Erdoğan Hürriyet’in yönetmeni Özkök’e cevap verdi

Tayyip Erdoğan, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök'e göndermelerde bulundu.

Başbakan Erdoğan, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök’ün bugün kaleme aldığı ”Cumhur sinirimi bozuyor” yazısına Eskişehir mitinginde cevap verdi…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ”Bugün birilerinin de herhalde hoşuna gitmemiş. Diyor ki ‘cumhur kelimesinden hoşlanmıyorum.’ Tavsiye ederim, aç lugatları karıştır, cumhurun ne anlama geldiğini görürsün” dedi.

Erdoğan, partisince Odunpazarı Meydanı’nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, iktidarlarına ”IMF’ci” denildiğini, ancak kendisinden önceki tüm iktidarların IMF’den borç aldıklarını söyledi.

Göreve geldiklerinde 23.5 milyar dolar olan borcu 8.5 milyar dolara indirdiklerini anlatan Erdoğan, öte yandan milli gelirin 400 milyar dolara yükseldiğini, Atatürk’ten sonra Cumhuriyet tarihindeki en büyük büyüme oranını yakaladıklarını kaydetti.

Enflasyonu da yüzde 8.6’ya düşürdüklerini anlatan Erdoğan, şöyle devam etti: ”Biz ne kadar güzellik yakalasak bunlar diyor ki ‘bunlar tesadüf’. Ekonomide tesadüf olur mu? Senin metodun farklı bizim metodumuz farklı. Seninki tezgah üzerine kurulu, bizimki hakikat üzerine kurulu. Seninki hortumlar üzerine kurulu, bizimki dürüstlük üzerine kurulu. Olay bu.”

Alandakilerin ”Kıskananlar çatlasın” tezahüratlarına ”çatlamasın ama onların da oyunu alacağız” diye karşılık veren Erdoğan, İMKB endeksinin 50 bini yakaladığını, bunun da ülke yararına olduğunu belirtti. Erdoğan, ”Borsa endeksi 50 bin olacak” dediğinde muhalefetin ”Bir Başbakan böyle konuşmaz” dediğini söyleyerek, ”Borsa endeksi 50 bini yakalarsa ülkenin aleyhine mi olur? Lehine olduğu içindir ki özelleştirmede Türkiye bu kadar büyük paralar kazandı” diye konuştu.

Alandaki bir vatandaşın ”Alışmamışlar” sözü üzerine Erdoğan, ”Ama bunlar zarar etmeye alışmışlar” dedi. Göreve geldiklerinde Halkbank’a 500 milyon dolar değer biçilirken, bugün bu değerin 8 milyar dolara yükseldiğini anlatan Erdoğan, Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ın düşük faizle kredi veren kuruluşlar haline geldiğini kaydetti.

Erdoğan, muhalefet partilerinin değil kendilerinin çiftçi ve köylüden yana olduklarını ifade ederek, ”Ona göre karar verelim. Bu partilere oy veren kardeşlerim, futbol takımı tutar gibi particilik yapmayalım” şeklinde konuştu. Erdoğan, bazı ürünlerin göreve geldiklerindeki ve şu andaki fiyatlarının karşılaştırılmasını isteyerek, bugünkü asgari ücretle daha fazla ürün alınabildiğini kaydetti.

”BAYKAL DA MAZOTÇULUĞA SOYUNDU”

Kendilerinden önceki koalisyon hükümetinin Türk Lirası’nı ”delik deşik ettiğini” söyleyen Erdoğan, şöyle konuştu: ”Bir tane daha var bu yolsuzlukların içerisinde olan. Hani İmar Bankası var ya, o 22 bankanın içindeydi mazotçu. Kimi mazotçular çıktı zaten. Sayın Baykal da mazotçuluğa soyundu. O da şu anda hesapları yaptırıyor. Olur ki o da son hafta içerisinde mazot fiyatı açıklayabilir. İmar bankasından kaynaklanan İmarzedeler’e devletin borcu neydi biliyor musunuz? 9 katrilyon. Bu kadar dürüstsün de bu kadar paran var da o zaman sen gel şu babanın 9 katrilyonunu öde veya baban dürüstse memlekete gelsin, burada teslim olsun.”

Birilerinin Türk milletinin arasına nifak sokmak istediğini, ancak milliyetçiliğin lafla olmadığını, insanlar arasında ayrım yapmamak gerektiğini ifade eden Erdoğan, ”Öyle kuru kuruya, lafla milliyetçilik olmuyor. Milliyetçilik, bu ülkede yatırımdır. İnsanlar arasında ayrım yapmamaktır. Öyle mezurayla kelle ölçerek, milliyetçilik olmaz. Biz kelle milliyetçiliği yapmıyoruz” diye konuştu.

Recep Tayyip Erdoğan, ayrılık tohumu ekenlerin başarılı olamayacağını, Türk milleti arasına kimsenin nifak tohumu ekemeyeceğini kaydetti.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ

Cumhurbaşkanlığı seçim sürecine de değinen Erdoğan’ın sözleri üzerine alandakiler, ”İnadına Erdoğan” şeklinde slogan attı. Bunun üzerine lafla Cumhuriyetçi, milliyetçi, halkçı olunamayacağını dile getiren Erdoğan, şunları
söyledi: ”Cumhur’a saygısı olmayan Cumhuriyetçi olur mu? Bugün birilerinin de herhalde hoşuna gitmemiş. Diyor ki ‘cumhur kelimesinden hoşlanmıyorum.’ Tavsiye ederim, cumhur kelimesini aç lugatları karıştır. Cumhuriyet kelimesinin kökeni nedir? Cumhuriyet kelimesi nereden gelir, onu bir araştırırsan cumhurun ne anlama geldiğini görürsün. Cumhura saygısı olmayandan Cumhuriyetçi olmaz. Halka saygısı olmayandan halkçı olur mu? Milletin değerlerine saygı göstermeyenden milliyetçi olur mu?”

Alandaki bir kişinin ”Değirmenci olur” sözüne Erdoğan, ”Doğru diyorsun” karşılığını verdi.

HIZLI TREN

Hükümet’in eğitim ve sağlık alanındaki yatırımlarından söz eden ve Ankara-İstanbul arasındaki hızlı tren projesi hakkında da bilgi veren Erdoğan,
Ankara-Eskişehir arasındaki yapım çalışmalarının tamamlandığını, testlerin devam ettiğini belirtti. Erdoğan, Ekim ayında bu kesimde yolcu taşınmaya başlanacağını, böylece ulaşımın 1 saat 15 dakikaya ineceğini kaydetti.

Erdoğan, Eskişehir-İstanbul arasına ilişkin ihalenin yapıldığını, bu kesimin
Çin-Türk ortaklığıyla gerçekleştirileceğini söyledi. Erdoğan, konuşmasını sürdürürken alanda fenalık geçiren bazı vatandaşların ambulansa taşınmaları için yol açılmasını istedi. Bayılan bir vatandaşın görevliler tarafından taşınırken ”Cebinden telefonu düşmesin” diyen Erdoğan, alkışlandı.

Recep Tayyip Erdoğan, demir yolu yatırımlarıyla ilgili konuşmasına devam ederek, şunları söyledi: ”Demir ağlarla ördük Türkiye’yi. Bu lafla olmaz, icraatla olur. İşte biz bunu yaptık. Bunlar ‘Atatürkçüyüz’ diyorlar ya hikaye. Türkiye’de gerçek manada Atatürk’ün ilkelerine inananlar var, bir de Atatürk üzerinden geçinenler var. Bunlar ikinci takımdan. Yaptıklarına bakın. Ne yaptınız? Acaba Türkiye’de raylı sistem adına ne yaptınız ey CHP, ey MHP bir söyle bakalım. Ama bakın bizim dönemimize. Raylı sistemde Türkiye’deki bütün demir ağların bakım ve onarımından yeni hatların yapımına kadar attığımız adımları göreceksiniz.”

ESKİŞEHİRSPOR’A TRANSFERLER

Bu arada Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Erdoğan’dan önce yaptığı konuşmada Eskişehir’de artık spordan fabrikalara kadar, yollardan havaalanına kadar her şeyin değişeceğini söyledi. Unakıtan, Eskişehirspor’un başarısı için Sergen, Antalyasporlu Coşkun ve Gaziantepsporlu Serdar’ın transferlerinin gerçekleştirildiğini söyledi.

Erdoğan, açılış törenine geçmek için kullanacağı otobüsün önünde bekleyen 80 yaşındaki Hatice Akyüz adlı vatandaşla görüşerek, sorunlarını dinledi. Başbakan Erdoğan, Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı’dan Akyüz’e yardımcı olmasını istedi ve Başbakanlıktan ilgili görevlilerin kartvizitini Akyüz’e verdi.