Erdoğan Köşk’e oturamaz

MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı, Atatürk'ün koltuğuna oturacak kişinin, O'nun ilkelerini benimseyen bir zihniyete sahip olması gerektiğini savundu.

Paçacı, ”Şayet gaflete düşer o yüce makama çıkarsa oradan demokratik yollarla indirip yargı önüne getirmek MHP’nin boynunun borcudur” diye konuştu. Paçacı, Dedeman Oteli’nde düzenlenen MHP’nin Genişletilmiş İl İstişare Toplantısı’nın açılışında konuştu. Konuşmasına ”Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi”nden bölümler okuyarak başlayan Paçacı, ”AKP gaflet ve dalalet sınırını aşmıştır. Türkiye’yi zor günler beklemektedir” dedi. Cumhurbaşkanlığı seçimine değinen Paçacı, Türkiye’nin bu yıl hem genel seçim hem de Cumhurbaşkanlığı seçimi yapacağına işaret ederek, bu nedenle tarihi bir dönemeç yaşanacağını ifade etti. Bu iki seçimin birbirini doğrudan etkileyen bir organik bağ haline geldiğini belirten Paçacı, şöyle konuştu: ”Cumhurbaşkanlığı seçimi, geçmiş örneklerden farklı olarak çok ciddi bir kaosa dönüşme potansiyeli taşımaktadır. Çünkü cumhurbaşkanlığı makamı, devletin başı ve cumhurun temsilciliğidir. Bu makama oturacak kişinin Cumhuriyet’in kuruluş felsefesine sıkı sıkıya bağlı, Cumhuriyet’in temel niteliklerine inanmış, bu değerleri koruma ve kollama iradesine sahip olması gerekir. Atatürk’ün koltuğuna oturacak kişi, O’nun ilkelerine sadık kalan, onun ilkelerini benimseyen bir zihniyete sahip olmalıdır. Cumhurbaşkanlığı makamına oturma ihtimali bulunan Recep Tayyip Erdoğan ise bu özelliği taşımayan bir zihniyetin temsilcisidir. ‘Ne Mutlu Türküm’ vecizesinden rahatsızlık duyan, ‘Türküm’ diyemeyen, şehitlerimize sözleriyle hakaret eden, geçmişinde birçok yolsuzluk iddiası bulunan bir şahsiyet, o makama oturmayı hak etmemektedir. Şayet gaflete düşer, o yüce makama çıkarsa, oradan demokratik yollarla indirip yargı önüne getirmek, MHP’nin boynunun borcudur.”

”DIŞ POLİTİKA TESLİMİYETÇİ ANLAYIŞLA YÜRÜTÜLÜYOR”

Milli birliği hedef alan iç ve dış tehditlerin sürdüğünü kaydeden Paçacı, Türk dış politikasının teslimiyetçi bir anlayışla yürütüldüğünü savundu. Gerek AB ve ABD ile ilişkilerin gerekse Kıbrıs ve Irak ile ilgili gelişmelerin Türkiye’nin güvenliğini tehdit eder boyutlara ulaştığını kaydeden Paçacı, Kuzey Irak’ta sözde Kürt devletinin kuruluş aşamasının tamamlanmak üzere olduğunu, Kerkük’ün demokratik yapısının değiştirilerek, kurulması planlanan sözde Kürt devletinin içine sokma planları yapıldığını belirtti. Hükümetin bu gelişmelere seyirci kaldığını ileri süren Paçacı, ”Türkiye’nin sınırlarının değiştirilmesi projesine seyirci kalmanın adı, vatana ihanettir” dedi. Paçacı, ”Hükümetin, terörle mücadelede zafiyet gösterdiğini, terörle mücadeleyi ABD ve Kuzey Irak’taki peşmerge gruplarının insafına bıraktığını” ileri sürdü. AB’yi de eleştiren Paçacı, AB’nin Türkiye’nin milli birliğini ve kardeşliğini bozmaya çalışan politikalar izlediğini söyledi. AB-Türkiye ilişkilerinin ”bitkisel hayata girdiğini, yolun sonuna gelindiğini” savunan Paçacı, ”Türkiye ne AB’ye üye olmaya mecburdur, ne de mahkumdur” diye konuştu. Başbakan Erdoğan’ın, MHP Genel Başkan Devlet Bahçeli hakkında ”derinliği olmadığı” yönünde bir ifade kullandığını söyleyen Paçacı, ”Bilinmelidir ki, seviyesizlik çukurunda debelenenler, Devlet Bahçeli’nin akıl ve ahlak derinliğini anlayamazlar” dedi. Toplantı, Paçacı’nın konuşmasının ardından basına kapalı devam etti.