Erdoğan Kıbrıslılar’ı sevindirdi

Başbakan Erdoğan, 6 bakan ve 14 milletvekili ile birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) geldi.

Erdoğan’ı havaalanında KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, KKTC Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Raşit Pertev, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Aydan Karahan, bazı bakanlar ve üst düzey yetkililer karşıladı.

Kıbrıs Türk halkı da Ercan Havaalanı’nda Başbakan Erdoğan için davullu zurnalı bir gösteri yaptı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer havaalanında basına birer açıklama yaptılar.

Erdoğan konuşmasında Kıbrıs Barış Harekatı törenlerine katılmak için KKTC’ye geldiklerini belirterek burada kalacağı süre içerisinde yapacağı görüşmeler hakkında bilgi verdi.

Erdoğan Kıbrıs meselesine atıfta bulunarak iki tarafın eşitliğine dayalı kapsamlı bir çözümden yana olduklarını, zaten uluslararası camianın da bunu bildiğini söyledi. Erdoğan, 24 Nisan referandumuna da dikkat çekerek Kıbrıs Türk halkının çözümü isteyen taraf olduğunu ifade etti. Erdoğan konuşmasının devamında T.C ve KKTC’nin üzerlerine düşen görevi fazlasıyla yerine getirdiğini ve bundan böyle Kıbrıs Türk halkına uygulanan haksız izolasyonların kaldırılmasını istedi. Kıbrıs Türk halkına da seslenen Başbakan Erdoğan, “Kıbrıslı kardeşlerimin güvenliğinin korunması, ekonominin geliştirilmesi hükümetimizin öncelikleri arasındadır” diye konuştu. Erdoğan ayrıca “Türkler Rumların her zaman bir adım önünde olacaktır” dedi.

KKTC Başbakanı Soyer de açıklamasında Kıbrıslı Türklerin yıllardır toplumsal varlığının devamı ve eşitliğin sağlanması için mücadelesini sürdürdüğünü, bu süreçte her zaman Türkiye’nin desteğini yanlarında bulduklarını söyleyerek şükranlarını iletti.

Erdoğan, Ercan Havaalanı’ndan KKTC Başbakanlığı’na gelerek Soyer ile makamında da bir görüşme gerçekleştirdi. Erdoğan ve beraberindekiler ardından KKTC Meclisi’ni ziyaret ederek Meclis Başkanı Fatma Ekenoğlu ile görüştü. Erdoğan ve beraberindeki heyet şu sıralar KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile bir görüşme gerçekleştiriyor. Görüşme sonrası bir basın açıklaması yapılması bekleniyor.