Erdoğan MHP’ye yüklendi

Başbakan Recep Tayip Erdoğan, MHP lideri Bahçeli'nin eleştirilerine cevabı Kocaeli'de verdi.

Erdoğan, “57’inci hükümetteyken devlet parasını ne hale getirdiniz. TL’yi dolar ve euro karşısında erittiniz. Bunu yapanlar da milliyetçi diye geçinenler. Siz nasıl milliyetçisiniz?” dedi.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nce yapılan toplam 99 tesisin toplu açılışını yapak için Kocaeli’ye gelen Başbakan Erdoğan Derince Tüneli’nde yapılan toplu açılışta vatandaşlara hükümetin dört yılını değerlendirdi.
Batman, Diyarbakır ve Urfa’da sel nedeniyle zarar görenlerle bir araya geldiklerini ve onların dertleriyle dertlendiklerini belirten Erdoğan, göreve geldikten sonra, Türkiye’yi Ankara’ya kapanarak, Ankara’ya mahkum ederek yönetmediklerini ve Türkiye’yi yerinden yönettiklerini aktardı.
Kendilerinden önce iktidarda olanların Ankara’ya mahkum olduklarını ve Türkiye’yi ne hale getirdiklerini sırayla aktaran Erdoğan şöyle konuştu: “Bizden önceki iktidarlar sadece içte değil, dışta da dünyaya da kapalı oldular. İş olarak ne yaptınız, ülkeye ne kazandırdınız? Söyleyin. Size sadece 57. hükümeti örnek veriyorum. Alın 2000-2001 krizini. Bir gecede faiz yüzde 8 bine çıktı mı? Gecelik faizin yüzde 8 bine çıktığı günleri hatırlıyor muyuz? Şimdi bunun sanıkları hala Türkiye’de dolaşmıyor mu, yaşamıyor mu? Sorduğumuz zaman hemen bakıyorsunuz gene su üstüne çıkmaya çalışıyorlar. Bu ülke sizinle yaşadı bunu. Yüzde 8 bin faizleri sizinle gördü. Yüzde 5 bin faizleri sizinle gördü. Peki bunun rantını kim yedi? 22 bankayı Fon’a kim devretti? Fakir fukara, garip milletin cebinden paraları kim çekti aldı? Ona kim gözü kapalı baktı? Bunun içinde ANAP vardı, DSP vardı, MHP vardı. Yeri geldiği zaman bunlar bu ülkede milliyetçiyiz havasına da girerler. Paramızı delik deşik ettiler. Paramıza sıfırları bunlar doldurdu. Nasıl milliyetçisiniz siz ya… Hani Türk parasının değerini koruma? Niye koruyamadınız? Niçin sıfırlarla paramızın, doların, avronun karşısında delikli kuruş kadar değeri kalmadı? Ama biz geldik, 6 sıfırı çektik attık. Paramıza değerini kazandırdık. Bizim farkımız bu… Bunlara hamaset üretti, biz ise iş ürettik iş… Farkımız bu…Bize bunlar ne dedi? ‘Bunlar IMF’ci’ dedi. Peki bunlar bizden önce IMF’ci değil miydi? Bunlar IMF ile masaya oturmadı mı, konuşmadı mı? Bunu ANAP, DYP, CHP, MHP, DSP konuşmadı mı? Bizden önce iktidara gelenlerin hepsi de konuştu. Ama bunlar bir şey yaptı, IMF önünde eğildiler. ‘Ne olur bize biraz daha borç ver’ dediler. Göreve geldiğimiz ana kadar borçlandılar. Göreve geldiğimizde IMF’ye olan borç 23,5 milyar dolardı. Bugün bu borcun 9,7 milyar dolar.”
Gelinen noktada AK Parti iktidarının farkı olduğunu belirten Erdoğan, bu gelişmelerin kendilerini diğer partilerden ayırdığını söyledi. Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz göreve geldik, milli bankamız Merkez Bankası’nın kasasında ne vardı biliyor musunuz? 26 milyar dolar. Ve her an titriyordu ayaklar ‘Acaba bir sıkıntı olursa ne yapacağız?’ Peki şimdi Merkez Bankası’nın kasasında ne var, 56 milyar dolar. Fark bu. Bu, AK Parti iktidarının farkıdır. Bu gerçekleri göremeyenlere gerçekleri siz göstereceksiniz. Ben kadınıyla erkeğiyle 7’den 77’e vatandaşlarıma diyorum ki; Gelin bunlara dersi siz verin. Zira gözü olup göremeyenler var. Kulağı olup duyamayanlar var. Dili olup hakikati söyleyemeyenler var. İşte bunu onlara siz söyleyeceksiniz. Biz göreve geldiğimizde asgari ücretle ne kadar yumurta, çay, şeker, süt, peynir alınıyordu. Mutfağı en iyi siz biliyorsunuz. Eğer bugün asgari ücretle daha az alınıyorsa AK Parti’ye oy vermeyin ama daha çok alınıyorsa bu iktidara desteğinizi sürdürün.”
BAKAN ÇELİK: 4 YILDA 3 BİN 300 DERSLİK YAPTIK
Derince Tünel Geçişi ve toplu açılış töreninde bir konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, göreve geldiklerinde Kocaeli’nde yapılan derslik sayısının kuruluş tarihi boyunca 5 bin civarında olduğunu, kendilerinin 4 yılda 3 bin 300 civarında derslik yaptıklarını söyledi
İktidara gelmeden önce eğitimde bilgisayar kullanımının sembolik olduğunu aktaran Bakan Çelik, hükümetleri döneminde ise Kocaeli’nde 9 bin 122 bilgisayarı eğitimin hizmetine soktuklarını söyledi. Yaptıkları çalışmalara gölge düşürüldüğünü belirten Çelik, ”Bazı insanlar iş, hizmet üretirler, halkın gönlünde yer edinirler. Bazı insanlar da üretilen hizmetlere ne yapacağını şaşırıp, kin, husumet, gerginlik üretirler ve bu gerginlikten siyasal olarak nemalanmaya çalışırlar. Biz onları, milletin ferasetine, basiretine havale ediyoruz.” diye konuştu.
BAKAN PEPE: 4 YILDA YAPILANLAR 50 YILDA YAPILANLARIN ÜSTÜNDE
Törende konuşan Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe de 4 yıllık iktidarları süresince yapılan hizmetlerin 50 yılda yapılan hizmetlerle mukayese edilemeyecek düzeyde olduğunu söyledi.
Ülkenin ve şehrin rantının bazıları tarafından kendi yandaşlarına peşkeş
çekilirken, AK Parti’nin bu rantı millete verdiğini vurgulayan Pepe, SEKA ile
ilgili de kendilerine ”Bu araziyi ranta dönüştürecekler” denildiğini, ancak
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da isteğiyle bu fabrika alanının kentin ihtiyacı olan rekreasyon alanına dönüştürüldüğünü aktardı.
Pepe şöyle törene katılanlara seslendi: ”Biz size güvendik, inandık. Siz de Başbakana ve AK Partiye ne kadar güvendiğinizi, inandığınızı her zaman ortaya koydunuz. Bu inancınızı, güveninizi devam ettirdiğiniz sürece önümüzdeki yıllarda 4 yılda yaptığımız hizmeti, gece gündüz artırarak devam ettireceğiz.”
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da SEKA Park 1. Etap Derince Tünel Geçişi ve farklı başlıklarda toplam 99 yatırımın bugün hizmete girdiğini, bugüne kadar da toplam 750 yatırım yaptıklarını ifade etti. Kentin en önemli problemlerinden birinin ulaşım olduğunu, D-100 ve D-130 karayollarının da kenti bölercesine il sınırından geçtiğini dile getiren Karaosmanoğlu, bugün açılışı yapılan Derince Tünel Geçişi’nin ulaşım alanında yapılan en büyük yatırım olduğunu belirtti.