Erdoğan Köşk için uzlaşma aranacağı mesajı verdi

Başbakan Erdoğan, 11'inci Cumhurbaşkanı'nı yeni Meclis'in seçeceğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, 11 Cumhurbaşkanı’nı yeni meclisin seçeceğini ve uzlaşma arayacağının mesajını verdi.

Erdoğan şöyle konuştu: Şu an gerekçeli kararı bekliyoruz. Arkadaşlarım da çalışma yapıyor. Hem Bakanlar Kurulu’nda hem de MYK’da görüşeceğiz. Ama mahkeme kararı bu seçime yansımayacak, ekime kalacak gibi. Görünen o ki yeni cumhurbaşkanını yeni Meclis’imiz seçecek.

Başbakan Erdoğan bu kez Köşk seçimi için “uzlaşma arayacağım” dedi ve devam etti: Kimse kendi dayatmasını şart koşmasın. Bize, ‘tek bir adayı dayatmasaydın, adaylarla gelseydin’ dediler ya, onu da yaparız. Alternatiflerle gideriz. Anayasa’daki şartlara haiz adaylarla uzlaşı ararız.

Liderlere listeyle gideriz

Erdoğan, 11. Cumhurbaşkanı’nı Meclis’in seçeceğini söyledi. Erdoğan, cumhurbaşkanının yetkilerinin daraltılacağını ve ‘güçlendirilmiş başbakanlık’ sistemine geçileceğini bildirdi. Başbakan, Köşk seçiminde uzlaşma arayacaklarını ve bu kez muhalefet partilerine alternatifli bir liste ile gideceklerini açıkladı

Erdoğan, Cumhurbaşkanının Meclis tarafından mı, halk tarafından mı seçileceği tartışmalarına noktayı ANA uçağında koydu. Anayasa Mahkemesi’nin referandum yolunu açan kararından sonra Erdoğan, “Hayırlı olsun” temennisi dışında net bir açıklama yapmamıştı. Erdoğan, kafasındaki planı ANA uçağındaki sohbetimizde açıkladı…

Başbakan’la partisinin Afyon ve Eskişehir mitinglerinden dönüşte İstanbul “varış” yeri olarak planlanmıştı. Erdoğan, Khalid Alireza’nın kızının Dolmabahçe’deki düğününe katılacaktı. Ancak miting programları uzayınca Erdoğan Antalya’ya uçmaya karar verdi. Kendisine gazeteci olarak ben ve Cumhuriyet’ten Oral Çalışlar eşlik ettik. Erdoğan Alireza’yı arayıp düğüne katılamayacağını belirtip kutladı ve “My brother (kardeşim)” diye hitap etti.