu kutlu yürüyüşü durduramayacaksınız. Bu millete hizmet yolunda olan bu yürüyüşü durduramayacaksınız. 76 milyon bizim nazarımızda birdir. Bizi sevsinler sevmesinler herkese hizmet götürmeye devam edeceğiz. Hukukun dışılığa müsaade yok. Her şey hukuk içinde olacak. Millet yetkiyi demokrasi ile verir, demokrasi ile alır. Hukuk dışına çıkanlar karşılığını görür" dedi.

Erdoğan'ın konuşmalarından satır başları:

"- Bugün 30 Ağustos zaferimizi gerçekten çok büyük bir coşkuyla kutluyoruz.

– Allah’a hamdolsun şehitlerinin izinden yürüyen bir gençlik var bugün. Tarihten ilham alarak geleceğe özgüvenle bakan bir gençlik var.

– Bu gençlik elinde taşla, sopayla, molotofla değil. Elinde kitapla, defterle yüreğinde cesaretle yürüyen bir gençlik.

– Bu gençlik terör örgütlerine piyon olan değil, Alpaslan'ın, Mustafa Kemal'in, Mehmet Akif'in yolundan yürüyen bir gençlik.

– Edebi, adabı bilen, ahlakı kendine azık edinen, okuyan ve en önemlisi şehitlerimizden ilham alan gençlik.

– Cumhuriyet kurulduğunda 40 bin nüfuslu kırsal bir kasabaydı Ankara. 90 yıl içinde 5 milyon nüfuslu bir dünya merkezine dönüştü.

– Ankara'da çarpık kentleşme yaşanmasaydı çok iyi olurdu. Biz öyle geldi, böyle gider demiyoruz. Tüm birikimimizi şehirlerimize aktarıyoruz.

– Yerel yönetimlerdeki tecrübelerimizi başka yerel yönetimlerle mukayese etmiyoruz, çünkü biz çok daha ötedeyiz.

– Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri. Biz eserlerle konuşuyoruz. Fazla lafa gerek yok."