Erdoğan; ‘Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, devletle toplum arasındaki tarihi kopuklukların giderilmesini amaçlayan reform sürecini tersine çevirmeye çalışan teşebbüslerin artmaya başladığına dikkat çekti.

Erdoğan, bu gayretlerin gelecekte de devam edeceğini ifade ederek, AK Parti hükümetinin bu odakların birinci hedefi haline geldiğini öne sürdü.

Başbakan Erdoğan, Kızılcahamam Asya Termal Tesisleri’nde yapılan AK Parti 6. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nın açılış konuşmasında partisinin milletvekillerine ve parti yöneticilerine hitap etti. Yol arkadaşlarına milletin elinde bir çetele olduğunu ve icraatlarının not edildiğini hatırlatan Erdoğan, kendilerinden önceki iktidarların 40 yılda yapamadığını 3.5 yıla sığdırdıklarını savundu. Büyük Türkiye için çaba gösteren her milletvekili arkadaşlarının önümüzdeki 40 yılda milletin iftiharı olacağını ifade eden Erdoğan, AK Parti’nin Türk siyasi tarihinin en köklü partisi olacağını öne sürdü. Arkadaşlarına, uzun iktidar yolculuğu sırasında takati kesilip tökezleyenler olabileceği uyarısında bulunan Erdoğan, bu kişilere omuz verip hizmet kervanındaki yolculuklarına devam etmelerinin sağlanmasını talep etti. Partilerine ve mensuplarına karşı saldırılar olduğunu ve olacağını ifade eden Erdoğan, “Üzerimize gelecekler, iftira atacaklar bunun ardı arkası kesilmeyecek Tarihte günahsız ne liderlere ne çamurlar atıldı. Ama asıl mesele o davaya inanmış insanların birbirine inanması. O zaman onlar ne derse desin. Kimse bizim bütünlüğümüzü zedelemeye muktedir olmamalıdır” şeklinde konuştu.

Anamuhalefet lideri Deniz Baykal’ın kendilerini Şemdinli iddianamesi nedeniyle orduya karşı darbe girişiminde bulunmakla suçladığını hatırlatan Erdoğan, Baykal’ın ‘darbe’ kelimesini kullanabilecek kadar demokrasiden uzak bir yerde olduğunu savundu. Türkiye’de bir iktidarın neyi yapacağının belli olduğunu vurulayan Erdoğan, “Ben yapamıyorum yaptıramıyorum noktasından hareketle söylenen söz demokrasiden nasipsizliktir ve çok çirkindir. Millete saygısı olan bunun neticesine katlanmak durumundadır. Bunun kayıtlı metni Anayasadır. Anayasa sana göre başka bana göre başka olmaz” dedi.

CHP Genel Başkanı’nın her şeyden önce millete saygı duymaya davet eden Erdoğan’ın “Kendilerinin hafıza kayıtlarında başka şeyler olabilir ama bir seyi biliyorum ki hakimeyet kayıtsız şartsız milletin ise buna uymak zorundadırlar” sözleri milletvekillerinden büyük alkış aldı. Muhalafeti TSK üzerinden siyaset yapmakla suçlayan Erdoğan, Anayasa ve kanunlar neyi gerektiriyosa onu uygulayacaklarını kaydetti. Bundan sonraki süreçte de bu ilkeye saygılı olacaklarını belirten Erdoğan, nasıl davranacaklarının aklını CHP’den almayacaklarını söyledi.

Son günlerde Şemdinli Araştırma Komisyonu ekseninde bir tartışma yaşandığına dikkat çeken Erdoğan, özel araştırma komisyonlarında yapılan görüşmelerin sır olarak kalması gerekirken CHP milletvekillerinin bunları televizyonlarda anlattığını söyledi, Eğer bir açıklama yapılacaksa bunu komisyon başkanının yapacağını vurgulayan Erdoğan, bu açıklamaların ise sınırlı olabileceğini ifade etti. Şemdinli Araştırma Komisyonu’nun Meclis’teki 3 partinin ittifakı ile kurulduğunu hatırlatan Erdoğan, CHP’yi daha tutarlı olmaya davet etti. “Bazıları eski pozisyonlarını yeniden kazanmaya çalışıyor. Millete dayalı rekabetçi siyasetin dışında bir yol yok. Artık Türkiye kriz müteahhitlerinin şantiyesi değil bu müteahhitlere de iş kalmadı. Bunlardan çok çektik” şeklinde konuşan Başbakan Erdoğan, devletle toplum arasındaki tarihi kopuklukların giderilmesini amaçlayan reform sürecini tersine çevrimeye çalışan teşebbüslerin artmaya başladığına da dikkat çekti.

KAMU İHALE YASASI’NA ELEŞTİRİ

İktidarlarının yolsuzluka mücadeleyi taviz vermeden sürdürdüğünü anlatan Başbakan Erdoğan, TMSF’nin geçmiş kayıplar için tahsil ettiği paranın 10 milyar doları aştığını kaydetti. Erdoğan, tahsilatın devam ettiğini belirti. “Dışarda itibarımız varsa, bu güven ve istikrardan kaynaklanıyor” diyen Erdoğan, devlet ihaleleri konusunda sıkıntılar yaşandığını ifade etti. Yasal boşlukları iyi değerlendirip ihayede maharet kazananlar olduğuna dikkat çeken Erdoğan, Kamu İhale Yasası’nı eleştirdi. Özellikle inşaat alanında yaşanan aksaklığa dikkat çeken Erdoğan, “En düşük fiyatı vererek ihaleyi alıp bundan sonra da istemediğimiz şekilde süreci devam ettirerek iş yapanlar var. İnşaat sektörende yüzde 65’e kadar kırım yapacak müteahhitler var. İptal edersek en az 6 ay kaybediyoz. Sonra başka bir isimle tekrar karşımıza çıkıyorlar. İhale sistemi yanlıştır deyince karşımıza muhalefet çıkıyor. ‘Kendi yandaşlarına zemin hazırlıyor’ diyor. Muhalefet yardımcı olacağı yerde bizimle uğrasıyor. Dertleri vatan millet olsa böyle olmaz. İhalelerde ucuzluk değil uygunluk önemli” dedi.

Yolsuzluklara fırsat vermeden denetim mekanizmalarınının çalıştırılması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, somut deliler buldukları an üzerine gideceklerini kaydetti.

İhbar ile iftira arasındaki farka da hassasiyet gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, kimsenin hakkaniyetten uzak ithamlarla suçlanmaması gerektiğinin de altını çizdi. Muhalefete yüklenmeye devam eden Erdoğan, “Mal varlığımızla ilgili haksız ithamlarda bulunanlar bugün kendi mal varlığını açıklayamıyor. Ben arkadaşlarımızın bu konuda gerekli hassasiyeti taşıdığına inanıyorum” diye konuştu.

İktidarları döneminde Türkiye’nin yaşadığı değişimi anlatan Erdoğan, özgürlükler noktasında yılların kemikleştirdiği sorunları aşmanın kolay olmadığını söyleyerek başörtüsü sorunu için “Ülkeyi germeden bütün mağduriyetleri giderme kararlılığındayız” dedi.

EKONOMİ POLİTİKALARINDAN TAVİZ YOK

Kim ne derse desin ekonomide tartışmasız bir başarı elde ettiklerini savunan Erdoğan, bu başarının nedenlerininin başka yerlerde aranmamasınını söyledi. Temel makro ekonomi politikalarından, para politikalarından ve mali disiplinden taviz verilmeyeceğinin altını çizen erdoğan, serbest kur rejiminin devam edeceğini kaydetti.