Erdoğan’ın Diyarbakır ziyareti gündemde!

Başbakan'ın Diyarbakır ziyareti, Türkiye'nin gündemine oturdu.

Başbakan Erdoğan ve K. Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Barzani'nin bugünkü tarihi buluşması Diyarbakır'da heyecan yarattı. Erdoğan Baydemir'i de ziyaret edecek. Barzani kente 21 yıl aradan sonra geliyor

Hükümetin çözüm hamlesi ile birlikte silahlar susarken, Diyarbakır bugün tarihi bir buluşmaya ev sahipliği yapıyor. Başbakan Tayyip Erdoğan ve Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani'nin 21 yıl sonra yapacağı ziyaret Diyarbakır'da büyük heyecan yarattı.

Türkiye'ye yaklaşık 40 yıl sonra gelen Kürt sanatçı Şivan Perver, barış sürecine katkı sunmak için geldiğini belirterek, ilk işinin annesinin mezarını ziyaret olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan'ın da bir ilki gerçekleştirerek BDP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i belediye binasında ziyaret edeceği belirtiliyor. Bugün tarihi buluşmaya ev sahipliği yapılacak Diyarbakır'da heyecan sokaklara, caddelere yansımış durumda. Sokaklarda AK Parti anons araçları dolaşırken, Başbakan Erdoğan'ın afişleri bilboardları süslüyor.

Sokaktaki vatandaştan sivil örgütlere her kesimden bu ziyarete tam destek var. Ziyaret önceki kentteki protokol yolu olarak bilinen 1 kilometrelik yol belediye ekipleri tarafından asfaltlandı. Havaalanı girişine, Başbakan Erdoğan'ın fotoğrafının bulunduğu Türkçe-Kürtçe "Çözüm sürecinin ve kardeşliğinin mimarı Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır" yazılı afişler asılmış durumda. 

İLK ZİYARET BELEDİYE'YE 
Sabah'ın bu haberine göre Başbakan Erdoğan, bugün başlayacak ve iki gün sürecek Diyarbakır ziyaretinde Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir'i de ziyaret edecek. Baydemir, Başbakan Erdoğan'ı Diyarbakır Havaalanı'nda karşıladıktan sonra Erdoğan da Baydemir'i makamında ziyaret edecek. Daha sonra Valiliğe geçecek olan Başbakan Erdoğan ardından Kantar Kavşağı'nda düzenlenecek toplu açılış törenine katılacak. Bölgesel Kürt Yönetimi Lideri Mesud Barzani de bir gece Diyarbakır'da konaklayacak. Barzani'ni özel harekattan bir ekip koruyacak. Barzani'nin de Baydemir'i yarın makamında ziyaret edeceği öğrenildi. Barzani ile yakınlığı bilinen Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana da dün Diyarbakır'a geldi. Barzani ziyaretinin çözüm sürecine katkı sunacağı mesajını veren Zana'nın Barzani ile bir araya gelebileceği belirtiliyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır programının ikinci gününde ziyaret edeceği Bismil ve Ergani ilçelerinde hazırlıklar son aşamaya geldi. Ergani ilçesinde Erdoğan, bazı tesislerin açılışını yapacak ve İstasyon Meydanı'nda düzenlenecek mitingde halka hitap edecek. İlçedeki ticaret ve esnaf odaları ilçenin ekonomik sorunlarıyla ilgili Başbakan'a rapor verecek. Bismil ilçesinde de vatandaşlar Başbakan Erdoğan'ın ziyaretini heyecanla bekliyor. 

'ZİYARET ÇÖZÜM SÜRECİNE BÜYÜK İVME KAZANDIRACAK'
Diyarbakır Baro Başkanı Tahir ElçiBu önemli bir ziyaret hele de Barzani'nin devlet başkanı sıfatı ile ilk kez Diyarbakır'a gelmesi çok önemli. Büyük bir heyecanla izleniyor. Ancak sorun şu ki toplumun bir kesimi bu ziyareti güç gösterisi olarak algılıyor. Bu yanlış algının kırılması için çaba sarf edilmesi gerekiyor. Bu anlamda verilecek mesajlar önemli. 
Eski Diyarbakır Baro Başkanı Emin Aktar: Diyarbakır karmaşık duygularla karşılıyor. Barzani'nin gelmesi tabiî ki çok önemli. Başbakan açısından da siyasi bir başarı. Bu görüşmeden çıkacak mesaj herkesi mutlu etmeli. Hem Başbakan hem Barzani belediyeyi ziyaret edecek. Başbakan büyük olasılıkla Baydemir'i de yanında açılışlara götürecek. Bu olumlu olacak. 
Diyarbakır Mazlum-Der Başkanı Abdurrahim Ay: Çözüm sürecinde gelişi önemli. Çözüm sürecine ivme kazandıracak. Demokratikleşme ile belli adımlar atıldı. İnsan hakları alanında beklenenlerin altında oldu. Siyasi tutuklular, KCK yargılamaları konusunda net bir söylem bekliyoruz. Umarız sürecin önünü açacak bir tavır ortaya koyar. 
BDP Diyarbakır İl Eşbakanı Emin Yılmaz: Bugün bir basın açıklaması yaparak Barzani'nin ziyaretiyle ilgili mesajlarımızı halkımıza vereceğiz. Barzani bizim için önemli bir kişilik. Biz Kürtler olarak Barzani'yi milyonların katıldığı Nevroz'a ve diğer tarihi günlere davet ettik. Ama kendisi bu davetlere teşrif etmedi. Barzani'nin seçim startının verildiği an yanında olmasını manidar buluyoruz. 
GÜNSİAD Başkanı Şahismail Bedirhanoğlu: Bir zamanlar aşiret lideri benzeri hakaret ifadeleri ile değerlendiren, Kürtler için önemli değer Barzani'nin Diyarbakır'a gelmesi önemli. Şıvan Perver 37 yıldır Türkiye dışında ülkesine gelemiyor. Bu geziye dahil edilmesi popülerlik katmıştır. 
Diyarbakır Genç İşadamları Derneği Başkanı Hakan Akbal: Son Sayın Başbakan'ın bu süreçte gelişi ve Diyarbakır'da bir gecede olsa kalması önemli. Barzani'nin gelişi daha önce hiç yaşanmamış bir mevzu. Hem de ekonomik manada, psikolojik olarak da olumlu sonuçlar doğuracaktır. 

'BARIŞ İÇİN GELİYORUM'
Ünlü Kürt sanatçı Şivan Perver, Diyarbakır'a Barzani'nin ricası üzerine katılma kararı verdiğini belirterek, asıl amacının barış sürecine destek vermek olduğunu söyledi. Perver yaptığı yazılı açıklamada, Diyarbakır'a Başbakan Erdoğan'la birlikte geliyor olmasını eleştirenlere de yanıt verdi: "Türkiye'deki bütün kesimleri barışa destek sunmaya ve insanlarımız arasında, hoşgörü ile karşılıklı saygı, çoğulcu özgür ve demokratik bir toplum, sevgi ve kardeşlik duygularını geliştirmeye davet ediyorum. Sadece bunun için bugün Diyarbakır'dayım. Yıllardır en büyük arzum Amed'te halkımla buluşmak ve onlarla beraber bir türkülerimi beraber söylemekti. Gönül isterdi ki sürgünde yaşamaya mahkum edilmiş bütün sanatçı ve aydın dostlarımla beraber döneyim." 

İLK İŞ MEZARLARA ZİYARET 
"Siyasi sebeplerden dolayı zindanlarda kalan insanların özgürlüğüne kavuştuğu bir ortamda beraber halaya duralım" diyen Perver şöyle devam etti: Hasretim sadece iki günlüğüne Amed kentini ziyaret etmekle bitmez, özlemim cenazesine dahi gidemediğim annemin mezarını ziyaret etmek, aile ve dostlarımla hasret gidermek, vatanımın en ücra köşesine kadar gidip bütün halkımla kucaklaşmaktır." Perver, ülkesine 40 yıldır duyduğu özlemi dile getirirken, ilk işinin annesinin mezarını ziyaret olduğunu söyledi. 

K. IRAK'TA GÖZLER DİYARBAKIR'DA
Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın resmi daveti üzerine Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin bugün Diyarbakır'ı ziyaret edecek olması Kuzey Irak'ta da gündeme oturdu. Bölge halkı ziyaretle ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor. Kuzey Irak'ın tanılan yazar ve aydınlarından Mesud Abdulhalık, Barzani'nin Diyarbakır'a düzenleyeceği ziyaretin önemine değirinken Türkiye'de yeni bir dönemin başladığını, eski tabular ve beton duvarların yıkıldığını ifade etti. Öte yandan İran'daki Kürt parti temsilcileri de, Türkiye'deki çözüm sürecinin bölge için umut verici bir adım olduğunu belirterek, İran ile diyalog içinde bir çözüm süreci başlatıp, Kürt sorununu çözmek istediklerini söylediler. 

İSVEÇLİ BAKAN: GERÇEKTEN TARİHİ
İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt Twitter üzerinden takipçilerine buluşmayı yorumladı. Bildt, "Türk Başbakanı Erdoğan ve KRG Başkanı Barzani'nin Diyarbakır'daki buluşması gerçekten tarihi olacaktır" dedi. Dış basında Kuzey Irak'taki Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin, Diyarbakır ziyareti hemen öncesi PKK'nın Suriye'deki uzantısı olarak nitelenen PYD'ye yönelik sert eleştirileri dikkat çekti. BBC, "Barzani, tarihi Diyarbakır gezisi öncesinde yaptığı açıklamada Suriye'de PYD öncülüğünde geçici yönetim kurulması girişimini hedef aldı" dedi. 

ERDOĞAN ÇİFTİNE ÖZEL BAKIR TABLO
Tarihi ziyaret nedeniyle Diyarbakır'a yerli-yabancı basın ordusu geldi, oteller doldu. Erdoğan, Dicle Üniversitesi Kapalı Spor Salonunda 360 çiftin evleneceği toplu nikâh törenine Barzani ile birlikte katılacak. Merakla beklenen İbrahim Tatlıses-Şivan Perver düeti de bu törende yapılacak. Öte yandan AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı tarafından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'a hediye edilmek üzere bakır tablo hazırlatıldı. Diyarbakır'ın ünlü bakırcısı Tanrıkulu Bakırcılık'ta hazırlanan tablo için 8 usta bir ay boyunca gece gündüz çalıştı. İşyeri sahibi Mustafa Tanrıkulu, 2 metre uzunluğundaki tablo için, "Beğenilmesi üzerimizdeki tüm yorgunluğu alacak, bizi inanılmaz mutlu edecektir" diye konuştu.