Erdoğan’ın tavrı dünya basınında!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yunanistan'da takındığı tavır olay yarattı.

Dün Yunanistan'a kritik bir ziyaret gerçekleştiren ve Yunan Cumhurbaşkanı ile Lozan konusunda ters düşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendinden emin tavrı dünyanın ilgisini çekti.

Yunan basını 'İlk günde gerilim, Türk lider taleplerini sıraladı', 'Erdoğan'ın ziyaretinde acı tat' gibi başlıklarla okuyucularının karşısına çıktı. İngiliz The Guardian gazetesi ise Erdoğan'ın sözleri üzerine Yunanistan Cumhurbaşkanı'nın açık şekilde şoka girdiğinin görüldüğünü yazdı.

Türkiye-Yunanistan arasında 65 yıl sonra gerçekleşen tarihi ziyaretin ilk günü, beklendiği gibi Yunanistan basınında manşetten veriliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunan Başbakan Alexis Çipras'ın fotoğafını kullanan Kathimerini gazetesi, "İlk günde gerilim, Türk lider taleplerini sıraladı" manşetiyle okuyucularının karşısına çıktı.


Benzer bir fotoğrafa yer veren Naftemporiki gazetesi ise "Erdoğan'ın ziyaretinden acı tat" başlığını tercih etti.

To Vima gazetesinin manşeti de "Başkanlık Sarayı'nda yenilgi" oldu.

Erdoğan'ın ziyareti uluslararası medyada da ses getirdi. İngiliz The Guardian gazetesi, "Erdoğan, Yunanistan ziyaretinin başlangıcında sert bir söylem benimsedi" başlıklı bir yazıya yer verdi.

The Guardian'a göre Türk liderin sözleri üzerine Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos'un açıkça şoka girdiği görüldü.

Yazıda, "Atina'ya adımını atmasından yalnızca bir saat içinde (Erdoğan), Yunan cumhurbaşkanına 1923 yılında imzalanan Lozan Antlaşması'nda belirlenen dini özgürlüklerin iyileştirilmesi gerektiğini söyledi" ifadesi aktarıldı.

Independent gazetesi, Erdoğan ile Pavlopoulos'un kameralar önünde Lozan Antlaşması'nı konuşmasını 'bir karşılama töreni için alışılmadık düzeyde açık sözlü bir diyalog' olarak nitelendiriyor. Independent, "İki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmeyi amaçlayan ve bir Türk cumhurbaşkanının 65 yıl sonra yaptığı ilk ziyaret olan bu ziyaret, hızla iki NATO müttefiki arasında açık sözlü bir hınç alma partisine dönüştü" yorumunu yapıyor.

Ziyaretin gergin başladığını bildiren The Daily Telegraph ise, Lozan tartışmasının diplomatik sınırları zorladığını yazdı.

Amerikan New York Times gazetesine göre, Lozan restleşmesi nedeniyle ziyaretten diplomatik sonuç beklentisi ortadan kalktı.

Wall Street Journal gazetesi de Yunanistan'da tansiyonun yükseldiğine dikkat çekiyor.

TRT