Erdoğan’ı Hüseyin Avni Coş mu kurtarmıştı?

Ortaya atılan yeni iddialara göre Erdoğan'ı Hüseyin Avni Coş kurtarmış!

Türkiye'nin gündemine oturan Adana Valisi Hüseyin Avni Coş kimdir?

Bu sorunun yanıtını Hürriyet gazetesi yazarı Yalçın Bayer bugünkü köşesinden verdi.Başbakan Erdoğan'ın kariyerinde de önemli bir yeri olan Vali Coş'un "görevden alınamayacağını" yazdı.

Bayer'in bu iddiasını nedeni ise Vali Coş'un Başbakan Erdoğan'ın Siirt'te okuduğu şiir nedeniyle mahkumiyet almasına neden olan Emniyet Müdürü'nü Ankara'ya şikayet eden adam olmasına bağladı.

Bir diğer iddia ise Başbakan Erdoğan'ın İBB Başkanlığı döneminde hakkında açılan yolsuzluk dosyasını kapatan dönemin müfettişi de Hüseyin Avni Coş'tu.

İşte Yalçın Bayer'in Vali Coş'un seceresini döktüğü o yazı…

Hüseyin Avni Coş’u, İstanbul Belediye Başkanlığı’ndaki müfettişliğinden beri biliriz. Bir konuşmamızda bize Güneydoğu’da 1989-95 arasında kaymakamlık, OHAL Bölge Vali Yardımcılığı yaptığı 7 yıl boyunca terörle nasıl mücadele ettiğini anlatırken, ‘Atatürkçü ve Cumhuriyetçi olduğunu’ açıklamıştı.

10 YILDA 5 İL

Türk bürokrat. Ankara Üniversitesi SBF’nin İktisat ve Maliye Bölümü’nden 1981 yılında mezun oldu. Bucak Kaymakamvekilliği, Akkuş, İmranlı, Şirvan kaymakamlıkları, Olağanüstü Hal Bölge Vali (Diyarbakır) Yardımcılığı, İçişleri Bakanlığı A.P.K. Kurulu ve Sivil Savunma Genel Müdürlüklerinde Daire Başkanlıkları, Mülkiye Müfettişliği, Mülkiye Başmüfettişliği, Bingöl ve Aksaray valilikleri yaptı. 30 Aralık 2005’te Kırklareli, 11 Haziran 2009’da Aydın, 17 Ağustos 2011’de Adana Valiliği’ne atandı. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Coş’la ilgili köşemizde yer alan yazılardan bazıları özetle şöyle:

Kırklareli’nde ikinci evliğini yaptığını yazmamız üzerine “Televoleci mi oldunuz?” diye çıkışmıştı. Kırklareli’nde, 215 Roman aileye banyo ve tuvalet yaptırma projesini gündeme getirdiğimizde bize kızmış ve şöyle demişti: “Eleştiriyorsunuz, ama hangi vakıf, seçim döneminde faaliyetini durdurur. Seçim döneminde yardım yapamaz diye bir yasak yok… Belediyeler her gün harıl harıl yardım dağıtıyorlar. Peki onlar seçim yatırımı değil mi? Ben siyasi amaç gütmem…”

EMEKLİLİĞİMİ İSTERİM

“Bir vali için muhalif belediye başkanı ile çalışmak daha kolaydır. İktidarın belediye başkanı ile çalışmak birtakım sürtüşmelere neden olur. 27 yıllık devlet memuruyum, hangi siyasi partinin lehine veya aleyhine çalıştığım ispat edilirse emekliliğimi isterim.”

ROMANLAR UYANIKTIR

“Roman vatandaşlarımızın oy deposu olduğu doğrudur. Ama onlar da uyanıktır. O adaydan da, bu adaydan da ‘bağış’ alır; devletten de alır. Kadir Gökçe’nin bir anısı vardır; belediye başkanı seçildiğinde belediyenin önünde birisi gelmiş yanına, ‘Başkanım be, beygirin böğrüne bastım mührü, hani bizim bahşiş’ demiş. O da, başını kaldır yukarı bak, demiş, Kadir Bey de ‘Ben altı oktan seçildim’ deyince, ‘Abe kızanım, ne bileyim ben be, verdim işte’ demiş. Vatandaş böyledir… Fakirin partisi olmaz. Biz parti ayrımı yapmadan herkese yardım ederiz. Eğer bu konuda ayrımcılık yapan memurum bile olursa, onun hakkından gelirim. Bizim yardımlarımız açık ve şeffaftır. 2008’de 40 bin kişiye 3.5 trilyonluk yardım yaptık.”

Bu tür valiler iktidar için çok çalışıyorlar; ama ‘partizan vali’ tanımlamasından da kurtulamıyorlar.

‘TEMİZ’Cİ VALİ

Dereköy'de bir doktor hanımı taciz ettiği iddiasıyla CHP milletvekili Turgut Dibek tarafından İçişleri Bakanlığı’na şikâyet edilen Kırklareli Valisi H. Avni Coş hakkındaki bütün iddiaları reddediyor ve ‘Polisevi’nde yemek yedik ama taciz söz konusu değil” diyor. Aynı şekilde doktor A.B.B., AA muhabirine “Taciz edildiğim kesinlikle doğru değildir” açıklamasını yapıyor.

Coş’un adı, Ahmet Çetinsaya’nın başkanlığı döneminde Eminönü Belediyesi’ni teftişinde duyuldu. Tayyip Erdoğan’ın Büyükşehir Başkanlığı dönemindeki dosyalarını inceledi; adı ‘temiz rapor’cu müfettişe çıktı.

Ukrayna’da trafik kazasında ölen eski CHP İstanbul İl Başkanı Mehmet Bölük, Büyükşehir’in BİT’lerini sorgulayan kitabında, Müfettiş H. Avni Coş için “Coş tek başına tüm delilleri takdir etti, kimilerini gizledi ve İçişleri Bakanlığı ile Danıştay’ı yönlendirdi” diye yazdı.

‘ATAMASI SAKINCALI’

Bingöl depreminden sonra kendisini Hürriyet ekibi olarak ziyaret etmiştik. Depreme uyurken yakalandığını söylemişti. Bize hasarın bilançosunu verdi. AKP iktidara gelince“ödüllendirilerek” vali yapılmıştı.

Hakkında ‘Ataması sakıncalı’ diye yazı yazarak prestijimizi etkileyen gazeteye tekzip hazırlıyordum” diyordu üzgün bir şekilde…

Bingöl’de halkın tepkisini çekmişti; DEHAP’lı belediye başkanı ile arası iyi değildi. İktidarın vaatlerinin yerine getirilememesinden ötürü sıkıntılıydı. Aydın’da da CHP’li Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile yaşadıkları da ayrı bir olay…

YALÇIN BAYER'İN 4 MAYIS 2003 TARİHLİ YAZISINDAN BİR BÖLÜM

…Tayyip Erdoğan’ın Siirt’te yaptığı “süngülü, minareli” konuşmayı kayda aldırıp savcılığa göndererek mahkumiyetine yol açan Siirt Emniyet Müdürü Osman Nuri Özdemir’di.

Özdemir görevini yapmış; her zamanki gibi banda aldırdıkları siyasetçilerin konuşmalarını savcılığa göndermişti. Diyarbakır Emniyet Müdür Yardımcısı’yken, PKK’ya ve Hizbullah örgütüne karşı gösterdiği başarı nedeniyle Siirt Emniyet Müdürlüğü’ne atanmıştı.

Türkiye gariplikler ülkesidir; Erdoğan bugün Siirt’ten milletvekili seçilip Başbakan oldu. Özdemir, Öztürk’ün dediği gibi “Siirt’in rövanşı alındı” ve önceki gün merkeze çekiliverdi. Emniyet Müdürü Özdemir’i şikayet eden kim? Bingöl Valisi Hüseyin Avni Coş…

İddiaya göre, ‘Halkı tahrik etmemesi’ için uyardığı Emniyet Müdürü’nü, talimatlarını dinlemeyince Ankara’ ya şikayet etti.

‘SUÇA RASTLAYAMIYOR!’

Emniyet Müdürlüğü’nden sorumlu olan ve yerinde tutulan Vali Coş kimdir?

AKP hükümeti tarafından üç ay önce Mülkiye Müfettişliği’nden Valiliğe atanan Coş’un ismi Erdoğan’ın Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde sık sık gündeme geldi. KİPTAŞ ve AKP’li -eski FP’li- Adapazarı Belediyesi arasında bir arsa alışverişi yolsuzluğu iddiasını soruşturdu. Bu konuda hazırladığı teftiş raporunda; daha önce Tayyip Erdoğan hakkında hazırladığı raporlar gibi ‘herhangi bir suça rastlayamadı’.

CHP İstanbul İl Başkanı Mehmet Bölük (Daha sonra Ukrayna’da bir trafik kazasında vefat etti), İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ‘BİT’ler’i sorgulayan Ocak 2001’de çıkardığı kitabında bu konuda şunları yazıyor:

“Coş tek başına tüm delilleri takdir etti; kimilerini gizledi ve İçişleri Bakanlığı ile Danıştay’ı yönlendirdi. Adapazarı rezaleti böylece yargıdan kaçırıldı. İnsanın aklına ister istemez, ‘bölücü ve irticai faaliyetleri iki müfettiş raporu ile tespit edilecek devlet memurlarının ihracı’ ile ilgili yasa önerisi geliyor. Eğer İçişleri Bakanlığı’nda Hüseyin Avni Coş gibi müfettişler çoğunluktaysa bu yasanın uygulanmasının tersine sonuçlar doğuracağı görülüyor.”

ÇİLLER’İN TABANCASI

Adapazarı Belediye Başkanı, eski FP’li şimdi AKP’li Aziz Duran’ın, bu konularda Mehmet Bölük aleyhine açtığı davaya takipsizlik kararı verildi, ayrıca Duran tazminat davasını da kaybetti.

Büyükşehir Belediyesi’nde teftiş yapan ve vali yapılarak ödüllendirilen -diğeri Rize Valisi Enver Salihoğlu- Coş’un başka faaliyetleri de unutulmuş değil… Coş, Eminönü Belediyesi’ni teftiş ederken, ANAP’lı eski Belediye Başkanı Ahmet Çetinsaya’nın 1995-97 dönemini ve Ordu’dan atılan irticacı subayları belediyelere alan RP/FP’li belediye başkanlarını da aklamıştı.
Fethullahçı olarak bilinen Coş’un, belediyelerde denetim yaptığı sırada, laik ve Atatürkçü kişilere baskı unsuru yaratmak üzere silah teşhir ettiği biliniyor.

Polisin, daha birkaç gün önce çatışmadan çıkması, yaşanan deprem ve halkın ‘çadır’ bahanesiyle gösterdiği tepki karşısında psikolojik durumunu değerlendirmediği öne sürülen Vali Coş’un, eski Başbakan Tansu Çiller tarafından neden tabancayla ödüllendirdiğini de kendi ağzından öğrenmek istemez misiniz?
Buyurun Coş…”