Erdoğan garanti verdi

Erdoğan, yatırımı engelleyeceklere karşı olacağım

O yiğit yiğit olmazsa kamçı felaket olur, biz ne yaptığımızı biliyoruz” dedi Başbakan Tayyip Erdoğan, yerli ve yabancı yatırımcıların buluştuğu, Uluslararası Yatırımcılar Derneği YASED’in “Başarıya Giden Yolda Fırsatlar Ülkesi Türkiye” seminerinde işadamlarına yatırımlarını engelleyecek her tür karşı girişimi engelleyenlere bir başbakan olarak meydan vermeyeceğini söyledi ve onlara garanti verdi. İstanbul ve Ankara’da kurulan Yatırım ve Promosyon ajansları yöneticilerinin direkt kendisini temsil ettiklerini söyledi. Cari açığı sorun olarak görenlere de seslenen Erdoğan, şöyle konuştu: “Borç yiğidin kamçısıdır derler. Ama yiğitsen kamçıdır, değilsen felakettir. Cari açık aynı zamanda teşvik edicidir. Problem olmadığını görüyorsak, bunun için de gerekçelerimiz var. Bu konuda en iyi örnek ABD’dir. Japonya’ya bakın orada da var. Gidin onlara bakın.” Kesinlikle seçim ekonomisi izlemeyeceklerini, rehavete kapılmayacaklarını, reformlara aynen devam edileceğinin altını çizen Erdoğan, “Partim bu yüzden varsın seçimi kaybetmesin, yeter ki ülkem kaybetmesin” diye konuştu.

CEO’LARI TEK TEK DİNLEDİ

Hemen hemen dün bütün gününü Swiss Otel’de yapılan konferansta geçiren Erdoğan, yabancı kuruluşların CEO ve genel müdürlerini de tek tek dinledi, özel ortak toplantılar yaptı. Konferanstaki konuşmasında yatırımcıların kafalarında oluşan ve oluşabilecek tüm tereddütleri giderecek yönde önemli açıklamalar yapan Erdoğan uzun konuşmasında, iktidara gelmeden ve geldikten sonraki ekonomik tabloları mukayese de ederek, şu mesajları verdi: “Küresel sermayenin Türkiye’deki temsilcisi olan şirket sayısı 14 bin 955’e yükseldi. Bunların 8 bin 203’ünü AB üyesi ülkelere ait şirketler oluşturuyor. Türkiye’de artık dünyaya açık bir zemin var. AB karşıtlarına bunu ithaf ediyorum. Bazı sorumluluk sahibi insanlar açıklama yaparken bunlara çok dikkat etmeli ve ‘Ben AB’ye karşıyım’ derken, ‘Niçin karşısınız kardeşim, bunu bir söyle bakalım’ dediğiniz zaman böyle hamaset türküleri okumakla bu iş olmuyor.”

ECE’NiN BAŞKANI OTTO: 1 MiLYAR DOLAR AYIRDIK

Türkiye’nin yatırım fırsatlarının anlatıldığı toplantının “Başarıya Giden Yolda Fırsatlar Ülkesi Türkiye” başlığı iyi seçilmişti. Ulusalararası Yatırım Derneği YASED’in Başkanı Şaban Erdikler, neden bu başlığı seçtiklerini anlatırken, dünyada rekabetin boyutunun arttığı bir dönemde, yatırımcıların Türkiye’yi gözardı ederek küresel rekabette başarı sağlamalarının zor olduğunun altını çizdi. Mantık olarak doğru ama iki günlük konferansın genel durumuna bakıldığında yabancıdan çok yerli işadamlarını gördük. nErdikler, Türkiye’nin her yıl 1 milyon evladına iş bulmak zorunda olduğunu, bunun da yurtiçi tasarruflarla sağlanamayacağını söyledi, özellikle “ulusalcı” görüşte olanlara seslendi; ‘Bankalarımız elden gidiyor, topraklarımız satılıyor’ gibi tereddütlere kapılanların bu kaygılarına gerek olmadığını ifade etti. “Geçen yıl 20 milyar dolar semaye girişi özellikle birleşme ve satınalmalarla olduğu için de bunda üzülecek, hayıflanacak bir şey, tüm dünyada bu böyle oluyor, Türkiye de bu trend içinde yer alıyor” diyen Erdikler’i Başbakan Erdoğan da konuşmasında destekledi. Ulusalcı kesim, ne derecek ikna olur bilinmez ama en azından oluşan kaygıları gidermekte bir ölçüde rahatlama sağlanabilir.

CARGILL’İN GELECEĞİ FLU

Erdoğan, yatırımcılara elinden gelen tüm ilgiyi göstermesi, yurtdışından gelen CEO’ları mutlu etti. Özellikle MEDEF Başkanı Parisot, bu ilgiden memnun oldu. Avrupa gazetelerinde iki rakip olarak gösterilen TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ile MEDEF Başkanı Laurence’nin dostluğu dikkat çekti. n Gelen yabancılar arasında Eurohypo Bank, Aereal Bank CEO’larının yanı sıra ECE Dünya Başkanı Alexander Otto, Cargill Avrupa başkanı Bram Klaeijsen, Oracle Başkan Yardımcısı Alfonso Di Ianni gibi dünyanın önemli şirketlerinin üst düzey yöneticileri vardı. n Türkiye’deki sorunları bir türlü bitmeyen ve ABD Başkanı Bush’a kadar uzanan Cargill’in Avrupa Başkanı Klaeijsen’le konuştum. Klaeijsen, Başbakan Erdoğan’la da görüştüğünü ancak Cargill’in geleceğinin hala flu olduğunu söyledi. “Biz, hukuku gözardı eden bir firma değiliz” diyen Klaeijsen, Türkiye’de kendilerine böyle bir imajın yakıştırılmasından üzüntü duyduğunu iletti.

ALIŞVERiŞ MERKEZLERi

Avrupa ülkelerinde toplam 90 alışveriş merkezini yöneten ve 22’sinin yapımını da kendisi üstlenen ECE Grubu’nun Dünya Başkanı Alexander Otto, Türkiye’ye 5 yılda yatırım için 1 milyar dolar ayırdıklarını belirtti. Sorularımızı yanıtlayan Otto, ülkemizde halen 6 alışveriş merkezini yönettiklerini, Eskişehir’deki Aspark’ın ise 100 milyon dolarlık yatırımla yapımını üstlendiklerini anlattı. Otto, başta Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya olmak üzere büyük şehirler ile öteki uygun gördükleri kentlerde de alışveriş yatırımına girişeceklerini ifade etti. Otto’nun gelişiyle ilgili önemli bir kulis verelim. ECE ile İş Yatırım işbirliğiyle Tatilya Çocuk Eğlence Merkezi’nin yerine yepyeni bir alışveriş merkezi yapılması planlanıyor. Görüşmeler sürüyor. Yatırım açıklamaları bir sonuca ulaştığında yapılacak. Otto’ya Başbakan Erdoğan’a hangi sorunları ilettiğini de sordum, aynen şöyle dedi: “Bize göre Türkiye’de yatırım için sorun yok. Yaşadığımız bir problem de yok. Çek Cumhuriyeti, Polonya gibi Doğu Avrupa ülkelerinde çok daha fazla sorunlar yaşıyoruz.”