Erdoğan İstiklal Marşı’yla birlik çağrısı yaptı

AK Parti, iç sorunların ele alındığı Kızılcahamam’daki iki günlük kamptan kenetlenerek çıktı.

“Arkadaşlarımız önemli çağrılar yaptı, dikkate değer yeni öneriler getirdiler. Tam bir uygunluk içinde dikkat ve özenle kaydettik.” diyen Erdoğan, kapanış konuşmasını da bu atmosferde gerçekleştirdi. Tek tip anlayışından uzak olduklarını, farklılıkları zenginlik olarak kabul ettiklerini belirten Erdoğan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan hakkında görüşülecek gensoru oylamasında, CHP’ye gereken cevabın verilmesini istedi. Başbakan, konuşmasını da İstiklal Marşı’yla bitirdi. AK Partili vekiller, 10 kıtalık milli marşın tamamını okuyan Erdoğan’ı ayakta dinledi; bitişinde de dakikalarca alkışladı.

AK Parti lideri konuşmasını kısa tutarken, kampı ‘son derece verimli, ışık tutucu ve yol gösterici’ sözleriyle değerlendirdi. Kampta yapılan ‘öneri, uyarı ve katkıların tıkanan kanalları açan AK Parti siyasetine ışık tutacağını’ vurguladı. Bütünlüklü siyaset felsefesinin ön plana çıkmasıyla hizmet aşkının tazelendiğini ifade eden Erdoğan, AK Parti kadrolarının ülkenin geleceğine odaklandığını dile getirdi. Kamp süresince 81 milletvekilinin düşüncelerini hassasiyetle dinlediğini belirten Erdoğan, “Arkadaşlarımız önemli çağrılar yaptılar, dikkate değer yeni öneriler getirdiler. Tam bir uygunluk içinde dikkat ve özenle kaydettik.” diye konuştu. Erdoğan, başından beri parti olarak ortak aklı harekete geçirmeyi hedeflediklerini, istişare kapısını açık tutarak dayanışma ruhunu diri tutmaya özen gösterdiklerini anlattı.

Konuşmasında AK Parti’nin tek tipçi olmadığı vurgusu yapan Başbakan Erdoğan, farklılıkları ayrışım değil, ‘kesret içinde vahdet’ olarak gördüğünü bildirdi. AK Partililerden suni gündemlere prim verilmemesini talep eden AK Parti Genel Başkanı, önlerindeki en büyük hedefin Türkiye’yi dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri haline getirmek olduğunu vurguladı. Erdoğan, muhalefetin ise kendilerini anlayamamasından yakındı. Erdoğan, şunları kaydetti: “Onlar varsın kendi hesaplarıyla baş başa kalsın. Onlar siyaseti kumda oynamak, bir bardak suda fırtına koparmak, kavga etmek zannetsinler. Onlar varsın siyaset üretmeyi gündemde yer almak sanmaya devam etsinler. Bu vatan, bu ülke, bu millet yüreğinde hizmet aşkı olanları ilelebet bağrına basacaktır. Gensoru oylamasında dirliğimiz ve beraberliğimizin gereği olan cevabı 6 aya üç gensoru sığdıran anamuhalefet partisine vereceğiz.”

Başbakan Erdoğan, konuşmasının sonunda İstiklal Marşı’nın TBMM’de kabulünün 85. yıldönümü olduğunu hatırlatarak, şair Mehmet Akif Ersoy’u şükranla ve minnetle andıklarını vurguladı. Ardından milletvekillerini İstiklal Marşı’nı söylemeye davet etti. Bunun üzerine ayağa kalkan AK Partililer, hep birlikte İstiklal Marşı’nı söyledi. Tayyip Erdoğan’ın kalan 8 kıtayı okuması ise ayakta alkışlandı.

‘Sinirlenmediğiniz zaman daha sempatiksiniz’
AK Parti’nin Kızılcahamam Asya Termal Tesisleri’nde iki gün süren kampında söz alan vekiller, çeşitli önerilerde bulundu. En ilginç tavsiye ise Fehmi Uyanık (Diyarbakır)’tan geldi. Erdoğan’dan hiç sinirlenmemesini isteyen Uyanık, “Sayın Başbakan’ım sinirlenmediğiniz zaman çok daha sempatik ve güler yüzlü oluyorsunuz. Lütfen hep böyle olun.” dedi. Uyanık, ayrıca parti içinde farklı görüşler dile getiren kişilerin disipline verilmemesini de talep etti. Partide ufak tefek çıkışlar yapan kişiler bulunduğunu belirten Uyanık, “Bu arkadaşları disipline sevk etmezseniz çok memnun oluruz.” ifadelerini kullandı. Vekillerin değindiği konular arasında Erdoğan’ın “cumhurbaşkanlığı seçimi için aday olup olmayacağı” tartışması da yer aldı. Edinilen bilgiye göre vekillerden bazıları Erdoğan’a ‘bizi bırakmayın’ derken, bazıları Çankaya’ya çıkmasını “doğal” karşıladığını ifade etti. Ersönmez Yarbay (Ankara), Başbakan Erdoğan’ın Çankaya’ya çıkmaması gerektiğini belirtirken, Özal ve Demirel örneğini verdi. Yarbay, “Özal da Demirel de pişman oldu. Biz de sizden, partinin başında kalmanızı istiyoruz.” dedi. Mehmet Soydan (Hatay) ise AK Parti’nin cumhurbaşkanı adayının kim olduğunu herkesin merak ettiğini vurguladı. Bu yöndeki sorulara net bir cevap verememekten yakınan Soydan, Başbakan’a “Bu sorulara nasıl cevap verelim?” diye sordu. AK Parti lideri, bu soru karşısında herhangi bir yorum yapmadı. Aynı konuda konuşan Fatma Ünsal Bostan’ın “Cumhurbaşkanını bu parlamentonun seçmesi şık olmaz.” yönündeki sözleri karşısında ise sessiz kalmadı ve “Cumhurbaşkanını seçmek bu parlamentonun hakkı.” itirazını yaptı. İktidarın görev süresinin 5’te 3’ünü geride bıraktığını kaydeden Erdoğan’ın “Bu süre zarfında tecrübe kazandık. Artık tecrübesizliğimizi üzerimizden attık.” yönündeki sözleri de dikkat çekti.