Erdoğan: Faiz de tek haneliye düşecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin yüksek faizli dönemleri geride bıraktığını. Tek haneli enflasyon rakamının sürekliliğini devam ettirdiğini belirtti.

Türk İşadamları Vakfı tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen Dünya Türk İşadamları Kurultayı, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda başladı. Kongrenin açılışında konuşan Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin ekonomik durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, Türkiye’nin son dört yıllık performansıyla dünyanın en hızlı büyüyen ülkeleri arasına girdiğini belirterek, artık Türkiye’nin ayaklarını çok daha sağlam yere bastığını söyledi. Güven ve istikrarın, özellikle ekonomide hep birlikte sağlandığını vurgulayan Erdoğan, bu dönemde iş dünyasının kendisine olan özgüvenini kazandığını, “yarın ne olacak” korkusunu geride bıraktığını, geleceklerini daha iyi planlayabildiklerini kaydetti. Erdoğan, bu istikrar ve güven ortamını kimsenin zedelememesi gerektiğini vurgulayarak, “Kuru gürültülere heba edemeyiz. Biz şöyle veya böyle hayatımızı yaşıyoruz. Biz gelecek kuşakların, yarının sorumlusuyuz. Biz geleceğe yatırım yapıyoruz. Bunu başaramazsak, gelecek nesiller bizi hayırla yad etmez. Biz hayırla yad edilmek istiyoruz” diye konuştu.

“FAİZDE DE TEK HANELİYE DÜŞECEĞİZ”

Türkiye ekonomisinin geldiği noktada, artık küresel dalgalanmalardan da geçmiş olduğundan daha az etkilenildiğini vurgulayan Erdoğan, Türkiye’nin üç haneli enflasyon rakamlarını gördüğünü, şu anda tek haneli enflasyonun devam ettirildiğini; faizlerin yüzde 8 binlere çıktığı dönemlerden, şimdi yüzde 19-20 dolaylarına gelindiği bir dönemin içinde bulunulduğunu dile getirdi. Erdoğan, “Faizde de tek haneliye düşeceğiz. Türkiye bunu görecek. Bunda kararlıyız. Maastrich kriterlerini yakalayacağız. Bütçe açığında yakaladık” dedi. Başbakan Erdoğan, yolsuzluklara prim vermeden dürüst ekonomi yönetimi ile, Türkiye’nin bu noktaya geldiğini belirtti.

“SEÇİM BÜTÇESİ KİTABIMIZDA YOK”

“Yok seçim yılıdır, gelin bütçede oynama yapalım.. Bizim kitabımızda bu yok” diyerek önümüzdeki seçim sürecine değinen Erdoğan, köşe yazarlarını eleştirdi. Yazarların köşelerinde, “şimdi seçim bütçesi yapılır” diye yazdıklarını hatırlatan Erdoğan, AKP iktidarı döneminde yerel seçimlerin yapıldığını ve seçim bütçesinin oluşturulmadığını ifade ederek, “Biz ne dediysek onu yaparız. Önümüzdeki seçim yılında mali disiplinden taviz vermeyiz. Ekonomik program neyse, onu uygulamaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“BİZ ÖYLE KURU SIKI ATAMAYIZ”

Genç Parti’nin geçmişteki seçim döneminde kendi televizyonunda yaptığı kampanyalara atıfta bulunarak konuşmasını sürdüren Erdoğan, “Maç sırasında, alttan banttan geçiyor. ‘Fındığı şu fiyattan alacağız. Mazotu şu fiyattan alacağız’ deniliyor. Bekara karı boşamak ne kadar kolay. Şu hale bak. Neyi nasıl alıp neyi nasıl satıyorsunuz? Bu ülkede memur işçi maaşının ödenmediği yıllar oldu. Cebimizdeki paranın güneş karşısında kar topu gibi eridiği günler oldu. Şimdi vatandaşın satın alma gücü 9 bin dolarla ulaştı. Buralara öyle kolay gelinmedi. Biz öyle kuru sıkı atamayız. Halkımızı aldatamayız” dedi.