Erdoğan: Geciken adalet adalet değildir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk yargısına değindi.

24. Dönem Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcıları Kura Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, adaletin zamanında yerini bulmadığının önemli olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle; Bugün kura çekerek görevlerine başlayacak olanları tebrik ediyorum. Kadınlarımızın başarılarıyla temayüz ettiğini görüyoruz. Mesleki eğitim süreçlerini birincilikle itiren kadın hakim ve savcıları kutluyorum. Ülkemizde toplam 21 bin 844 hakim ve savcı görev yapmaktadır. Bu kura töreniyle, hakim ve savcı sayımızı 22 bin 859’a yükseltmiş olacağız.

Son 19 yılda bu amaç doğrultusunda adliye kapısını adalet kapısı hale getirmek için tarihi nitelikte bir çok adım attık. Hepimiz şu gerçeği iyi biliyoruz. Adalet mülkün temeli olduğu kadar sosyal barışın, istikrararın ve kalkınmanın lokomotifidir. Adalet güvenin zedelendiği bir toplumda siyasi irade eksik kalmaya mahkumdur. Hep söylediğimiz gibi… Geciken adalet adalet değildir. Bu ilkeden hareketle adalet sisteminin hızlı işlemesi için çaba harcıyoruz.

Sadece modern binalar yapmakla adaletin tesis edilmeyeceği de bir gerçektir. Temel şart güçlü, tarafsız, bağımsız hukuk sisteminin varlığıdır.