Erdoğan HSYK ve Yargıtay’a sert çıkıştı!

Başbakan Erdoğan AK Parti Meclis Grup toplantısında, Anayasa'nın niye değişmesi gerektiğini açıkladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Meclis Grup toplantısında partililere hitap etti

Erdoğan, sözlerine ölüm yıldönümü nedeniyle anılan Aşık Veysel Şatıroğlu’nu anarak başladı.

Erdoğan’ın açıklamaları şöyleydi:

Ak Parti’nin kitabında milletle aracılar vasıtasıyla konuşmak yoktur. Halkı ve milleti seçimden seçime hatırlayanlardan olmadık. Kibir böbürlenme gurur bizim kapımızdan girmedi. Kibir ve gurur batağına saplanmadık. Önemli olan milletin teveccühü ve takdiridir. Önemli olan milletin takdiridir. Önemli olan milletin düşüncesi ve hissiyatıdır.

Ekonomiyi halkın içinden, dış politikayı dünyanın dört bir yanından takip ediyoruz. Bizi anlamayanlar milletle nasıl gönül bağı kurduğumuzu anlamayanlar hayal kırıklığı yaşayabilir.

Elbette eleştirileri önemsiyoruz. Kimin neye dikkat çekmek istediğini pür dikkat dinliyoruz. Biz herkesten aynı düşünmesini beklemiyoruz.

Hükümet politikalarına yön veriyorken toplumun her kesiminden insanların görüşünü alıyor.

Dün gece çok sevdiğim bir insanı, düşüncelerine saygı duyduğum ve önemsediğim bir spor adamını kaybetmenin acısını yaşadık. Türk sporu Özhan Canaydın ağabeyini kaybetti. Spor camiasının ve ailesinin başı sağ olsun.

Cuma günü biz bu nevruzu farklı kutlamak istiyoruz demiştim. Vatandaşlarıma ve güvenlik güçlerine anlayışları için teşekkür ediyorum. Nevruz’un ülkemizde dostluğun pekişmesine vesile olmasını temennni etmiştik. Bunun gerçekleşmesinden memnıuniyet duyduk.

Bazı alanlarda haddi aşan sloganlar ve pankartlara şahit olduk. Ancak bu Türkiye genelindeki kutlamaları gölgeleyemedi. Bundan sonraki nevruzlarda bu tavırlara alet olmuş insanların üzerlerindeki vesayetten kurtulmalarını diliyorum.

Nevruz heyecanı Türkiye’nin demokratik görünümüne katkı sağlamıştır.

Sanal korkular üretenler açılımın durduğunu iddi edenler milletin nasıl kenetlendiğini daha iyi görmeliler.

SODES’i bir GAP projesi olmaktan çıkarıyor Türkiye geneline yayıyoruz. Ankara’nın dışına çıkamayanlar bu heyecanı göremez ve anlayamazlar.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

Bir dönüm noktasını bir miladı yaşadığımız bu dönemde sürece katkı verenler yazıolan tarihte rol sahibi olacaktır. Süreci sabote eden sürece karşı duran her girişimde tarih karşısında sorumlu olacaktır.

Türkiye gereken Anayasa değişikliği yapmadan demokrasisine gelişimine yeni başarılar katamaz. Toplumumuzun ihtiyacı olan düzenlemeleri yapmak zorundayız. Bu toplumumuzun genel kanaatidir.

Türkiye mevcut Anayasa ile çağdaş uygarlıklar seviyesine ulaşamıyor. Muhalefetten Anayasa değişikliğine katkı bekliyoruz.

Bu taslak büyüyen Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu değişiklikleri içermektedir.

Çağdaş bir taslak olmasına rağmen yöneltilen eleştirileeri anlamakta zorlanıyorum. Eleştirilere hayret ediyorum. Acaba taslağımı okumadılar.

HSYK’nın öngördüğümüz yeni yapılanmasında TBMM’nin üyye seçimi söz konusu değil.

Yüksek yargıda bazı tepkiler var. Neden? Ben diyorlar biz diyorlar. Avrupa ülkelerinde bu üye seçimlerini parlamentolar yapıyor. Hep batı batı batı diyorsunuz. Niye karşısınız. Avrupa bunu bu şekilde yapıyor. Niye karşı çıkıyorsunuz.

Geçici 15. madde anayasadan çıkarılıyor. Böylelikle modern bir anayasaya kavuşuyoruz.

Avrupa ülkelerinde yargı mensuplarının özlük hakları ile ilgili karaları parlamentolar verir. Avrupa’da parlamento HSYK’ya üye belirliyor. Biz bunu yapmadık. Çünkü gerilim istemiyoruz.

Yargı kendi içindeki ilk derece mahkemelerini hazmedemiyor.

Uzlaşma komisyonunda bir taslak hazırlanamadığı için Ak Parti olarak biz hazırladık. Bunu TBMM’nin gündemine taşıyoruz. Uzlaşmaya yanaşmadıkları konusunda elimizde belgeleri var.

Bu taslak AB’ye katılım müzakerelerin yolunu açacak.

Başbakanlıkta oturarak çalıştılar, Ak Parti Genel Merkezi’nde çalıştılar parlamentoda çalışmadılar diyorlar. Başbakanlık neresi. Bu kadar sudan bahane olmaz.

İpe bu kadar un sermeye artık tahammülümüz yok. Bu bir taslaktır. Yasa değildir. Sivil toplum örgütleri tarafından yapılan rapor ve çalışmaların sonucudur.

TARİH ÖNÜNDE HESAP VEREMEZSİNİZ

Her türlü eleştiri ve katkıya hafta sonuna kadar açığız.

Bu çalışmaya katkısı olacak her kesime gidiyoruz. Milletvekili olsun olmasın herkesin görüşüne açığız.

Anayasanın değişmesi gerektiğini her fırsatta ifade edenin gelip katkı vermesini bekliyoruz. Bu bir samimiyet sınavıdır.

Bu Meclis anayasa yapamaz demek siyasetçinin kendini inkardır. Ben kapıların kapanmadığına inanıyorum. Ben Türkiye’nin moder bir anayasaya sahip olmasına karşı duranların tarih önünde hesap veremeyeceğini düşünüyorum.

YARGITAY BAŞKANI VE HSYK BAŞKANVEKİLİNE SERT CEVAP

Hiç bir erki baskı altına almaya çalışmıyoruz. Biz evrensel normları dikkate alarak düzenlemeleri yapıyoruz. Hiç bir şeyi de dayatmıyoruz.

Kuvvetlerin yetkisini alay konusu yapmak ancak demokrasiden nasibini almamışlıkla ilgili olabilir. Aklı başında hiç kimse millet iradesini küçümseyen bir ifadede bulunamaz.

Parlamentonun görevi yasa çıkarmaktır. Kendini bilen kimse millet iradesini yaralayan ifadelerde bulunamaz.

Kimse Türkiye’nin kendine özgü şartları var diyerek “Hiç kimse bu ülkeyi ve bu milleti ileri demokrasi ve çağdaş demokrasiden geri bırakamaz.” Hem çağdaşlıktan dem vuracaksınız hem de milleti çağdaş demokrasiden mahrum bırakacaksınız. Bu olmaz.

Her fırsatta siyasetçi gibi konuşan bir kısım yüksek yargı mensupları da önce kuvvetler ayrılığına saygı göstersin.

Bazı yargı mensuplarının milli iradeyi hafife alan açıklamaları talihsizdir. “Yargıyla dalga geçiyorlar” gibi nezakertten ve ağırbaşlılıktan uzak açıklamalar çok talihsiz. Kusura bakmayın bu millet artık uyandı. Kandırmacalara, hukiki olmayan söylemlere bu millet artık prim vermiyor.

AB’de hangi standart varsa Türkiye’de o olmalı. Tahammülsüzlük Ak Parti’ye değil millet iradesine ve demokrasiye. Millet,  çağdaş bir hukluk sistemi kendi iradesine ipotek konulmamasını istiyor. Türkiye’nin önünü artık ideolajik hesap ve sitatükoyla kimse kesemez.

Ben referanduma gerek duymadan TBMM’nin bu değişikliği yapmasını isterim. Karar sahibi milletttir der aziz milletin takdirine meseleyi sunarız. Sürecin millet için hayırlı olmasını diliyorum.

Bunlar Türkiye’yi büyütecek hayırlı girişimlerdir.