Erdoğan Köşk’e çıkarsa AKP riske girer

Saygın ekonomi gazetelerinden Financial Times, Türkiye'de elektrikte özelleştirme ihalesinin ertelenmesini ele alan yoruma yer verirken, “Türkiye’de seçim havasına girildi” diye yazdı.

Gazete, Türkiye’de hükümetin, yaklaşan seçimler öncesinde elektrik fiyatlarının artmasına yol açabileceği endişesiyle bazı elektrik dağıtım şebekelerinin özelleştirilmesini ertelediğini yazdı. Yorumda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta Lübnan’a giderken bunun siyasi açıdan hassas bir mesele olduğunu ima ettiği belirtilirken şöyle denildi:

“Özelleştirme IMF ile yapılan 10 milyar dolarlık kredi anlaşmasında bir koşul değildi. Ancak erteleme, hükümetin seçim döneminde yapısal reformlara ilgisini kaybedebileceği endişesini de beraberinde getiriyor. Gözlemcilere göre, bu karar, siyasetin ülke gündemine damgasını vurmaya başlamasının işareti. Dört yıl boyunca ana gündem, istikrar, yapısal, sosyal ve siyasi reformlardı. Birçok kişi Erdoğan’ın aday olacağını söylüyor. Eğer bunu yaparsa neo-İslamcı AKP’nin Meclis’te yeniden çoğunluğu elde etmesini riske atabilir. Cumhurbaşkanlığı tartışmasını iş dünyası ve yatırımcılar yakından izliyor. AKP son 20 yıl içinde iş dünyasına en yakın iktidar. İşadamları açıkça Erdoğan’ın hükümetin başında kalması gerektiğini söylüyorlar. Siyasi gözlemcilere göre hükümet de bu imajını tehlikeye atmak istemiyor bununla birlikte son birkaç ayda popülizmin egemen olmasına izin verebilir.”