Erdoğan Köln Büyükşehir Belediye Başkanını kabul etti

Başbakan Erdoğan, Almanya'nın Köln kentinde Büyükşehir Belediye Başkanı Fritz Schramma'yı kabul etti.

Erdoğan, kaldığı Hyatt Oteli’nde kabul ettiği Schramma ile yaklaşık 40 dakika görüştü.

Başbakan Erdoğan daha sonra, Türk sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Erdoğan, bu toplantıdan sonra Köln Arena salonunda Türk vatandaşlarına hitaben konuşma yapacak.

Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Schramma, görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Erdoğan’a öncelikle Ludwigshafen kentindeki yangında ölenler için baş sağlığı dilediğini ve itidalli açıklamalarından dolayı kendisine teşekkür ettiğini söyledi.

Almanya’da uyum için Almanca öğrenilmesinin de gerekli olduğu görüşünü paylaştıklarını ifade eden Schramma, Türk çocuklarının kendi dillerini öğrenmesinin önemli olduğunu kaydetti.

Başbakan Erdoğan’a üç belge verdiğini belirten Schramma, bunlardan ilkinin İstanbul ile sürdürülen başarılı kardeş kent projesiyle ilgili olduğunu, ikinci belgenin şiddet ve teröre karşı dinler arası diyalog konusunda, üçüncüsünün ise Diyanet İşleri Türk İslam Birliği ile yapılan bir anlaşma olduğunu söyledi.

Köln’de yapımı tartışılan cami konusunun da gündeme geldiğini belirten Schramma, Erdoğan’ın bir daha gelişinde Köln kentinde kendisiyle ilgili olarak asılan afişlerin Türkçe’nin yanı sıra Almanca olarak yazılmasını rica ettiğini, kendisinin de bunu taahhüt ettiğini ifade etti.

Schramma, Erdoğan’dan ayrıca Tarsus’ta Hristiyan hac merkezi kurulmasını istediğini söyledi.

Fritz Schramma, Başbakan Erdoğan’ın kendisine de Türklere yakınlığı nedeniyle teşekkür ettiğini ve kendisine Türkler arasında çok sevildiğini söylemesinden dolayı çok mutlu olduğunu belirtti.

Erdoğan’ı Köln’ün Ehrenfeld ilçesinde kurulacak caminin açılışına davet ettiğini ifade eden Schramma, Erdoğan’ın da kendisini Türkiye’ye davet ettiğini anlattı.

Başbakan Erdoğan’a büyük bir karnaval madalyası, ayrıca bir antik Roma vazosu hediye ettiğini söyleyen Schramma, kendisine de gümüş tabak hediye edildiğini belirtti.