Erdoğan KKTC’ye hareket etti

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin öncelikli hedefinin KKTC üzerindeki haksız kısıtlamaların, izolasyonların kaldırılması olduğunu söyledi.

Başbakan Recep Tayyib Erdoğan, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 32. yıldönümü vesilesiyle düzenlenecek 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı törenlerine katılmak üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne hareket etti. Başbakan Recep Tayyib Erdoğan’a seyahati sırasında Başbakan Yardımcısı ve Kıbrıs’tan Sorumlu Devlet Bakanı Abdüllatif Şener, Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Devlet Bakanı Ali Babacan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Mehmet Dülger ve Türkiye-KKTC Meclis Parlamentolar Arası Dostluk Grubu’nun bütün üyeleri eşlik edecek.

Başbakan Erdoğan’ın bayrak konusundaki hassasiyeti basın toplantısı sırasında da ortaya çıktı. Erdoğan, Esenboğa Havalimanı Yabancı Konuklar Köşkü basın toplantısı salonunda bulunan bayrağı açıklama öncesi elleriyle düzeltti.

Ankara Esenboğa Havalimanı’nda bir açıklama yapan Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan yükümlülükleri çerçevesinde gerçekleştirmiş olduğu barış harekâtının Kıbrıs Türk halkının güvenliğini sağladığını ve bölge istikrarına katkıda bulunduğunu söyledi. Erdoğan, “20 Temmuz 1974 Kıbrıs Türk halkının özgür ve insanca yaşama iradesini göstermiş olduğu bir dönüm noktasıdır” dedi.

Başbakan Erdoğan, ziyareti sırasında KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Fatma Ekenoğlu, Başbakan Ferdi Sabit Soyer, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş ve mecliste temsil edilen siyasi partilerin başkanları ile görüşeceğini söyledi. Erdoğan, ayrıca eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’la da görüşeceğini belirtti.

Erdoğan, görüşmelerde Kıbrıs meselesinde gelinen aşamayı ve bundan sonra atılacak adımları değerlendireceklerini belirtti. Erdoğan, “Adil, kalıcı ve kapsamlı bir çözüm için Türk tarafı üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirmiştir. Kıbrıs Türk halkı her zaman demokrasiden, barıştan, Dünya ile bütünleşmekten ve adada beraber yaşamaktan yana olmuştur” dedi.

Erdoğan, Türkiye’nin her iki tarafın siyasi eşitliği temelinde kapsamlı bir çözüme yönelik yapıcı tutumunu sürdürmeye devam ettiğini ve BM Genel Sekreteri’nin bu doğrultudaki çabalarını desteklediğini ve destekleyeceğini vurguladı. Erdoğan, “Öncelikli hedefimiz KKTC üzerindeki haksız kısıtlamaların, izolasyonların kaldırılmasıdır. Bu konuyu takip etmekte kararlıyız. Kimse bizden bu konuda taviz beklemesin. Kuzey Kıbrıs’ta ayrıca hükümet olarak desteklediğimiz çeşitli yatırımların açılış ve temel atma törenlerine de katılacağım. Biz bir yandan haksız izolasyonlara son verilmesini bir yandan da KKTC’nin siyasi, ekonomik ve sosyal yapısının güçlendirilmesini arzuluyoruz. Bu istikamette son 3,5 yılda önemli mesafeler de aldık. Gerek altyapı çalışmalarında gerek üstyapı da aldığımız ciddi mesafeler var. Kıbrıs’ta barışın da, huzurun da, çözümün de istikrarın da temelinde Türk halkının ekonomik refah ve kalkınması yatmaktadır. Bu nedenle Kıbrıs’ta ekonomik ve sosyal bakımdan güçlü, değerlerine bağlı, kendine güvenen bir Türk toplumu için gayret göstermeye devam edeceğiz”

Erdoğan, “Seyahatimizin ve bu şenliğin adeta bir bayram şenliği içerisinde Kuzey Kıbrıs’ta birliğin, beraberliğin, daha da güçlenmesinin devamına vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

Kuzey Irak’a operasyon yapılacağı konusunda kamuoyunda bir beklentinin oluştuğu, bu konuda siyasi partilerin genel başkanları seviyesinde açıklama yaparak tam destek verdikleri ve bu konudaki Türkiye’nin pozisyonu sorulması üzerine Başbakan Erdoğan, Bakanlar Kurulu ve Terörle Mücadele Yüksek Kurulu’nun toplanarak gerekli açıklamaların yapıldığını ve kendisinin de dün bu konuda bir açıklama yaptığını hatırlattı.

Erdoğan, “Sürekli bu konularda açıklama yapmak bu işi sulandırır. İlgili olan kurum, kuruluş, tüm arkadaşlar ve güvenlik güçlerimiz çalışmalarını yürütüyorlar. Takip ediyorlar. Atılması gereken adımlarda bu planlamanın içerisinde muhakkak atılacaktır” diye konuştu.

Erdoğan, gerek Irak gerekse de Amerikan Büyükelçileri’nin Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak gerekli çalışmaların yapıldığını ve bunlardan gelecek neticeleri de görerek gerekli adımların iç ve dış siyasi boyutları ele alınarak inceleneceğini söyledi. Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Siyasiler olarak çalışmalarımız yaptık hedeflerimizi belirledik. Hedeflerimizi gerekli şeklide gerekli yerlere verdik. Bundan sonrası da zaten kendileri tarafından uygulanacaktır. Ama biz ülkemizin huzurunu mutluluğunu milletçe, devlet-millet el ele yapmak zorundayız. Dayanışma içerisinde yapmak zorundayız. Tüm siyasi partililere, tüm medya gruplarına, sivil toplum örgütlerine görevler düşmektedir. Bu bizler için milli bir meseledir. Bunu kalkıp da hiç kimsenin siyasi bir rant haline dönüştürmemesi gerekmektedir. Aklı selim şu anda egemendir. Bu istikamette de siyasi partilerimizin büyük bir çoğunluğu bu kanaatte, bu olumlu düşünceye desteklerini vermektedir. Kendilerine teşekkür ediyorum.”